Nowy Rok obfituje w postanowienia. Najczęściej decydujemy się z początkiem stycznia rzucić palenie papierosów lub przejść na zdrową dietę i zacząć uprawiać sport. To wtedy właśnie rozmyślamy, jak odstawić tak bardzo uwielbiane przez nas słodycze… Co zrobić, aby apetyt na nie był mniejszy lub całkowicie minął? Albo czym zastąpić niezdrowe słodycze w noworocznej diecie?

Wiecie dlaczego większość postanowień, których realizację zaczynamy 1 stycznia jest skazanych na klęskę? Dlatego, że zmiany następują gwałtownie, z dnia na dzień. Ja przygotowałam dla Was ściągę, jak stopniowo, w 7 krokach ograniczyć jedzenie słodyczy – aby dieta bez cukru była Waszym sposobem na życie, a nie kolejną porażką.

Reklama

Cukier jest wszechobecny. Wielu z nas nie zdaje sobie nawet sprawy, że kryje się on między innymi w ketchupie, płatkach śniadaniowych, daniach gotowych czy jogurtach owocowych. Dodatkowe objadanie się słodyczami powoduje, że w naszym organizmie zbiera się nadmiar szkodliwych kryształków.

Eliminacja cukru z diety – czy cukier jest szkodliwy?

Regularne zjadanie ulubionych słodyczy staje się naszym nawykiem i wynika z potrzeb psychologicznych, a nie fizjologicznych. Sięgamy po łakocie, aby poprawić sobie humor, nagrodzić się za co coś albo zrelaksować po ciężkim i pracowitym dniu. Dostarczając organizmowi cukru, przyczyniamy się do wytworzenia serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Czujemy się wtedy bardzo szczęśliwi i przez to chętnie wracamy do tego stanu, zajadając kolejne łakocie.

Zbyt duża ilość spożywanego codziennie cukru jest szkodliwa, ponieważ powoduje między innymi:

  • odkładanie się tkani tłuszczowej, a w konsekwencji nadwagę i otyłość,
  • podatność na infekcje,
  • obniżenie odporności organizmu,
  • podwyższanie się poziomu cholesterolu,
  • miażdżycę,
  • choroby jelita grubego,
  • uszkodzenie szkliwa i choroby zębów,
  • cukrzycę,
  • problemy z koncentracją i spowalnia pracę mózgu.

1. Jak ograniczyć cukier w diecie? Systematyczność!

Odstawienie słodyczy nie jest proste, ale jeśli tylko podejdziesz do tego racjonalnie – na pewno się uda! Pierwsza i najważniejsza sprawa: nie rób nic pochopnie i z dnia na dzień! Dieta bez cukru nie może być wprowadzona zupełnie z dnia na dzień, lepiej wprowadzać ją systematycznie – krok po kroku. Jak to zrobić?

Zamiast trzech łyżeczek cukru do kawy, syp przez tydzień dwie, potem jedną, następnie pół. Dzięki takim małym krokom, już po kilku tygodniach możesz całkowicie odzwyczaić się od słodzenia kawy czy herbaty. Jeśli zrezygnowałbyś z cukru od razu, trudniej byłoby Ci przełknąć całkiem gorzki napój, a co za tym idzie – łatwiej przyszłoby Ci porzucić podjęte postanowienie.

Wyznacz sobie dni lub godziny, w których możesz pozwolić sobie na małą przyjemność. Jeśli do tej pory jadłeś łakocie codziennie, od dziś rób to co dwa dni, później tylko raz w tygodniu, aż w końcu będziesz mógł bez bólu z nich zrezygnować.

eliminuj z diety jedno źródło cukru na tydzień. Na przykład, od pierwszego dnia odstaw słodzone napoje – zastąp je wodą z cytryną. W kolejnym tygodniu postaraj się zrezygnować ze słodzonych płatków śniadaniowych, a zamiast nich przygotuj sobie owsiankę z dodatkiem suszonych owoców.

2. Eliminacja cukru z diety, czyli postaw na zdrowe zamienniki słodyczy

W razie przeogromnej chęci na coś słodkiego, musisz wiedzieć, co możesz jeść zamiast słodyczy! Jeśli masz ochotę na ulubione łakocie, sięgnij po ich zdrowy zamiennik, którym mogą być świeże lub suszone owoce, słonecznik, orzechy, migdały i inne bakalie lub warzywa. Świetnie sprawdzą się też batoniki zbożowe z miodem, które z łatwością przygotujesz w silikonowej formie do batoników. Zjedz dwie kostki gorzkiej czekolady lub przygotuj owocowe smoothie. Podane w słoiku z uchem z pewnością zaspokoi ochotę na “coś słodkiego”. Dobrym pomysłem są również własnej roboty lody, sorbety lub domowy budyń.

Forma do batoników silikonowa Lurch


Silikonowa forma do wypieku batoników musli.

3. Jak ograniczyć apetyt na słodycze? Jedz regularnie!

Nieregularne odżywienia często przyczynia się do tego, że gdy dopada nas głód, sięgamy po szybką przekąskę, którą są w wielu przypadkach słodycze. Zabiegani i zapracowani zapominamy o małych, zdrowych posiłkach co 2-3 godziny. W połowie dnia orientujemy się, że jeszcze nic dziś nie zjedliśmy i wtedy jest już za późno na nadrobienie wszystkich ominiętych posiłków. Musisz zapobiegać nagłym napadom głodu, bo wtedy najłatwiej sięgnąć po coś słodkiego, co pozwoli dotrwać do obiadu. Pamiętaj, że zbilansowana i regularna dieta to podstawa. Gwarantuję, że jeśli będziesz spożywać 5 regularnych posiłków, apetyt na słodycze minie. Przygotowuj sobie kanapki, zabieraj ze sobą do pracy czy do szkoły lunch box z owocami i bakaliami, aby zawsze móc przekąsić coś zdrowego.

4. Jak jeszcze ograniczyć łaknienie na słodycze? Pij dużo wody!

To stara prawda, którą powinni znać już wszyscy. Nie każdy jednak ją docenia. Odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawa i nie chodzi tu o wypicie dwóch kaw i herbaty w ciągu dnia. Aby nie czuć pragnienia, które często mylone jest z głodem i chęcią na coś słodkiego, należy wypijać minimum 1,5 litra wody każdego dnia. Świetnym rozwiązaniem jest przygotowanie wody z cytryną i miętą. Świetnie sprawdza się do tego butelka z wkładem, do której możemy włożyć plasterki cytryny i limonki, kawałki innych owoców, listki mięty, a nawet kostki lodu. Nie musisz martwić się o pływające cząstki dodanych składników. Nosząc ze sobą napełnioną butelkę, wyrobisz sobie nawyk regularnego picia wody.

Butelka na napoje z wkładem Kinghoff


Butelka z wkładem na owoce, listki mięty, plasterki cytryny i kostki lodu.

 Jeśli nie pamiętasz o regularnym piciu wody, zainwestuj butelkę ze wskaźnikiem spożycia wody. Takie produkty znajdziesz w ofercie Joseph Joseph lub HPBA. Możesz również kupić na początku tygodnia całą zgrzewkę wody mineralnej. Oznacz każdą butelkę innym dniem tygodnia. Dodatkowo na każdym pojemniku zaznacz godzinę 10, 14 i 18, tak aby kontrolować, ile wody powinieneś wypić w poszczególnym momencie dnia.

5. Jak ograniczyć spożywanie słodyczy? Zajmij się czymś 🙂

Czasami zdarza się, że sięgamy po słodycze z nudów. Nie mamy się czym zająć i zastanawiamy się, co takiego byśmy sobie zjedli. Nie możesz dopuszczać do takiej sytuacji! Jeśli zaczynasz się nudzić, szybko znajdź sobie zajęcie – wyjdź na spacer, idź pobiegać, zrób porządek w szafie… Ale uwaga! Nie siadaj przed telewizorem! To pierwszy krok do tego, by zacząć niezdrowo podjadać. Trzeba zrobić wszystko, aby odwrócić od tego uwagę i zająć się czymś przyjemnym.

6.  Pozbądź się słodyczy z zasięgu ręki

Jaki jest sposób na skuteczne ograniczenie słodyczy? Najlepiej pozbyć się ich z zasięgu wzroku i ręki. Trudno jest ograniczyć jedzenie słodyczy, jeśli widzisz je na każdym kroku. Nawet jeśli uda Ci się powstrzymać się od zjedzenia słodkości przez godzinę, to w kolejnej możesz ulec słabości. Ograniczenie słodyczy zacznij od pozbycia się wszystkich łakoci, które masz w domu. Jeśli jesteś na początku swojej przygody z eliminacją cukru z diety, musisz kategorycznie wynieść łakocie z domu. Poproś rodzinę i znajomych o wsparcie i o nie wystawianie na pokusę. To znacznie zwiększa szanse na sukces! Jeśli po paru tygodniach w Twoim domu zaczną pojawiać się pierwsze słodkości (kupione przez męża, wypieczone przez rodziców czy otrzymane przez dzieci), wystarczy, że schowasz ciastka do puszek metalowych, które ulokujesz głębiej w szafce.

7. Ogranicz słodycze i pokochaj przyprawy

Jak jeszcze ograniczyć spożywanie słodyczy? Zmień sposób, w jaki doprawiasz potrawy. Dobrze przyprawione, aromatyczne dania pozwalają zmniejszyć apetyt na słodycze. Używaj więcej świeżych przypraw, świeżo zmielonych w młynku lub pokruszonych w moździerzu. Rozdrobnione bezpośrednio przed podaniem przyprawy mają znacznie silniejszy aromat i smak, niż te suszone. Nie zapomnij także o ziołach. Ustaw na parapecie kilka doniczek na zioła, z ulubionymi roślinami – bazylią, oregano, tymiankiem, miętą. Nie bój się eksperymentować i mieszać. Dzięki aromatycznym i smacznym potrawom szybko zapomnisz o apetycie na słodycze.


Mam nadzieję, że moje porady skutecznie pomogą ograniczyć apetyt na słodycze i zawarty w nich cukier. Trzymam kciuki, aby każdy z Was wytrwał w swoim postanowieniu! W razie nagłej chęci na czekoladę, przypomnij sobie, czym możesz zastąpić słodycze na diecie! Daj koniecznie znać, jakie są Twoje sprawdzone sposoby na odstawienie niezdrowych słodyczy.

Ocena: 5.0/5.
Please wait...