Idealnie puszysta bita śmietana to przepyszny dodatek do tortu, ciasta, deserów, a nawet do kawy. Jej przygotowanie w domu jest dla niektórych nie lada wyzwaniem – szczególnie jeśli nie do końca wiemy, co zrobić żeby bita śmietana była sztywna. A przyrządzić ją można na kilka sposobów, które chciałabym Wam dziś przybliżyć. Sami zobaczycie, nie taki diabeł straszny, jak go malują!

Jak ubić idealną bitą śmietanę?

Niezależnie od tego jakie składniki wybierzemy, jest kilka zasad, których należy przestrzegać:

Reklama

  • Do ubicia bitej śmietany najlepiej nadaje się miska ze stali nierdzewnej lub szklanej, którą uprzednio chłodzimy w lodówce. Schłodzona stal pomoże nam w tym, aby ubijana śmietana nie zwarzyła się i nie opadała.
  • Śmietanę ubijamy ręcznie, za pomocą poręcznej i wygodnej trzepaczki.
  • Cukier lub inne dodatki smakowe dodajemy dopiero pod koniec ubijania, kiedy śmietana ma gęstą konsystencję.
  • Odpowiednio obita śmietana nie wylewa się z miski po odwróceniu jej do góry dnem.
  • Bitą śmietanę przechowujemy w lodówce maksymalnie do jednej doby.
  • Warto pamiętać o jej odpowiednim zabezpieczeniu lub zakupie pochłaniacza zapachów do lodówki – śmietana jest bowiem niezwykle podatna na absorbowanie zapachów z otoczenia.



1Bita śmietana z kremówki – przepis

Najbardziej znana i popularna domowa bita śmietana to ta ze śmietanki 30 lub 36%. Robiona jest w naszych domach już od pokoleń. Ważne, aby kremówka była mocno schłodzona. Warto przechowywać ją kilka godzin przed ubijaniem w lodówce. Następnie umieszczamy produkt w stalowej misce i energicznie ubijamy do uzyskania sztywnej piany. Jeśli zależy nam na przygotowaniu słodkiej śmietany, dodajemy cukier według uznania i mieszamy do połączenia składników. Nie ubijamy zbyt długo, by nie zwarzyć śmietany.

2Bita śmietana z serkiem mascarpone – jak ubić?

Świetnym sposobem na to, jak usztywnić bitą śmietanę jest przyrządzenie jej z serkiem mascarpone. Taka mieszanka idealnie nadaje się do tortów i ciast. Krem jest lekki i delikatny, a za razem znacznie trwalszy niż sama śmietana. Łączymy ze sobą śmietanę z serem mascarpone w stosunku 2:1, czyli np. 500 ml śmietany + 250 g sera. W pierwszym kroku ubijamy na sztywno śmietanę, następnie dodajemy cukier według uznania. Dopiero na końcu stopniowo dodajemy ser mascarpone, powoli mieszając.

Domowa bita śmietana

3Bita śmietana z żelatyną

Kolejny sposób, tym razem na to, jak zrobić bitą śmietanę z żelatyną! Wcale nie jest to rudne. Na każde 250 ml śmietany, potrzebujemy 1 płaską łyżeczkę żelatyny rozpuszczonej w 40 ml wody. Po pierwsze, rozpuszczamy żelatynę w ciepłej wodzie i odstawiamy na bok.  Po drugie, kremówkę ubijamy do momentu aż zmieni konsystencję na gęstą, dodajemy cukier według uznania i powoli wlewamy tężejącą żelatynę przygotowaną kilka minut wcześniej. Tak przygotowany krem ma zdecydowanie bardziej zbitą konsystencję i na dłużej zachowuje sztywność.

4Bita śmietana z galaretką – dla łasuchów

Jak połączyć bitą śmietanę z galaretką i czy to w ogóle dobry pomysł? Pewnie, że tak. W ten sposób uzyskamy kolorową śmietanę o owocowym smaku, idealną do deserów, ciast i tortów. Aby krem miał odpowiednią konsystencję najpierw rozpuszczamy galaretkę w szklance wrzątku i czekamy aż ostygnie i zacznie tężec. Następnie ubijamy 250 ml schłodzonej śmietany 30% na sztywną pianę. Później stopniowo dodajemy galaretkę do połączenia składników. Krem ze śmietany i galaretki wygodnie nakłada się na wypieki za pomocą rękawa cukierniczego.



5Jak zrobić bitą śmietanę z białek i jogurtu naturalnego?

Bita śmietana z jogurtu to zdrowsza i mniej kaloryczna alternatywa do klasycznej kremówki. Nie nadaje się jednak do tortów czy ciast, ponieważ jest mniej sztywna. Przypomina raczej krem, który świetnie komponuje się z owocami, lodami i innymi deserami. Najlepiej wybrać jogurt typu greckiego, który ma gęstą konsystencję i większą zawartość tłuszczu niż typowy jogurt naturalny. Potrzebne nam będą również białka jajek. Na 2 kurze białka powinno przypadać ok. 150 g jogurtu naturalnego typu greckiego. Do dzieła! Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy je na sztywno. Dodajmy trochę cukru i nadal ubijamy. Teraz dodajemy jogurt grecki i delikatnie mieszamy do połączenia składników.

6Bita śmietana z mleka kokosowego lub krowiego

Dużym zaskoczeniem dla mnie było, jak dowiedziałam się, że bitą śmietanę można przygotować samemu z mleka kokosowego, skondensowanego lub zwykłego. Mleko ubijamy w analogiczny sposób jak śmietanę, partiami dodając cukier. Po upływie kilku minut masa zacznie stygnąć. Jeśli nie przerwiemy ubijania, po chwili piana zrobi się całkowicie sztywna. Ten sposób wymaga użycia dużej siły oraz zajmuje więcej czasu niż w przypadku klasycznej kremówki. W przypadku, gdy wybieramy mleko kokosowe powinno ono być w stałej konsystencji, nie płynnej!

Zwarzona bita śmietana - jak uratować?
Wiecie jak uratować bitą śmietanę, kiedy się zwarzy? A może wydawało Wam się, że to niemożliwe? Aby uratować zwarzoną bitą śmietanę należy dodać do niej odrobinę świeżej, schłodzonej śmietany nieubitej, następnie powoli mieszać do połączenia się składników. Po uzyskaniu jednolitej zaczynamy ponownie ubijać śmietanę, uważając by znów jej nie zwarzyć!

Teraz, jak już wiecie, jak usztywnić bitą śmietanę, możecie działać. Czekam na zdjęcia Waszych ciast i ulubionych deserów. A może znacie inne sposoby na tą sztywną i puszystą panikę?

Ocena: 3.4/5. Oddano 42 głosy.
Please wait...