Piwo, zaraz po wodzie i herbacie, jest najpopularniejszym napojem na świecie! I warto ten złoty napitek uwarzyć samemu. Jak warzyć piwo w domu, by zachwycało swoim smakiem i klarownością? Domowa produkcja piwa musi składać się z różnych etapów, a do ich realizacji niezbędny będzie właściwy sprzęt. A co jest w tym wszystkim najważniejsze? Zdecydowanie cierpliwość!

Tradycje piwowarskie na naszych ziemiach sięgają aż prasłowiańskich czasów! Piwo było bardzo popularnych napojem alkoholowym wśród Słowian i tak pozostało do dzisiaj. By tradycji stało się zadość, warto pobawić się w warzenie piwa we własnym domu. Napitek z pewnością będzie pozytywnie odróżniał się smakiem od tych wyrobów, które znajdziemy na sklepowych półkach. Co będzie nam potrzebne? Odpowiedni sprzęt do warzenia piwa i surowce, a przede wszystkim chęci i dużo cierpliwości! ?

Reklama

Produkcja piwa w domu na 2 sposoby:
 • bardziej złożony – z surowców, które wymagają obróbki (proces zacierania)
 • łatwiejszy – z gotowych półproduktów (brew-kit)

Zestaw do produkcji piwa metodą zacierania

Od czego zacząć domowe robienie piwa? Od skompletowania wszystkich potrzebnych produktów, naczyń i akcesoriów! Nie trzeba od razu budować wielkiego browaru, ale z pewnością niezbędny okaże się właściwy sprzęt oraz potrzebne surowce. Pamiętaj, że liczy się jakość, a nie ilość piwa!

Niezbędny zestaw do warzenia swojskiego piwa:

 • Duży garnek z przykrywką, o pojemności 20-30 litrów
 • Fermentator (wiadro) z kranikiem i pokrywką
 • Fermentator (wiadro) bez kranika, ale z pokrywką
 • Filtrator
 • Termometr kuchenny
 • Ballingometr (cukromierz)
 • Łyżka do mieszania zacieru
 • Kapslownica
 • Butelki

Surowce do wyrobu piwa:

 • Słód – najlepiej słód rozdrobniony, czyli śrutowany
 • Chmiel – goryczkowy lub aromatyczny(granulowany lub sproszkowany)
 • Drożdże piwowarskie – pomagają w rozkładzie cukrów na alkohol i dwutlenek węgla
 • Ekstrakt słodowy (gęsty syrop) lub glukoza

Wszystkie składniki należy dodawać stopniowo, w odpowiedniej kolejności (słód, chmiel, drożdże), w odpowiednim czasie i w odpowiednich proporcjach. Warzenie piwa polega głównie na gotowaniu zacieru, odsączaniu brzeczki, ochładzaniu, fermentowaniu i… Czekaniu! Samo warzenie trwa około pół dnia, zaś fermentowanie i nagazowywanie w butelkach od 4 do 6 tygodni.

Warząc piwo w domowym zaciszu, pamiętajmy o tym, że piwo domowej roboty jest bardziej wrażliwe i bardziej narażone na wszelkie zanieczyszczenia niż piwo produkowane w wielkich kadziach. Już nawet niewielka ilość zanieczyszczeń może zepsuć smak naszego piwa, dlatego cały sprzęt, a także butelki i kapsle muszą być sterylnie czyste.

Jak zrobić domowe piwo metodą zacierania? Etapy produkcji piwa

 1. Zacieranie piwa

Domową produkcję swojskiego piwa otwiera etap zacierania. W dużym garnku podgrzewamy wodę i dodajemy do niej słód. Gotowy słód należy wcześniej zmielić w śrutowniku lub od razu zakupić w formie ześrutowanej (śruta). Dodajemy 1 kg śruty na 3 l wody. Taki zacier mieszamy dużą łyżką (można drewnianą) i doprowadzamy do odpowiedniej temperatury (zazwyczaj jest to 65°C, ale temperatura zależy od wybranej receptury na dane piwo). Temperaturę możemy łatwo sprawdzić za pomocą termometru kuchennego. Po osiągnięciu pożądanej temperatury, przetrzymujemy w niej zacier przez godzinę.

Celem zacierania jest przerobienie całej skrobi zawartej w słodzie na cukier, by ten na etapie fermentacji zamienił się na alkohol i dwutlenek węgla. By sprawdzić czy proces zacierania jest już zakończony musimy przeprowadzić próbę jodową – pobieramy próbkę zacieru na biały talerzyk i zakrapiamy ją płynem Lugola. Jeśli płyn nie zmienił koloru – uzyskaliśmy zadowalający nas efekt!

 1. Filtracja

Na etapie filtracji ma powstać brzeczka. By tak się stało niezbędne będzie oddzielenie resztek ziarna od wodnego roztworu. W uzyskaniu przefiltrowanego płynu pomoże nam fermentator z kranikiem. Wlewamy do niego całą zawartość wielkiego garnka i czekamy, aż resztki ziaren ułożą się na dnie. Przy pomocy rurki sprawdzamy czy filtrowane piwo staje się klarowne. Początkowo piwo będzie mętne, dlatego należy zlać je do osobnego garnka, by później ponownie, wraz z podgrzaną wodą, przelać je do kadzi filtracyjnej.

 1. Warzenie i chłodzenie

Czas na właściwe warzenie brzeczki poprzez jej godzinne gotowanie. W trakcie tego procesu dodajemy do niej od 1 do 3 dawek chmielu. Po zakończeniu gotowania jak najszybciej schładzamy brzeczkę do temperatury 20°C. Brzeczka musi być cały czas pod przykryciem, bo od tego momentu bardzo ważna jest jej sterylność!

 1. Zadawanie drożdży

Schłodzoną do odpowiedniej temperatury brzeczkę przelewamy do fermentora, za pomocą rurki, by oddzielić resztki chmielu. Co ważne, piwo musi być pobierane z góry garnka, ponieważ na dnie jest zbyt mętne. Dlatego należy zostawić około 2 litrów mętnego płynu na samym dnie. Na powierzchni młodego piwa rozsypujemy drożdże piwowarskie. Nie mieszamy! Pamiętaj, że drożdże giną w zbyt wysokiej temperaturze!

Drożdże piwowarskie Brewgo


Drożdże piwowarskie pomagają w rozkładzie cukrów na alkohol i dwutlenek węgla.

 1. Fermentacja

Już po kilku (lub kilkunastu) godzinach od zadania drożdży rozpoczyna się fermentacja burzliwa, w czasie której zauważymy silne pienienie. Fermentor powinien być tylko lekko przykryty. Etap fermentacji burzliwej trwa kilka dni, nawet do tygodnia. Za pomocą balligometru, czyli cukromierzu, możemy sprawdzić czy etap fermentacji burzliwej jest już zakończony.

Rurka fermentacyjna Winko


Rurka fermentacyjna to doskonałe zabezpieczenie przed kontaktem fermentującej mieszaniny ze środowiskiem zewnętrznym.

Czas na fermentację cichą! Odciągamy piwo do innego fermentatora, by mogło dojrzeć i leżakować. Na tym etapie bardzo ważna jest szczelność naczynia, które zamykamy poprzez rurkę fermentacyjną. Fermentacja cicha trwa minimum tydzień , a jej zadaniem jest uzyskanie klarownego piwa. Im dłużej, tym piwo będzie klarowniejsze, ale nie wolno przesadzić! Najlepszy czas to 2-2 ½ tygodnia.

 1. Refermentacja i rozlew

Po zakończeniu fermentacji cichej przelewamy piwo do sterylnego fermentora z kranikiem i dodajemy surowiec cukrowy (glukozę, ekstrakt słodowy itp.). W ten sposób dochodzi do refermentacji. Przelewamy zawartość fermentora do butelek i kapslujemy je za pomocą kapslownicy.

Kapslownica stalowa Rigamonti

Kapslownica przyda się na etapie rozlewania gotowego piwa do butelek.

Refermentacja pozwala na nagazowanie i sklarowanie piwa w butelce. Napitek nabiera też odpowiedniego smaku, dlatego butelki z piwem powinny leżakować 3-4 tygodnie w chłodnym, zaciemnionym miejscu. Po odpowiednim czasie pozostaje tylko otworzyć butelkę otwieraczem do piwa i degustować własny wyrób piwny! ?

Domowe piwo pieni się bardziej od tego kupnego, dlatego dobrze jest schować butelkę z piwem do lodówki na co najmniej 2 godziny przed podaniem. W czasie nalewania, trzymajmy kufel do piwa pod kątem 45°. W zależności od tego, na jaki styl piwa się zdecydowałeś, dobierz do niego odpowiednie szkło. W wybraniu odpowiedniej szklanki do rodzaju piwa, pomoże Ci artykuł: Rodzaje szkła do piwa.

Domowy wyrób piwa z brewkita

Piwo z brewkita jest znacznie prostsze w przygotowaniu niż warzenie metodą zacierania. Wykorzystujemy tu gotową brzeczkę piwną w postaci gęstego syropu (ekstraktu słodowego) z dodatkiem chmielu, czyli brew-kit właśnie. Taki półprodukt dostępny jest puszce, do której dołączane są drożdże w saszetce, a także pomocna instrukcja warzenia. Możesz najpierw zacząć warzyć piwo domowe z gotowego brew-kita, a dopiero później zabrać się za nieco bardziej skomplikowany wyrób tego napitku. Niezależnie od wybranej metody, własne piwo będzie z pewnością powodem do dumy!

W czasie domowej produkcji piwa najważniejsza jest cierpliwość – nasz złoty trunek potrzebuje czasu, aby w pełni oczarować nas swoim smakiem i aromatem! Warzenie piwa w domu  z pewnością daje ogromną satysfakcję i frajdę, więc warto czekać! Takie domowe piwo lub zestaw do robienia piwa jest też niebanalnym pomysłem na prezent – zwłaszcza dla prawdziwego konesera owego trunku.

Ocena: 3.7/5.
Please wait...