W jaki sposób nakryć stół na święta Bożego Narodzenia? Pamiętaj, że świąteczny stół powinien obfitować nie tylko w tradycyjne potrawy, ale również w odpowiednio dobrane naczynia i dodatki. Nakrycie stołu wigilijnego na pewno nie może być przypadkowe! Co zatem powinno znaleźć się na świątecznym stole, by w domu zapanował prawdziwy duch świąt, a goście mogli zacząć wieczorną ucztę?

Wigilijny stół, przygotowany specjalnie na Boże Narodzenie, wygląda najpiękniej, gdy wszystko, co na nim się znajduje, współgra ze sobą. Serwis obiadowy, komplet sztućców, waza do zupy czy kieliszki do wina są szczególnie niezbędne, gdy spodziewasz się sporej liczby gości. Jeśli masz taką możliwość, zadbaj o to, by każdy z bliskich miał taki sam talerz, sztućce i kieliszek. Co jeszcze przygotować na świąteczny stół, by ten dzień stał się magiczny i niezapomniany?

Reklama

1. Biały obrus na Wigilię

Zgodnie z tradycją wigilijny stół zawsze nakrywam białym obrusem. Biel symbolizuje czystość intencji i dobrą wolę zasiadających przy stole gości. Pod obrusem musi znaleźć się także garstka sianka, która nawiązuje do żłóbka. Tradycyjny biały obrus otwiera przed Tobą morze aranżacyjnych możliwości, ponieważ dopasuje się do wybranej przez Ciebie zastawy i dekoracji, zarówno w odcieniach bieli, jak i innych kolorów. Na białym obrusie często układam bieżnik lub czerwoną serwetę, by nadać mu świątecznego charakteru i uchronić przed trudnymi do wybawienia plamami. W pierwszy i drugi dzień świąt możesz wyjąć z szafy kolorowe obrusy na stół w przeróżne świąteczne wzory.

2. Serwis obiadowy na stół bożonarodzeniowy

Świąteczne nakrycie stołu to przede wszystkim odpowiednio dobrane naczynia. Zastawa stołowa to jeden z najważniejszych elementów wigilijnej kolacji. Bez niej nie miałabym jak serwować świątecznych potraw! Dania podane na ładnie prezentujących się talerzach i w półmiskach od razu wyglądają bardziej apetycznie. Warto i w tym przypadku postawić na klasykę, która sprawdzi się również przy innych okazjach. Klasyczny, biały serwis obiadowy, z delikatnymi zdobieniami wykorzystuję nie tylko w czasie Świąt, ale i przy rodzinnych obiadach i uroczystych kolacjach. Rozstawiona na śnieżnobiałym obrusie naprawdę robi wrażenie! Talerze płaskie i głębokie mogą mieć okrągły lub kwadratowy kształt. Niektóre serwisy obiadowe kupisz od razu w komplecie z innymi elementami, takimi jak kubki, filiżanki do kawy, cukiernice, mleczniki i sosjerki. Nawet proste, klasyczne kształty sprawią, że wigilijna kolacja będzie wyjątkowo gustowna.

Serwis obiadowy Karolina Maria Paula

3. Zestaw sztućców na stole wigilijnym

Nie wyobrażam sobie, by na świątecznym stole znalazły się łyżki, widelce i noże zupełnie nie do pary. Jeśli chcesz, by wszystko było w tym dniu jak należy, to sprawdź czy sztućce, które posiadasz pasują do siebie i wystarczą dla wszystkich gości. Elegancki komplet sztućców to przydatna inwestycja, która przyda się również podczas innych okazji. Nie zapomnij o ich wypolerowaniu i odpowiednim ułożeniu. Takie nakrycie stołu na Wigilię będzie prezentować się naprawdę pięknie!

Widelce układam po lewej stronie talerza, a noże i łyżki po prawej w takiej kolejności, w jakiej będą używane, zaczynając o zewnętrznej strony. Nad talerzem powinna znaleźć się łyżeczka do deseru (trzonek na prawo), powyżej małego widelczyka (trzonek na lewo). 

Komplet sztućców na 12 osób w walizce Konighoffer Figaro

4. Waza do zupy na stół – idealna na Boże Narodzenie

Ciepły barszcz z uszkami, aromatyczna zupa grzybowa czy wigilijny żurek od razu przywołują na myśl świąteczną kolację. Chociaż jedna z tych zup musi zagościć na stole. Do jej serwowania niezbędna będzie elegancka waza do zupy, która utrzyma jej ciepło i wyjątkowy aromat. Możesz zdecydować się na klasyczną i niezawodną wersję ceramiczną czy porcelanową lub wybrać wazę z podgrzewaczem – jeszcze na dłużej zachowa odpowiednio wysoką temperaturę zupy i pozwoli cieszyć się ciepłym posiłkiem. Zupa doskonale rozgrzeje wszystkich gości w mroźny wieczór. Stół na Wigilię musi zatem zostać wyposażony w tak przydatne naczynie, które na pewno przyda się nie tylko w czasie świąt, ale i innych rodzinnych zjazdów.

5. Naczynie z podgrzewaczem na bożonarodzeniowy stół

Co jeszcze powinno znaleźć się na wigilijnym stole? Polecam specjalne naczynie z podgrzewaczem, doskonałe do serwowania ciepłych dań rybnych i warzywnych zapiekanek. Nie tylko utrzyma odpowiedni aromat potrawy, ale i jej właściwą temperaturę. Dzięki temu moi goście mogą cieszyć się ciepłym posiłkiem w każdej chwili, nie tylko na początku kolacji. Wystarczy umieścić małe świeczki w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Niby niewielkie, ale widać mają dużą moc! Ja wybieram naczynia o mniejszej pojemności, by zmieściły się na stole, ale dostępne są także większe modele. Naczynie z podgrzewaczem ustawione na wigilijnym stole na pewno zrobi furorę. 😉

6. Patera na świąteczne ciasta, czyli jak ładnie nakryć wigilijny stół

Stoły wigilijne obfitują również w słodkie przysmaki. Przy półmiskach pełnych pierogów, ryb, sałatek i innych wytrawnych dań ustawiam również paterę na świąteczne ciasta. Może być to naczynie z nóżką lub bez niej, a także z pokrywą lub bez. Patera świetnie wyeksponuje pokrojone kawałki makowca, sernika czy piernika, a pokrywa zabezpieczy je przed wysychaniem. Idealna, by zaserwować świeże i apetyczne ciasto do kawy i herbaty również w pierwszy i drugi dzień świąt. Wigilijne nakrycie stołu, dzięki paterze i wyeksponowanych na niej kawałkach ciasta, nabiera niezwykłego wyglądu!

Patera ciasto plastikowa

7. Kieliszki do wina i wody – eleganckie nakrycie stołu na święta

Świąteczny stół na Boże Narodzenie oprócz półmisków, talerzy i sztućców powinien również prezentować odpowiednie naczynia do napojów. Jeśli zamierzasz zaserwować gościom winny trunek, przygotuj kieliszki do wina, których kształt będzie odpowiadał podawanemu rodzajowi wina. Zgodnie z przyjętymi zasadą – od lżejszego do cięższego gatunku, na początku kolacji serwuję gościom białe wytrawne wino, a dopiero później czerwone.

Szklany kieliszek do białego wina powinien mieć długą nóżkę i małą czaszę, której krawędzie zwężają się ku górze. Smukłe szkło sprawia, że schłodzone wino na dłużej zachowują swoją temperaturę i aromat. Kieliszki do czerwonego wina wprost przeciwnie mają dużą, szeroką czaszę, by stykało się z powietrzem na jak najszerszej powierzchni. Wybranie odpowiedniego kieliszka pozwala na uwydatnienie bukietu danego wina, dlatego zawsze zwracam uwagę na kształt naczynia.

Co jeszcze przygotować na stół bożonarodzeniowy? Nie możesz zapomnieć również o naczyniach do innych napojów. Przy tych do wina powinny stanąć również kieliszki do wody, które są zazwyczaj większe od pozostałych.

Aby nakrycie wigilijnego stołu było jak najbardziej poprawne, zapoznaj się z naszym artykułem dotyczącym doboru kieliszków do wina białego, czerwonego, różowego, słodkiego i musującego: Jakie kieliszki do jakiego wina?

8. Dzbanek do napojów na świąteczny stół wigilijny

A jeśli już o napojach mowa, to warto pamiętać, by na stole wigilijnym nie zabrakło dzbanka z wodą, kompotem, sokiem, a nawet z herbatą. Na stole możesz ustawić prosty dzbanek do napojów wykonany ze szkła lub zdecydować się na taki wykonany z kamionki, ceramiki lub porcelany. Kamionkowe dzbanki możesz napełnić aromatycznym grzanym winem, a mniejsze imbryczki rozgrzewającą herbatą. Jeśli wybrany przez Ciebie serwis obiadowy utrzymany jest w jednolitym stylu, to spokojnie możesz pozwolić sobie na oryginalne dodatki, takie jak ozdobny dzbanek z Mikołajem. Pamiętaj jednak, by na świątecznym stole nie panował dekoracyjny chaos! Zdecyduj się na kilka ciekawszych dodatków, które wprowadzą świąteczny klimat. 😉

9. Świąteczne serwetki i serwetniki na stół wigilijny

Nie zapomnij o takich drobnych, a ważnych dodatkach jak serwetki z motywem świątecznym, który jeszcze bardziej podkreśli magiczny klimat. Zawsze decyduję się na papierowe ozdobne serwetki z motywem gwiazdek, bombek, aniołków, Świętego Mikołaja czy choinki. Są wyjątkowo praktyczne i przydają się podczas posiłku. Dodatkowo ozdabiają mój stół świąteczny. Papierowe serwetki kładę na talerzyku lub składam w trójkącik i umieszczam po lewej stronie talerza. Pozostałe wkładam do eleganckiego serwetnika, dzięki czemu goście będą mogli wygodnie sięgać po nie w dowolnej chwili. Możesz zdecydować się również na materiałowe serwetki, które ułożone w pierścieniu lub zwinięte w fantazyjnych kształtach na pewno oczarują gości. Takie serwetki na pewno wzbogacą świątecznego nakrycie stołu.

10. Świeczki i świeczniki na stół wigilijny

O co jeszcze zadbać na wigilijny stół? Na stole nie może zabraknąć świeczki – symbolu jasnego światła, które nawiązuje do dobra i miłości. Jej światło zawsze kojarzy mi się z ciepłem domowego ogniska, dlatego jest dla mnie bardzo ważna. Czasami wybieram grubszą świeczkę ze świątecznym motywem, która nie wymaga dodatkowo świecznika, by mogła ładnie się prezentować. W tym roku zdecyduję się jednak na zakup pięknego, zdobionego świecznika do podłużnej świeczki lub małego podgrzewacza. Świeca zakupiona na wigilijny stół będzie nie tylko tradycyjnym symbolem, ale również jego ozdobą. Wniesie uroczysty i ciepły klimat do rodzinnego spotkania.

Świeca świąteczna na stół


Aranżacja stołu wigilijnego może przybrać określony styl, w zależności od tego, jaki preferujesz. Możesz zdecydować się na styl nawiązujący do natury lub bardzo wyrafinowany. Różne pomysły na dekorację świątecznego stołu znajdziesz w artykule: Jak udekorować stół na Wigilię w danym stylu?

Odpowiednie nakrycie stołu na święta Bożego Narodzenia na pewno wniesie do Twojego domu niepowtarzalny i magiczny klimat świąt! Co jeszcze dodalibyście do tej listy?

Ocena: 5.0/5. Oddano 3 głosy.
Please wait...