Sprzątanie kuchni nie musi być wcale długie i męczące. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia organizacja, zaplanowanie poszczególnych etapów i przygotowanie niezbędnych środków czystości. Czym umyć szafki w kuchni, a jak wyczyścić kuchenkę, piekarnik i mikrofalówkę?  Zobacz jak szybko i efektywnie posprzątać kuchnię na błysk!

Generalne lub codzienne sprzątanie w kuchni nie należy do najprzyjemniejszych zajęć. Nie tylko trzeba uporać się ze stertą brudnych naczyń w zlewie, ale również doczyścić plamy tłuszczu na kuchence i wyszorować wnętrze mikrofali. Jak zająć się takimi porządkami w kuchni i nie zwariować?

Reklama

Jak szybko posprzątać kuchnię? Przygotuj odpowiednie narzędzia i środki czystości

Zanim przystąpisz do pracy, przygotuj wszystkie produkty, które będą niezbędne do domowych porządków. Zaopatrz się w potrzebne rzeczy jeszcze przed rozpoczęciem sprzątania, by w czasie pracy nie tracić czasu. Na liście niezbędników znajdują się:

  • grubsze gumowe rękawice,
  • gąbki,
  • ściereczki zwykłe i z mikrofibry,
  • papierowe ręczniki,
  • plastikowe wiadro i mop do mycia podłóg,
  • płyn do mycia naczyń,
  • ocet, sól, soda oczyszczona i cytryna.
Gumowe rękawice Vileda


Zanim zaczniesz sprzątanie załóż gumowe rękawice, które ochronią Twoje dłonie przed różnymi środkami czystości.

Porządki w kuchni – mycie naczyń w zlewie

Zanim zabierzesz się za generalne porządki włóż gumowe rękawice, by ochronić dłonie przed działaniem różnych środków czyszczących. By ułatwić sobie mycie sterty naczyń, włóż je do pojemnej miski plastikowej i zalej ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Możesz również zatkać korkiem jedną komorę zlewu i napełnić ją wodą. Namoczenie naczyń sprawi, że z łatwością usuniesz zaschnięte resztki jedzenia i tłuszcz. By nie sięgać co chwila po płyn do naczyń, wykorzystaj gąbki wyposażone w dozownik. Jeśli myjesz naczynia zmywarce, ułóż je w odpowiedniej kolejności. Najbardziej zabrudzone powinny znaleźć się na samym dole. Duże garnki i patelnie, które nie mieszczą się do urządzenia, umyj osobno w zlewie.

Organizacja kuchni – porady jak oczyścić przestrzeń

W kuchennej przestrzeni powinny znajdować się tylko te rzeczy, które mają swoje miejsce właśnie w kuchni. Wszystkie inne odłóż na właściwe miejsce. Weź ze sobą większe pudełko, do którego włożysz wszystkie przedmioty z kuchni, które później rozniesiesz do odpowiednich pomieszczeń. Dzięki temu zaoszczędzić sporo czasu, unikając biegania z kuchni do pokoju i z pokoju do kuchni.

Jak i czym myć szafki w kuchni?

Co jakiś czas musisz zrobić generalny porządek w kuchennych szafkach. Najlepiej, gdy wyjmiesz z nich wszystkie rzeczy – naczynia, produkty spożywcze i inne. Dzięki temu łatwiej wymieciesz kurz i okruchy jedzenia. Do mycia szafek wykorzystaj ściereczki z mikrofibry. Ścierki dobrze zbierają kurz, a także nie pozostawiają żadnych zacieków i smug.

Ścierki z mikrofibry York

Większość szafek możesz bezpiecznie umyć przy pomocy wody z dodatkiem mydła lub płynu do naczyń. Skuteczne są również domowe sposoby – woda z octem usunie kamień i pleśń, a woda z sodą oczyszczoną poradzi sobie z tłustymi plamami. Jeśli chcesz, by płyn czyszczący był zarówno efektywny, jak i ładnie pachnący, dodaj kilka kropel oleju eterycznego, np. pomarańczowego, do przygotowanego roztworu wody i wybranego środka.

Wymyte do czysta szafki wytrzyj do sucha papierowym ręcznikiem lub czystą lnianą ścierką. Teraz możesz wstawić wszystko to, co powinno znaleźć się w szafkach. Mąki, kasze, ryże, makarony i tym podobne produkty umieść w pojemnikach na żywność, dzięki czemu będą wyglądały estetycznie, ale i nie będą rozsypywały się po szafce.

Domowe sposoby na tłuszcz w kuchni, czyli czyszczenie tradycyjnej kuchenki gazowej

Zabrudzona kuchenka gazowa czy elektryczna nie prezentuje się najlepiej, dlatego warto choć trochę czyścić ją po każdym przygotowywaniu posiłków. Raz w tygodniu na pewno należy jej się solidniejsze mycie. Zdejmij otłuszczoną kratkę z kuchenki i namocz ją przez kilka minut w wodzie z płynem do mycia naczyń. W usuwaniu tłuszczu i resztek żywności pomoże Ci miękka szczoteczka. Nie używaj zbyt twardej, by nie zarysować powierzchni. Po dokładnym wyszorowaniu opłucz kratkę wodą i wytrzyj przy użyciu czystej szmatki.

Szczotka do mycia naczyń Oxo

Miękka szczotka nadaje się do czyszczenia powierzchni narażonych na zarysowania.

Powierzchnię kuchenki pokrytej warstwą emalii wyczyścić przy pomocy łagodnego mleczka naniesionego na gąbkę kuchenną. Nie szoruj kuchenki żadnym druciakiem, anie nie skrob ostrym narzędziem zaschniętych resztek jedzenia. Lepiej poczekać aż zmiękną i z łatwością odejdą. Gdy zabrudzenia są szczególnie trudne do osunięcia, zasyp powierzchnię sodą lub solą i pozostaw na dłuższy czas, a nawet na całą noc. Rano z łatwością usuniesz przypalenia i inne zabrudzenia.

Gąbki kuchenne York

Przy czyszczeniu powierzchni ze stali nierdzewnej, wystrzegaj się środków z drobinkami ściernymi, które porysowałyby powierzchnię. Tu również sprawdzą się delikatne środki myjące oraz sposób z użyciem sody oczyszczonej lub soli kuchennej.

Sprzątanie kuchni i porady jak wyszorować piekarnik

Zaraz po czyszczeniu kuchenki zabierz się za mycie piekarnika. Wyjmij z niego kratki i blachy i umyj je pod prysznicem lub w wannie napełnionej ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Tutaj również wykorzystaj miękką szczoteczkę. Niektóre piekarniki mają funkcję samooczyszczania, ale jeśli Twój nie dysponuje taką opcją, usuń przypalone resztki za pomocą gąbeczki namoczonej w wodzie z płynem do naczyń. Przetrzyj wnętrze wilgotną ściereczką i wytrzyj do sucha. Jeśli nie, ostrożnie wymyj jego wnętrze za pomocą gąbki i wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Nie musisz jednak używać chemikaliów, wystarczy przemyć piekarnik mieszanką wody i octu (w proporcjach 1:1). Tak ja w przypadku kuchenki – możemy wyszorować go pastą zrobioną z wody, sody oczyszczonej i soli. Te trzy składniki warto mieć zawsze pod ręką – ocet, sól i sodę oczyszczoną. Działają cuda!

Jak szybko i naturalnie wyczyścić mikrofalówkę?

Gdy podgrzewasz dania w kuchence mikrofalowej, najlepiej nakryj je specjalnym talerzem. Zapobiegnie on pryskaniu w czasie podgrzewania i brudzeniu ścianek kuchenki. Jeśli jednak musisz uporać się z zabrudzoną mikrofalówką, jest na to skuteczny sposób! Napełnij szklankę wodą i wrzuć do niej kilka plasterków cytryny. Włóż naczynie do kuchenki mikrofalowej, ustaw wysoką moc i włącz podgrzewanie na 3-4 minuty. Gdy urządzenie zakończy swoją pracę, odczekaj jeszcze chwilę zanim wyjmiesz z niego kubek. Właśnie uwalnia się z niego para wodna, która zmiękcza resztki żywności i plamy tłuszczu. Z kolei cytryna pochłania nieprzyjemne aromaty. Innym sposobem na czyszczenie mikrofali jest dodanie do wody octu. Po wyjęciu naczynia, przetrzyj ścianki mikrofali gąbeczką namoczoną w wodzie z mydłem, zmyj resztki mydła wilgotną ścierką i wytrzyj do sucha ręcznikiem papierowym.

Czym i jak skutecznie umyć lodówkę?

Zanim zabierzesz się za mycie lodówki, odłącz ją od prądu. Wyjmij wszystkie produkty i włóż je do większej miski. Wyjmij również półki i szuflady i odstaw je na bok. Czym najlepiej czyścić lodówkę? Domowymi sposobami! Do plastikowej miski wlej ciepłą wodę i dodaj sodę oczyszczoną. Taki roztwór pomoże Ci wyczyścić ściany lodówki. Wytrzyj wnętrze urządzenia suchą i czystą szmatką. Tą samą mieszanką umyj półki i szuflady – najlepiej nad wanną lub pod prysznicem, by później opłukać je pod bieżącą wodą. Nie zapomnij o umyciu drzwi lodówki, podstawki na jajka, a także uszczelek i klamki.

Generalne sprzątanie w kuchni – jak wyczyścić ściany?

Ściany w kuchni narażone są na tłuste plamy od smażenia oraz zaschnięte zabrudzenia od sosów. One również powinny być dokładnie wyczyszczone. Przygotuj sobie plastikowe wiaderko i napełnij je ciepłą wodą – będzie Ci potrzebne do czyszczenia gąbeczki. Lekko wilgotną gąbkę zanurz w mące ziemniaczanej i zacznij delikatnie pocierać tłuste plamy na ścianie. Pozostaw warstwę mąki na 5-7 minut, a później przetrzyj ścianę czystą, ale namoczoną gąbką i osusz ją papierowym ręcznikiem.

Wiadro plastikowe proste

Ostatni etap porządków w kuchni – zamiatanie i mycie podłóg

Zamiatanie i mycie podłóg zostaw sobie na sam koniec sprzątania kuchni. Dopiero, gdy usuniesz okruchy i różne resztki z kuchennych szafek, piekarnika, lodówki i kuchenki, wykorzystaj szczotkę do zamiatania i to najlepiej w komplecie z szufelką na długim kiju. Teraz możesz zabrać się za mycie podłóg – w wiaderku do mopa rozrób pół szklanki octu w 4 litrach wody i zanurz w takim roztworze mopa. Tak umyta podłoga nie będzie miała żadnych smug!

 

Oprócz samego sprzątania, ważna jest także odpowiednia organizacja w kuchni, która pozwala zachować porządek na dłużej. Poznaj 6 sposobów na perfekcyjnie zorganizowaną kuchnię!

W czasie sprzątania kuchni możesz oczywiście wykorzystać sklepowe środki chemiczne (delikatne mleczka, płyn do naczyń, płyn do podłóg, uniwersalny środek myjący), ale spróbuj również metod domowych, które mogą okazać się równie skuteczne. Śmiało wykorzystaj ocet, sól, sodę oczyszczoną i cytrynę. Potrafią zdziałać cuda!

Ocena: 4.4/5.
Please wait...