Maszynka do pierogów pod postacią wykrawacza, foremki lub pierożnicy to szybki sposób na lepienie pierogów i uszek w domu. Jak szybko i ładnie ulepić pierogi taką foremką i którą z nich warto wybrać do świątecznych przygotowań? Forma do pierogów może być plastikowa, metalowa lub aluminiowa. Bez względu na materiał wykonania, na pewno okaże się niezastąpionym pomocnikiem kuchennym!

Lepienie pierogów w domu to zdecydowanie świąteczna tradycja, której nie można pominąć! Pierogi to jedna z moich ulubionych potraw, dlatego nie pewno nie może ich zabraknąć na święta. W moim domu, oprócz pierogów z kapustą i grzybami, przygotowuje się również domowe uszka do czerwonego barszczu. W tym wszystkim pomagają nam maszynki do lepienia pierogów i mniejszych uszek, które pozwalają nie tylko wykroić odpowiedni kształt z ciasta, ale również zlepić nadziane farszem pierogi i nadać im ładne brzegi. Foremki do pierogów są zatem niezbędnym narzędziem w mojej kuchni, szczególnie w czasie przedświątecznej gorączki! 

Formy do wykrawania i klejenia pierogów

Prosta foremka do lepienia pierogów

Listę pierogowych akcesoriów otwiera prosta maszynka do wycinania i lepienia pierogów. Takie urządzenie na pewno usprawni świąteczne przygotowania i pomoże przygotować mnóstwo pierogów, których przecież nie może zabraknąć na stole! Po rozwałkowaniu ciasta, zacznij wycinać z niego kółka, które będą pasowały rozmiarem do danej foremki. Może pomóc Ci w tym zwykła szklanka albo posiadana forma na pierogi. Spód takiej foremki nadaje się również do wycinania kółek w cieście, które będą miały właściwy rozmiar. Taki wycięty „placek” przełóż do środka foremki, nałóż na ciasto porcję farszu i zaciśnij. Twoim oczom ukaże się piękny pierożek z falbanką :). W taki sposób możesz szybko ulepić sporo pierogów z kapustą i grzybami, ruskich, z serem i innym nadzieniem.

Reklama

Prosta maszynka do lepienia pierogów może być wykonana z plastiku lub z metalu. Plastikowa foremka jest lekka i z reguły tańsza. Z kolei metalowa forma do pierogów jest bardziej wytrzymała na uszkodzenia, dlatego na pewno posłuży Ci na dłużej.

Formierka do pierogów w kształcie serca

A gdyby tak przygotować pierogi w niebanalnym kształcie… Na przykład w kształcie serca? Czemu nie! Wystarczy forma do robienia pierogów w odpowiednim kształcie! Rozwałkuj ciasto i wytnij z niego odpowiednie kształty za pomocą spodu foremki (możesz wspomóc się również szklanką). Nałóż płat ciasta na formę, dodaj farsz i połóż kolejny płat. Zaciśnij foremkę i gotowe! Pierwszy pierożek w oryginalnym kształcie gotowy. Czas przygotować kolejne. 😉

Foremka do robienia pierogów serce


Taka zaciskarka pozwoli przygotować pierogi w kształcie serca!

Lejek do wycinania pierogów

Kolejny przyrząd do robienia pierogów to tak zwany lejek. Wygląda niepozornie, ale sprawdza się doskonale przy domowej produkcji zarówno pierogów, jak i uszek. Najlepiej, by miał karbowane krawędzie, które nadadzą wyrobom ładnego kształtu. Może być wykonany z lekkiego plastiku lub wytrzymałego metalu. Takie wykrojniki do pierogów i uszek są bardzo proste w obsłudze. Za ich pomocą możesz po prostu wyciąć kółka z rozwałkowanego ciasta, które zlepisz we wcześniej wspomnianym zaciskaczu do pierogów lub od razu przygotować pierożki. W tym celu rozwałkuj płat ciasta na kształt długiego prostokąta. Po jednej stronie nałóż porcje farszu, złap za drugi bok ciasta i przykryj nim nałożony farsz. Teraz wystarczy powycinać z tak zlepionego ciasta pierogi od razu nadziane farszem. Większa strona wyciskacza posłuży do przygotowania pierogów, a ta mniejsza do zrobienia uszek.

Lejek do robienia pierogów


Plastikowy lejek do pierogów i uszek z karbowanymi brzegami.

Wykrawacz do pierogów

Na rynku dostępny jest także przyrząd do robienia pierogów, który przypomina nieco lejek, ale z tą różnicą, że zamiast części do wykrajania uszek, posiada wygodny uchwyt. Służy zatem do wycinania większych kształtów z ciasta, które świetnie nadają się na domowe pierogi, ale i pączki! Takie urządzenie do pierogów używa się podobnie jak wyżej wspomniany lejek. Również i jednostronny wykrawacz posiada karbowane krawędzie, które nadają ładne kształty wycinanym pierogom. Może być całkowicie wykonany z plastiku lub posiadać metalową część do wykrawania i drewniany uchwyt.

Wykrawacz do pierogów Tescoma Delicia


Wykrawacz do pierogów z wygodnym uchwytem.

Wykrawarka do pierogów w formie radełka

A jeśli czeka Cię masowa produkcja świątecznych pierogów dla licznego grona łasuchów, to na pewno przydadzą Ci się wykrojniki do pierogów w formie radełka do ciasta. Wystarczy przejechać takim radełkiem po płacie ciasta, by wyciąć wiele kółek (z prostymi lub karbowanymi brzegami) za jednym zamachem. Takie kółka układamy na zaciskarce lub zlepiamy ręcznie. Radełka mogą być wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej. Naprawdę pomocny przyrząd do wycinania pierogów!

Pierożnica do formowania pierogów

Pierogownica pozwala przygotować wiele pierogów za jednym razem. Możesz nie tylko wyciąć je z ciasta, na co pozwala radełko, ale również posklejać napełnione farszem. Pierożnica może być plastikowa, metalowa lub aluminiowa. Każda z nich doskonale spełnia swoje zadanie! Jak działa taka maszyna do pierogów? Posyp formę mąką, by ciasto do niej nie przywarło. Rozwałkuj pierogowe ciasto i nałóż odpowiedniej wielkości płat na pierożnicę. Rozłóż farsz w wyznaczone zagłębienia, nałóż kolejny płat, lekko dociśnij i przejedź po całości wałkiem do ciasta. Wyjmij wykrojone pierogi z formy. Prawda, że proste?

Pierożnica do robienia pierogów Minuta

Pierożnica to sposób na wiele pierogów za jednym razem!

Maszynki do robienia domowych uszek

Foremki do robienia uszek przypominają te, które wykorzystuje się do lepienia pierogów. Jednak takie maszynki pozwalają na przygotowanie wyrobów o mniejszych rozmiarach, które są przecież idealne dla świątecznych uszek.

Wycinarka do małych pierogów, czyli uszek

Foremka do wycinania uszek przypomina oczywiście tę do wycinania pierogów, ale pozwala na wycięcie z ciasta kółek o mniejszej średnicy. Karbowane krawędzie sprawiają, że uszka bardzo ładnie się prezentują. Dostępne są także wycinarki, które zamiast kółek wykrawają z ciasta kwadraty niezbędne do przyrządzenia włoskich ravioli.

Urządzenie do robienia uszek w formie radełka

Specjalne radełka do ciasta także pomogą Ci w wycięciu wielu małych kółek z ciasta. Wystarczy tylko jeden ruch, by na rozwałkowanym cieście pojawiło się wiele przyszłych uszek! Małe wałeczki mogą wycinać kółka lub kwadraty z karbowanymi brzegami. Pozostaje tylko nałożyć na nie farsz i odpowiednio zlepić.

Foremka-pierożnica do robienia uszek

Pierożnica może być dostosowana nie tylko do robienia pierogów, ale nawet uszek! Wygląda podobnie, ale posiada mniejsze otwory. Z reguły takich otworów jest też więcej. Zasada działania jest taka sama – oprócz wycinania umożliwia także sklejanie uszek. Posyp formę mąką, rozłóż jeden płat ciasta, nałóż farsz, nakryj drugim płatem ciasta i przejedź wałkiem. Twoim oczom ukaże się wiele malutkich uszek! Pierożnica (a może w tym przypadku „uszkownica”?) oszczędza mozolnego lepienia pojedynczych uszek. 😉

Forma do uszek plastikowa

Pierożnica może posłużyć również do domowej produkcji uszek!


Prosta maszyna do pierogów, w formie wykrawacza, radełka, zaciskarki czy pierożnicy, na pewno usprawni świąteczne przygotowania. Każda z foremek ma swoje zalety, które warto wykorzystać w kuchni. 🙂 A Wy jak lepicie pierogi?

A jeśli już wybierzesz odpowiednią maszynkę, sprawdź kilka porad na domowe lepienie pierogów: Jak zrobić domowe pierogi? Porady

Ocena: 4.1/5.
Please wait...