Wielbiciele kawy z pewnością nie raz przeżyli chwile grozy, kiedy gorący napój wylał się na ulubione ubranie, kanapę lub dywan. Czym usunąć trudne do wywabienia plamy z kawy, by cieszyć się czystą koszulą czy obrusem? W usuwaniu plam od kawy pomogą Ci proste, domowe sposoby – do dzieła!

Nieestetyczne plamy po kawie widoczne na ubraniu czy dywanie od razu rzucają się w oczy, a na domiar złego są bardzo trudne w usuwaniu. Nie raz prałam po kilka razy ulubioną bluzkę czy szorowałam jasny dywan – wszystko na nic! Z kawy jednak nie zamierzałam zrezygnować, dlatego znalazłam skuteczne sposoby na usuwanie plam z kawy.

Reklama

Uwaga! Nigdy nie czekaj, aż plamy z kawy na ubraniach, wykładzinie czy innym materiale zaschną. Zaschnięte są jeszcze trudniejsze do usunięcia, dlatego musisz działać szybko. Zobacz, co akurat masz w kuchennej szafce i przystąp do akcji!

1 Czym szybko sprać kawę? Octem!

Skuteczne wywabienie plam z kawy zapewni zwykły ocet. A raczej roztwór białego octu i zimnej wody. Wystarczy zmieszać te dwa składniki, w proporcjach 1 łyżeczka octu na 1 litr wody. Taką mieszankę nakładam na gąbkę, przyciskam do plamy lub lekko pocieram, aż zniknie. Ten sposób świetnie działa również na plamy po czekoladzie.

2 Jak skutecznie wywabić plamę z kawy za pomocą sody oczyszczonej?

Działanie podobne jak przy wykorzystaniu octu, zamiast którego potrzebna będzie soda oczyszczona. Odrobinę sody nakładam na lekko wilgotną ściereczkę i pocieram plamę z kawy, aż całkowicie zniknie. To rewelacyjny trik na usuwanie plam po kawie, ale i po herbacie.

3 Plamy z kawy – jak szybko usunąć je żółtkiem jaja?

Jeśli nie mam pod ręką ani octu, ani sody oczyszczonej, a muszę szybko działać, zanim plama zaschnie – wykorzystuję żółtko jaja kurzego. Roztrzepane żółtko trzeba jednak połączyć z paroma kroplami alkoholu i z wodą (tym razem ciepłą). Pocieram nasączoną w mieszance gąbeczką, aż plama zniknie. Na koniec płuczę odratowaną koszulę lub obrus w zimnej wodzie.

4 W jaki sposób wywabić plamy z kawy zwykłą solą kuchenną?

Świeże plamy po kawie od razu polewam gorącą wodą. Gdy potrzeba czegoś silniejszego, wykorzystuję zwykłą sól kuchenną. Obficie posypuję takie zabrudzenie solą i pozostawiam, by się wchłonęło. Spłukuję sól chłodną wodą i zapieram miejsce po plamie. Plama z kawy na dywanie czy na kanapie powinno zniknąć! 🙂

Jak usunąć plamy z kawy Infografika


5 Jak usunąć zaschnięte plamy z kawy na ubraniu czy innym materiale?

Jeśli poplamię coś kawą, działam bardzo szybko! Najlepiej spierają się świeże plamy, dlatego nie czekam, aż zaschną. Jeśli jednak tak się zdarzy – jest i na to sposób! W jaki sposób sprać taką zaschniętą już kawę? Potrzeba będzie czegoś nieco silniejszego – detergentu. Przygotowuję ciepły roztwór detergentu i namaczam w nim niechcianą, kawową plamę. Następnie przecieram to miejsce alkoholem. Taki wzmocnione działanie powinno przynieść efekty!


Plama po kawie na ulubionej koszuli czy eleganckim obrusie to nie problem! Trzeba tylko wiedzieć, jak ją usunąć, by nie pozostawiła żadnego śladu. Z pomocą przychodzą nam domowe sposoby z wykorzystaniem produktów, które znajdziemy w kuchennej szafce. 😉 Najważniejszą zasadą usuwania jakichkolwiek plam czy zabrudzeń jest to, że skuteczne środki = naturalne środki!

Ocena: 3.5/5.
Please wait...