Szkło do piwa to nie tylko solidne kufle i smukłe pokale. Każdy gatunek piwa zasługuje na odpowiednie naczynie, które dobrze wyeksponuje jego barwę, aromat, smak i klarowność. W czym zatem pić wybrane piwo, by doświadczać wszystkich jego zalet? Czy będzie to szklanka do piwa pszenicznego, a może Snifter lub Tulip?

Podawanie piwa w odpowiednim szkle nie pozostaje bez znaczenia. Wybrane szkło wpływa na pewne właściwości danego gatunku piwa – jego wygląd (barwę i pianę), aromat i ogólną estetykę, za którą kryje się komfort degustowania trunku. W swoim domowym barku najlepiej posiadać zestaw różnych szklanek do piwa, w którym to znajdą się te rodzaje szkła, które wykorzystuje się przy nalewaniu najpopularniejszych gatunków piw. Bo warto nie tylko wypić piwo, ale doświadczyć jego smaku i aromatu w pełni. ?

Reklama

Jakie szkło do piwa wybrać?

Naczynia do piwa różnią się przede wszystkim kształtem, który to wpływa na takie, a nie inne smakowanie danego gatunku piwa. Odpowiedni kształt ma za zadanie utrzymywać piwną pianę, nóżka lub uchwyt, za które trzymamy naczynie ograniczają wzrost  temperatury napitku, a grubość szkła wpływa na postrzeganie barwy. Nic nie pozostaje bez znaczenia! Każdy gatunek piwa wymaga doboru właściwego szkła.

Szkło do piwa – podstawowe rodzaje:

 • Kufel
 • Pokal
 • Weizen
 • Snifter
 • Tulip
 • Goblet
 • Stange
 • French Jelly Glass
 • Szklanki pintowe
 • Szkło degustacyjne

Szklane i drewniane kufle do piwa

Dobrze znany chyba wszystkim – kufel na piwo, solidny, trwały i wygodny w użytkowaniu. To właśnie najczęściej tym mianem błędnie określamy wszystkie typy szkła do piwa. A kufel jest tylko jeden. ? To znaczy ma swoje charakterystyczne cechy – wygodny uchwyt, grube szkło i dość spory ciężar w porównaniu do innych rodzajów szkła. Może jednak przybierać różne kształty – wysoki i podłużny, niższy, w formie beczułki, z wytłaczaną lub gładką szklaną powierzchnią. Znajdziemy też drewniany kufel do piwa z pokrywką, idealny na prawdziwe biesiady!

Zestaw kufli do piwa przyda się do porterów, jasnych lagerów, czeskich pilznerów i koźlaków, np. Baltic i Brown Porter, Koźlak, Dark i Light Lager, Scottish Ale.

Pokal do piwa – szklanki do piwa na nóżce

Zaraz po kuflu, prym wiodą także pokale do piwa. Są zdecydowanie bardziej subtelne niż solidne kufle, a ich kształt ma za zadanie utrzymywać piwną głowę, czyli pianę, z której uwalniają się aromaty. Wykonany z cienkiego szła, smukły pokal bardzo dobrze uwidacznia barwę danego gatunku piwa, a także jego klarowność. Często mylony ze zwykłą szklanką do piwa, od której odróżnia się nóżką.

Pokal do piwa szklany Leonardo

 

Szklanka pokal pasuje do pilznerów, ciemnych lagerów i koźlaków, np. American Pilsner, Czech Pilsner, Dark Lager, Doppelbock.

Szklanki do piwa pszenicznego typu Weizen

Piwo pszeniczne to jedno z najpopularniejszych gatunków tego trunku, dlatego w swoim domowym barku warto mieć najlepszą dla niego szklankę. W przypadku piw pszenicznych istotne jest utrzymanie piany, dlatego szklanka na piwo została zaprojektowana tak, by ją podtrzymywać. Wysoka, zwężana u dołu i rozszerzana ku górze dobrze podkreśla wszystkie walory pszenicy. W ten typ wpasowuje się szklanka do piwa Ceramika Tułowice.

Szklanki do piwa pszenicznego Ceramika Tułowice

Szklanka Weizen pasuje do piwa pszenicznego, np. Dunkelweizen, Gose, Weizenbock.

Snifter, czyli pękaty kielich do piwa

Pękaty kształt i nóżka to cechy charakterystyczne dla Sniftera. Mimo iż podobnie jak pokal posiada nóżkę, to odróżnia się innym kształtem – szerokim na dole i zwężającym się ku górze. Szeroka czasza dużego kielicha umożliwia wprowadzenie piwa w wirowanie, poprzez koliste ruchy, co wpływa na uwalnianie substancji lotnych. Ten rodzaj szkła przypomina kieliszki do koniaku i brandy, ale pasuje również do mocnych piw. Pękaty kształt pozwala dobrze wyeksponować aromaty zawarte w piwach o sporej zawartości alkoholu.

Snifter do piwa Borm

Snifter używany jest do bardzo aromatycznych, wyrazistych piw jak koźlaki czy stout.

Tulip – kieliszki do piwa

Kieliszek Tulip, jak sama nazwa wskazuje, przypomina swoim kształtem tulipana. Podobny do wyżej wspomnianego Sniftera i tak samo wyposażony w nóżkę. Wyróżnia się jednak charakterystycznym załamaniem w górnej części i pękatą czaszą w dolnej. Tak zbudowana czasza utrzymuje pianę i zawarte w niej aromaty. Z pewnością podniesie walory estetyczne trunku.

Szklanka tulip Leonardo

Tulip również będzie idealny do wyrazistych piw typu Ale, np. Belgian Pale Ale, Scotch Ale, Old Ale.

Goblet – majestatyczny kielich do piwa

Kolejne szkło do piwa wyposażone w nóżkę. Może przypominać zwykły pokal do piwa, ale w przeciwieństwie do niego cechuje się grubszym szkłem, często zdobionym przetłoczeniami. Nie ma zwężenia w górnej części naczynia. Kształt przypomina wielki kielich, a nie elegancki kieliszek. Nalane do niego piwo z pewnością zaprezentuje wszystkie swoje atuty. Do gobletu nawiązuje pokal do piwa Abbey.

Goblet do piwa AbbeyGoblet będzie idealny do piw belgijskich typu Ale oraz IPA.

 Stange, czyli serwowanie delikatnego piwa

Tradycyjne niemieckie szkło doskonałe to podawania jasnych, delikatnych piw. Wąski i walcowaty kształt koncentruje słodowe i chmielowe nuty napitku. Klasycznie o niewielkiej pojemności 200 ml, ale można spotkać również nieco większe szklanki.

Szklanki do drinków KrosnoStange doskonale sprawdzi się do piwa Kölsch, Koźlak, Gose, Faro.

French Jelly Glass – szklanki do belgijskiego piwa

Szklanka do piwa wykonana z grubszego szkła z charakterystycznymi tłoczonymi liniami  w dolnej części i gładką powierzchnią w górnej. Grube szkło utrzymuje odpowiednią temperaturę piwa. Boki French Jelly Glass są proste i tylko delikatnie rozszerzają się od dołu. Bardzo komfortowo leży w dłoni, a szeroki otwór umożliwia łatwe picie piwa. Szklanka do napojów Duralex może spełniać taką funkcję.

Szklanki do napojów DuralexFrench Jelly Glass warto używać przy lagerach owocowych, piwach smakowych i radlerach.

Pinta – szklanki pintowe

Szklanki pintowe zawdzięczają swoją nazwę pojemności jednej pinty. Szklanki, jak i sama jednostka, sa najbardziej popularne w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Szklanki pintowe mogą przybierać różne kształty, wśród których wyróżnia się:

 • Shaker – American Pint – szklanka o prostym kształcie o bokach lekko rozszerzających się od dołu ku górze, wykonana z nieco grubszego szkła, jak np. szklanki do piwa Sagaform.

Szklanki do piwa pintowe Sagaform

 • Nonic – British Pint – znakiem rozpoznawczym jest wybrzuszony pierścień w okolicach górnej części, widoczne w szklance do napojów Nonix.

Szklanka do piwa Nonic

 • Irish Imperial Pint – szeroka o nieco węższym dole i rozszerzonej części górnej, jak np. szklanki do piwa Krosno.

Szklanka do piwa KrosnoPinta jako szklanka sprawdzi się przy piwach typu Ale oraz IPA, Stout i Porter.

Teku – szkło degustacyjne do piwa

Teku to coś więcej niż zwykła szklanka do piwa. To szkło stworzone specjalnie do degustowania wymagających piw. Specjalny kształt pozwala doskonale uwydatnić wszystkie aromaty i utrzymać piwną pianę. Dzięki niemu jak najlepiej docenimy bogactwo smaków i zapachów. Teku cechuje się wysoką nóżką i szerszą czarką, zwężającą się ku górze, aż do załamania. Szkło idealne dla wymagających piwoszy, lubujących się w degustacji piwnych trunków. Pokale do piwa z oferty Krosno z pewnością pozwolą delektować się piwnym napojem.

Kieliszek do piwa TekuTo oczywiście nie wszystkie rodzaje szklanek do piwa! W powyższym zestawieniu wymieniłem te najpopularniejsze oraz według mnie – najciekawsze. Wśród niszowych typów szkła do piwa znajdziemy również inne szklanki i kieliszki przeznaczone do degustacji, a także takie specjalnie zaprojektowane pod daną markę piwa. Warto mieć odpowiednie szkło do swojego ulubionego gatunku piwa, by cieszyć się jego wszystkimi walorami. 🙂

Poniżej małe podsumowanie:

Rodzaje szkła do piwa - infografika

Ocena: 5.0/5.
Please wait...