Przesolona zupa może zniweczyć nasze kulinarne wysiłki… Na ratunek przychodzą jednak kuchenne triki! Poznaj sposób na przesoloną zupę i wykorzystaj to, co masz pod ręką – ziemniaka, jabłko, białko jaja lub inne produkty. Za słona zupa lub sos da się uratować!

W jaki sposób uratować za słoną zupę, by zachować jej właściwy smak i aromat? Na ratunek przyjdą produkty, które znajdziesz w swojej w lodówce lub w kuchennej szafce. Mleko, śmietana, jajko, skórki chleba, ryż, jabłko i ziemniak przychodzą z pomocą!

Reklama


Sól to nieodłączony dodatek wielu dań. Używamy jej w czasie gotowania ziemniaków, makaronu, ryżu i kasz. Przyprawiamy nią mięso, warzywa i sałatki. Solimy także zupy, sosy, gulasze i inne dania. Czasami jednak posolimy potrawę naprawdę od serca i jej prawdziwy smak przysłoni smak soli… A przecież chcieliśmy tylko nadać zupie wyrazistego smaku! Warto zatem zaopatrzyć się w dobrą solniczkę, która umożliwi dozowanie odpowiedniej ilości soli do dania.


Co zrobić z lekko przesoloną zupą?

 Mleko, śmietana i jogurt 

Lekko przesolona potrawa nie wymaga dorabiania dodatkowej porcji. Zbyt słony smak wystarczy złagodzić dodatkiem mleka lub śmietany. W przypadku rosołu taki sposób nie zda egzaminu, ale sprawdzi się przy pomidorówce, zupie jarzynowej, kalafiorowej, ogórkowej i grzybowej. Dodatkową łyżkę śmietany warto też dodać do garnka z warzywną zupą krem i barszczem. Z kolei do już lekko ostudzonej zupy, podanej na talerzu, możesz dodać trochę jogurtu naturalnego.

 Białko jaja 
Separator do jajek plastikowy


Oddzielanie białka od żółtka to nie problem!

Co jeszcze można zrobić, jak zupa jest lekko za słona? Za pomocą separatora do jajek oddziel żółtko od białka i dodaj same białka do garnka z gotującą się zupą lub sosem. Surowe, kurze białka zetną się i wchłoną nadmiar soli. Pamiętaj, by zebrać je szumówką z powierzchni zupy, jeszcze przed jej podaniem na talerz.

 Skórki chleba 

Lekko przesolona zupa może zostać uratowana również w inny sposób. Do gotującej się zupy dorzuć skórki suchego chleba. Po kilkunastu minutach powinny wchłonąć sól z potrawy. Pamiętaj, by wyjąć skórki przed podaniem zupy.

Średnio przesolona zupa – co zrobić?

 Przesolona zupa i surowy ziemniak 

W jaki jeszcze sposób można skutecznie wyciągnąć sól z potrawy? Zamiast białka kurzego, możesz wykorzystać surowego ziemniaka. Przygotuj dwa średniej wielkości ziemniaki, obierz je ze skórki, umyj i wrzuć do garnka z zupą. Pozostaw je w całości, by łatwiej wyjąć je z zupy. Gotuj za słoną potrawę, a po kilkunastu minutach wyjmij z niej ziemniaki, które powinny wchłonąć sól.

 Cząstki jabłka  
Krajalnica do jabłek plastikowa Oxo


Krajalnica do jabłek to szybki sposób na pokrojenie owocu na cząstki.

Jabłko to również dobry sposób na przesolone danie. Obierz owoc ze skórki, pokrój na cząstki i usuń gniazda nasienne. W szybkim podzieleniu owocu na części pomoże Ci krajalnica do jabłek. Dodaj kawałki jabłka do potrawy i gotuj około 10 minut. Po upływie tego czasu, wyjmij jabłko i sprawdź smak zupy. Z pewnością nie musisz obawiać się o jabłkowy posmak dania!

 Woreczek ryżu 

Ryż to kolejny pomysł na to, jak można uratować średnio przesolony sos, zupę lub gulasz. Bez względu na dodane składniki, wrzuć do garnka z potrawą woreczek ryżu, który chłonąc wodę, będzie chłonął jednocześnie zawartą w niej sól. Gotuj zupę jeszcze przez 10 minut lub do momentu, gdy nabierze pożądanego smaku. Później wyjmij woreczek z ryżem.

Co zrobić, gdy zupa jest mocno za słona?

Mocno przesolona zupa to już trochę większy problem. Co robić, gdy soli dodaliśmy naprawdę od serca? Jeśli powyższe sposoby na wchłonięcie soli z potrawy zupełnie się nie sprawdziły, najlepiej zrobić większą porcję dania. Dolej do zupy więcej wody lub łagodnego bulionu. W zależności od przygotowywanego dania, dorzuć więcej składników – pokrojone warzywa, puszkę pomidorów, porcję kaszy lub ryżu. Dodatek świeżych ziół również może złagodzić zbyt słony smak zupy. Dodaj gałązkę świeżego lubczyku, majeranek, tymianek lub natkę pietruszki.

Garnek emaliowany Silesia Rybnik


Do garnka z przesoloną zupą warto wrzucić surowego ziemniaka, jabłko, skórki chleba lub zrobić większą porcję dania!

Jeśli w garnku nie zmieści się dodatkowa porcja dania, po prostu odlej część zupy. Taką porcję możesz zamrozić – będzie doskonałym dodatkiem przy gotowaniu kolejnej zupy, której nada intensywnego smaku.

Od teraz przesolona zupa nie będzie stanowiła żadnego problemu! Wykorzystaj jeden ze sposobów i uratuj swoje danie! 😉

Ocena: 3.9/5.
Please wait...