Weekend to czas kiedy chętnie spotykamy się ze znajomymi i sięgamy po butelkę piwa lub kieliszek wina. Co zrobić w przypadku kiedy postanowiliśmy zadbać o swoją sylwetkę i powalczyć ze zbędnymi kilogramami? Czy musimy rezygnować z tych niewielkich przyjemności? Ile kalorii ma piwo, wino, wódka? Czy ma znaczenie, który trunek wybierzemy? Czy kaloryczność alkoholu musi negatywnie wpływać na wypracowane do tej pory osiągnięcia? Oczywiście, że nie! Dziś chciałbym pokazać Wam, że nie musicie kategorycznie rezygnować z alkoholu na diecie.

Wiadomo, że każdy alkohol ma kalorie – wino, piwo, wódka, rum czy whisky. Nie jest to jednak bez znaczenia po co sięgniemy podczas przyjęcia. Każdy alkohol ma bowiem inną ilość kalorii na 100 ml. Warto zwrócić na to uwagę i wybierać trunki mniej kaloryczne.

Ile kalorii ma alkohol? Tabela

Aby dokładnie porównać ile kcal ma alkohol sprawdźmy ich ilość na 100 ml trunku.

Typ alkoholuIlość kcal na 100 ml
piwo ciemne27
cydr47
piwo jasne49
wino białe66
wino czerwone83
wiśniówka150
wódka231
whisky250
likier280
koniak320

Alkohol a dieta

Alkohol nie ma tłuszczu i zawiera niewiele węglowodanów. Mogłoby się wydawać, że nie trzeba zatem ograniczać ilości spożywanych trunków. Nic bardziej mylnego. Umiar to podstawa. Alkohol zawiera kalorie, które wpływają na nasz wygląd i samopoczucie. Organizm bowiem w pierwszej kolejności spala kalorie dostarczone wraz z alkoholem, a pozostałe węglowodany i tłuszcze magazynuje. W ten sposób powstaje tkanka tłuszczowa. Dlatego też warto sięgać po te alkohole, które zawierają najmniej kalorii. Czyli jakie?ile kalorii ma alkohol - infografika

Wino wytrawne czy słodkie? Kalorie

Zdecydowanie najlepszym dla naszej figury wyborem jest wino wytrawne. Ma ono mało kalorii i zdecydowanie najmniej węglowodanów. Ponadto nie zawiera soli, tłuszczu czy cholesterolu. Dotyczy to zarówno białego, jak i czerwonego wina. Kieliszek wina zawiera ok. 100 kcal. Ponadto jeden kieliszek wina dziennie pozytywnie wpływa na metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej. Koniecznie przeczytajcie artykuł „9 powodów dla których warto pić wino”. Znajdziecie tam dużo ciekawostek!Karafka do wina szklana viva

Alkohol wysokoprocentowy a odchudzanie: ile wódka ma kalorii?

Alkohol wysokoprocentowy jak wódka czy whisky to zdecydowanie gorszy wybór niż wino! Ile kalorii ma wódka lub whisky? W 100 g napoju znajduje się bowiem ponad 200 kcal. Nie zapominajcie też o tym, że tego typu trunki najchętniej pijemy z kolorowymi i gazowanymi napojami, co znacznie podnosi ich kaloryczność.

szklanki do whisky szklane americano

Pij whisky z lodem, unikaj coli i innych napojów gazowanych!

Piwo i jego kalorie

Ile piwo ma kalorii? Kufel ciemnego piwa to 150 kcal, jasne piwo to 230 kcal. Jeśli wystarczy Wam jeden niewielki kufel, to nie musicie rezygnować z picia tego trunku. Najważniejszy jest umiar. Większa ilość natomiast może prowadzić do powstania „mięśnia piwnego”, czyli sporego brzucha! Kaloryczność piwa to nie wszystko. Napój ten powoduje wzrost cukru we krwi, który zostaje zmagazynowany przez organizm i przekształcony w tkankę tłuszczową. Ponadto piwo powoduje wzrost apetytu na kaloryczne słone przekąski, takie jak chipsy, paluszki czy orzeszki.Kufel do piwa szklany Europa

Alkohol to nie wszystko!

Poza kaloriami zawartymi w alkoholu warto zwrócić uwagę na te dodatkowe, towarzyszące mu. Poza słonymi i słodkimi przekąskami, na które wzrasta apetyt, szczególnie podczas picia piwa, mamy jeszcze kolorowe napoje. Zdecydowanie lepiej smakuje bowiem piwo z gęstym sokiem malinowym, czy wódka z coca-colą. Pamiętajcie, aby zwrócić na to uwagę i wybierać wodę mineralną lub tonic – to najmniej kaloryczne rozwiązania. Coca-cola, sok jabłkowy czy pomarańczowy, a także tonic tez mają kalorie i to nie mało:

NapójIlość kcal na 100 g
coca-cola37
sok jabłkowy45
sok pomarańczowy45
tonic34

To samo dotyczy kolorowych drinków. W ich skład często wchodzą likiery i kolorowe napoje. Dla przykładu, uwielbiany przez bohaterki serialu „Seks w wielkim mieście” drink cosmopolitan zwiera aż 147 kcal w jednym kieliszku.

Drink Cosmopolitan - kalorie w 1 kieliszku
  • 40 ml wódki = 90 kcal
  • 15 ml likieru pomarańczowego = ok. 40 kcal
  • 15 ml soku z cytryny = ok. 5 kcal
  • 30 ml soku żurawinowego = 12 kcal

Jak widzicie alkohol trzeba pić z umiarem. Teraz kiedy wiecie Ile kcal ma piwo, wino, wódka czy inny trunek, łatwiej będzie Wam podjąć świadomą decyzję. Jeśli dbacie o zdrowie i zgrabną sylwetkę polecam wypicie podczas specjalnej okazji jednego kieliszka wina. I pamiętajcie, że lepiej sięgnąć po piwo niż kolorowe drinki z alkoholem wysokoprocentowym.

Miseczki do dipów

Alkohol pobudza apetyt na niezdrowe przekąski!

Ocena: 2.3/5. Oddano 3 głosy.
Please wait...