Jak dobrze znasz tradycyjne dania wigilijne? Czy wiesz, w jakim sosie podawane są śledzie po kaszubsku, co to jest moczka i skąd wywodzą się makówki? Z czym serwuje się barszcz i z czego przygotowuje się kutię? Potrawy serwowane na Wigilię powinny być Ci dobrze znane! Koniecznie sprawdź swoją wiedzę!

Menu wigilijne tradycyjnie powinno składać się z 12 potraw, a wszystkie z nich należy spróbować, by zaznać szczęścia przez cały rok. Potrawy świąteczne powinny być postne, czyli bezmięsne i przygotowane bez użycia tłuszczów zwierzęcych. Dopiero w kolejne dni świąt możemy zajadać dania z dodatkiem mięsa. Czy wszystkie dania świąteczne są Ci dobrze znane? Przekonaj się – rozwiąż poniższy quiz!

1. Moczka to śląska potrawa przygotowywana z dodatkiem suszonych owoców na ciemnym piwie. Jej podstawowym składnikiem jest jednak...

Moczka, inaczej bryja, przygotowywana jest na Śląsku na Boże Narodzenie. Przyrządza się ją ze specjalnego rodzaju piernika, dodaje migdały, orzechy, suszone owoce i ciemne piwo. W każdej części Śląska przepis na moczkę może być inny, ale podstawą dania zawsze pozostaje piernik.