Weekend to czas kiedy chętnie spotykamy się ze znajomymi i sięgamy po butelkę piwa lub kieliszek wina. Co zrobić w przypadku, gdy postanowiliśmy zadbać o swoją sylwetkę i powalczyć ze zbędnymi kilogramami? Czy musimy rezygnować z tych niewielkich przyjemności? Ile kalorii ma piwo, wino, wódka? Czy ma znaczenie, który trunek wybierzemy?

Czy kaloryczność alkoholu musi negatywnie wpływać na wypracowane do tej pory dietetyczne osiągnięcia? Oczywiście, że nie! Dziś chciałbym pokazać Wam, że nie musicie kategorycznie rezygnować z alkoholu na diecie. Wiadomo, że każdy alkohol ma kalorie – wino, piwo, wódka, rum czy whisky. Ale każdy alkohol ma inną ilość kalorii na 100 ml. Klucz tkwi w tym, by na spotkaniach towarzyskich sięgać po te najmniej kaloryczne opcje.

Reklama

Ile kalorii ma alkohol? Tabela

Aby dokładnie porównać ile kcal ma alkohol, sprawdźmy ich ilość na 100 ml trunku.

Typ alkoholuIlość kcal na 100 ml
piwo jasne29
cydr47
piwo ciemne68
wino białe wytrawne66
wino czerwone wytrawne68
wiśniówka308
wódka220
whisky250
likier250
koniak235

Alkohol a dieta

Alkohol nie ma tłuszczu i zawiera niewiele węglowodanów. Mogłoby się wydawać, że nie trzeba zatem ograniczać ilości spożywanych trunków. Nic bardziej mylnego. Umiar to podstawa. Alkohol zawiera kalorie, które wpływają na nasz wygląd i samopoczucie. Organizm bowiem w pierwszej kolejności spala kalorie dostarczone wraz z alkoholem, a pozostałe węglowodany i tłuszcze magazynuje. W ten sposób powstaje tkanka tłuszczowa. Dlatego też warto sięgać po te alkohole, które zawierają najmniej kalorii. Czyli jakie?

Wino wytrawne czy słodkie? Kalorie

Zdecydowanie najlepszym dla naszej figury wyborem jest wino wytrawne. Ma ono mało kalorii i zdecydowanie najmniej węglowodanów. Ponadto nie zawiera soli, tłuszczu czy cholesterolu. Dotyczy to zarówno białego, jak i czerwonego wina. Kieliszek wina zawiera ok. 100 kcal. Ponadto jeden kieliszek wina dziennie pozytywnie wpływa na metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej. Koniecznie przeczytajcie artykuł „9 powodów dla których warto pić wino”. Znajdziecie tam dużo ciekawostek!

Typ winakcal na 100 mlkcal na kieliszek (120 ml)
wino czerwone wytrawne6882
wino czerwone półwytrawne8197
wino czerwone półsłodkie87105
wino czerwone słodkie106127
wino białe wytrawne6679
wino białe półwytrawne8096
wino białe półsłodkie8298
wino białe słodkie96115

Alkohol wysokoprocentowy a odchudzanie: ile wódka ma kalorii?

Alkohol wysokoprocentowy jak wódka czy whisky to zdecydowanie gorszy wybór niż wino! Ile kalorii ma wódka lub whisky? W 100 g napoju wysokoprocentowego znajduje się bowiem ponad 200 kcal. Nie zapominajcie też o tym, że tego typu trunki najchętniej pijemy z kolorowymi i gazowanymi napojami, co znacznie podnosi ich kaloryczność.

Ile kalorii ma alkohol?Piwo i jego kalorie

Ile piwo ma kalorii? Solidny kufel ciemnego piwa to 340 kcal, a jasnego 245 kcal. Jeden pokal czy jeden kufel złotego trunku to jeszcze nie grzech. Najważniejszy jest umiar. Wiadomo, że przy częstym spożywaniu sporych ilości piwa możemy dorobić się tak zwanego „mięśnia piwnego”, czyli sporego brzucha! Kaloryczność piwa to nie wszystko. Napój ten powoduje wzrost cukru we krwi, który zostaje zmagazynowany przez organizm i przekształcony w tkankę tłuszczową. Ponadto piwo powoduje wzrost apetytu na kaloryczne słone przekąski, takie jak chipsy, paluszki czy orzeszki. Kufel zimnego piwa, paczka chipsów i dobry film – brzmi jak dobry pomysł na wieczór, ale niekoniecznie jak dobry plan dietetyczny!

Alkohol to nie wszystko!

Poza kaloriami zawartymi w alkoholu warto zwrócić uwagę na te dodatkowe, towarzyszące mu. Poza słonymi i słodkimi przekąskami, na które wzrasta apetyt, szczególnie podczas picia piwa, mamy jeszcze kolorowe napoje. Zdecydowanie lepiej smakuje bowiem piwo z gęstym sokiem malinowym, czy wódka z coca-colą. Pamiętajcie, aby zwrócić na to uwagę i wybierać wodę mineralną lub tonic – to najmniej kaloryczne rozwiązania. Coca-cola, sok jabłkowy czy pomarańczowy, a także tonic tez mają kalorie i to nie mało:

NapójIlość kcal na 100 g
coca-cola37
sok jabłkowy45
sok pomarańczowy45
tonic34

To samo dotyczy kolorowych drinków. W ich skład często wchodzą likiery i kolorowe napoje. Dla przykładu, uwielbiany przez bohaterki serialu „Seks w wielkim mieście” drink Cosmopolitan zwiera aż 147 kcal w jednym kieliszku (100 ml).

Drink Cosmopolitan - kalorie w 1 kieliszku
  • 40 ml wódki = 90 kcal
  • 15 ml likieru pomarańczowego = ok. 40 kcal
  • 15 ml soku z cytryny = ok. 5 kcal
  • 30 ml soku żurawinowego = 12 kcal

Jak widzicie alkohol trzeba pić z umiarem. Teraz, kiedy wiecie, ile kcal ma piwo, wino, wódka czy inny trunek, łatwiej będzie Wam podjąć świadomą decyzję. Jeśli dbacie o zdrowie i zgrabną sylwetkę, to polecam wypicie podczas specjalnej okazji jednego kieliszka wina. I pamiętajcie, że lepiej sięgnąć po piwo niż kolorowe drinki z alkoholem wysokoprocentowym.

Ocena: 2.7/5.
Please wait...