Tłusta plama na spodniach, bluzce czy kurtce wygląda bardzo nieestetycznie, rzuca się w oczy, a w dodatku jest trudna do usunięcia! W jaki sposób usunąć plamę z tłuszczu, by móc znowu założyć ulubione ubranie? Zanim sięgniesz do specjalne środki, zastosuj domowe sposoby. A nuż plamy z tłuszczu na ubraniach znikną przy pomocy octu, mąki ziemniaczanej, pasty do zębów czy kredy.

Na pewno nie raz zdarzyło Ci się poplamić bluzkę w czasie przygotowywania obiadu czy zabrudzić spodnie podczas jedzenia frytek smażonych na głębokim oleju. Czym usunąć takie plamy z tłuszczu, by odzyskać ulubione ubrania? Proponuję kilka domowych sposobów, które rozwiążą ten problem!

Reklama

1 Czym usunąć tłuste plamy po oleju? Kredą!

Kto by pomyślał, że kreda pomoże w usuwaniu tłustych plam… A jednak! Musi być jednak biała. 🙂 Potrzyj kredą tłustą plamę na tkaninie i odczekaj kilka godzin, by kreda mogła wchłonąć tłuszcz. Jeśli po wyszczotkowaniu plama nadal jest widoczna, energicznie przetrzyj ją kredą kilka razy. Po wybraniu ubrania nie powinno być śladu po oleju!

2 Usuwanie tłustych plam z ubrań przy pomocy soli

Dostępna w każdej kuchni sól kuchenna nie tylko sprawia, że potrawy nabierają smaku, ale to dobry sposób na to jak wywabić plamę z tłuszczu. Jednak warto połączyć sól z alkoholem w stosunku 1:4. Zanurz ściereczkę lub szczoteczkę w roztworze i potrzyj nią zabrudzone miejsce.

Drewniany czerpak do soli


Sól to jeden z domowych sposobów na pozbycie się tłustych plam.

3 Jak wywabić tłuste plamy z ulubionych ubrań? Użyj talku dla niemowląt

Jeżeli jednym z członków Twojej rodziny jest małe dziecko, do usuwania tłuszczu możesz wykorzystać talk dla niemowląt. Ma od podobne działanie jak kreda. Posyp zabrudzone miejsce talkiem i pozostaw na kilka godzin. Po wypraniu nie powinno być śladu. To doskonały sposób także w przypadku tłustej plamy na dywanie czy kanapie.

4 Pasta do zębów, czyli w jaki sposób w wywabić tłuste plamy z bawełny

Jak usunąć tłustą plamę z bawełnianej bluzki? Wykorzystaj to, co na pewno masz w swoim domu – pastę do zębów. Nałóż odrobinę pasty na szczoteczkę i zacznij pocierać plamę. Po wypraniu bluzki czy innego ubrania tłusta plama powinna zniknąć!

5 Jak usunąć tłustą plamę? Użyj mąki ziemniaczanej!

Ukryta w naszej kuchennej szafce mąka ziemniaczana to dobry sposób na tłuste plamy! Wystarczy że posypiesz plamę odrobiną mąki i pozostawisz na kilka minut. Odczekaj, delikatnie potrzyj zabrudzone miejsce szczoteczką i wypłucz ubranie w ciepłej wodzie. Sposób ten sprawdzi się w przypadku tłustych plam na bawełnianych, jak i nieco bardziej delikatnych tkaninach.

Pojemnik na mąkę Plast Team


Warto mieć pod ręką mąkę ziemniaczaną w pojemniku – przyda się w usuwaniu tłustych plam.

Zobacz produkty: Pojemniki na mąkę

6 Jak usunąć tłustą plamę ze spodni i innego ubrania? Wykorzystaj colę

Tłuste plamy na spodniach, bluzkach, kurtkach i innego typu ubraniach nie są ani trochę estetyczne! Co gorsza, od razu rzucają się w oczy. Dlatego należy jak najszybciej się ich pozbyć! Plamy po tłuszczu usuniesz przy pomocą… coli! Wylej odrobinę tego napoju na zabrudzenie, pozostaw na 2 godziny i zapierz ubranie w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku.

7 Ocet, czyli jak sprać tłustą plamę

Niepozorny ocet ma bardzo szerokie zastosowanie – nie tylko kulinarne, ale również praktyczne. Przydaje się w pielęgnacji drewnianych przyborów kuchennych, w czyszczeniu kuchenki i innych porządkach domowych. Jest to również świetny sposób na tłuste plamy! Wymieszaj ocet z wodą w stosunku 1:1 i zanurz w takim roztworze czystą ściereczkę. Delikatnie pocieraj miejsce zabrudzenia na tkaninie – powinno pomóc.

Butelka na ocet Kliner


Ocet ma wiele zastosowań – pomoże w domowych porządkach.

Zobacz ciekawe produkty: Butelki na oliwę i ocet

8 Jak skutecznie usunąć stare tłuste plamy z ubrań? Alkohol i ocet

Plamy najlepiej usuwać, kiedy są jeszcze świeże. Masz wtedy największe szanse powodzenia. Ale na te stare również są sposoby! Wykorzystaj działanie alkoholu. Namocz materiał w wodzie, a później zwilż tłuste miejsce alkoholem. Skutecznym sposobem jest również roztwór spirytusu i kilku kropel octu.

9 Jak sprać plamę z tłuszczu? Użyj detergentu

Gdy domowe sposoby są zbyt słabe na plamy z tłuszczu, musisz użyć detergentu. Sprawdź najpierw, czy szampon lub płyn do naczyń poradzi sobie z tłuszczem. Nałóż niewielką ilość na gąbeczkę i pocieraj plamę, by wytworzyła się piana. Jeśli to nie pomoże, zostają już specjalistyczne środki do wybawiania tłustych plam. Pamiętaj, by wypłukać materiał w ciepłej wodzie.


Domowych sposobów usuwania plam z tłuszczu jest tyle, że chociaż jeden z nich powinien być skuteczny w danym przypadku! Zanim sięgniesz po sklepowe specyfiki, wykorzystaj to, co masz akurat pod ręką w domu.

Ocena: 3.1/5. Oddano 103 głosy.
Please wait...