Jak dobrze znasz tradycyjne dania wigilijne? Czy wiesz, w jakim sosie podawane są śledzie po kaszubsku, co to jest moczka i skąd wywodzą się makówki? Z czym serwuje się barszcz i z czego przygotowuje się kutię? Potrawy serwowane na Wigilię powinny być Ci dobrze znane! Koniecznie sprawdź swoją wiedzę!

Menu wigilijne tradycyjnie powinno składać się z 12 potraw, a wszystkie z nich należy spróbować, by zaznać szczęścia przez cały rok. Potrawy świąteczne powinny być postne, czyli bezmięsne i przygotowane bez użycia tłuszczów zwierzęcych. Dopiero w kolejne dni świąt możemy zajadać dania z dodatkiem mięsa. Czy wszystkie dania świąteczne są Ci dobrze znane? Przekonaj się – rozwiąż poniższy quiz!

Reklama

0%

1. Moczka to śląska potrawa przygotowywana z dodatkiem suszonych owoców na ciemnym piwie. Jej podstawowym składnikiem jest jednak...Correct! Wrong!

Moczka, inaczej bryja, przygotowywana jest na Śląsku na Boże Narodzenie. Przyrządza się ją ze specjalnego rodzaju piernika, dodaje migdały, orzechy, suszone owoce i ciemne piwo. W każdej części Śląska przepis na moczkę może być inny, ale podstawą dania zawsze pozostaje piernik.

2. Oprócz uszek, barszcz wigilijny może być podawany z...By Michał Lech - https://pixabay.com/pl/jedzenie-potrwawa-catering-78222/, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45817399
Correct! Wrong!

Wigilijny barszcz serwowany jest z postnymi uszkami, pasztecikami lub pieczonymi pierożkami.

3. Makówki to wigilijny deser z makiem. Pod taką nazwą znany jest na...By Klischka - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37534402
Correct! Wrong!

Makówki występują na Śląsku. Podstawowe składniki to mak, bułki lub sucharki, bakalie, mleko lub woda, miód lub cukier. Makówki mogą być przyrządzone również na chałce.

4. Podstawowym składnikiem sosu do ryby po grecku jest...Correct! Wrong!

Ryba po grecku nazywana była również rybą po żydowsku. To smażone rybne filety w sosie warzywnym. Sos przygotowuje się głównie z tartej marchewki, ale również z pietruszki, selera, cebuli i koncentratu pomidorowego.

5. Kompot z suszu to bezalkoholowy napój z suszonych owoców. Niektóre przepisy proponują jednak dodanie do kompotu...Correct! Wrong!

Do przygotowania kompotu z suszu najczęściej wykorzystuje się suszone śliwki, jabłka, gruszki, figi, morele i rodzynki. Można spotkać również przepisy z dodatkiem słodkiego lub półsłodkiego białego wina. Kompot z suszu był niegdyś podawany zimą do obiadów, a obecnie serwowany jest podczas wieczerzy wigilijnej.

6. Kulebiak to duży pieczony pieróg z ciasta drożdżowego, w kuchni polskiej zazwyczaj nadziewany...By A.Savin (Wikimedia Commons · WikiPhotoSpace) - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15935438
Correct! Wrong!

Kulebiak wywodzi się z kuchni rosyjskiej, gdzie pieczony pieróg z ciasta drożdżowego lub półkruchego nadziewa się farszem mięsnym lub warzywnym. W kuchni polskiej kulebiak jest zazwyczaj nadziewany kapustą z dodatkiem grzybów. Na Lubelszczyźnie przyrządza się natomiast „Kulebiak generałowej Kickiej” z farszem warzywno-mięsnym.

7. Śledzie po kaszubsku to śledzie w sosie...

Correct! Wrong!

Śledzie symbolizują post i wyczekiwanie, dlatego nie może zabraknąć ich na wigilijnym stole. W wersji po kaszubsku podaje się je w sosie pomidorowym.

8. Co NIE JEST składnikiem tradycyjnej kutii?

By https://www.flickr.com/photos/mandarina94/6653606379
Correct! Wrong!

Kutia to tradycyjna potrawa kuchni ukraińskiej, rosyjskiej, białoruskiej, rosyjskiej i litewskiej. W Polsce przyrządzana jest głównie na Białostocczyźnie, Lubelszczyźnie i przygranicznych powiatach województwa podkarpackiego. Zazwyczaj przyrządza się ją z obtłuczonej pszenicy, maku, słodu, miodu i bakalii.

9. Jaki kształt ma makaron na łazanki?

Correct! Wrong!

Łazanki to rodzaj makaronu w kształcie kwadracików. W Polsce podawane najczęściej z kapustą i grzybami. Łazanki mogą być również składnikiem wigilijnej zupy grzybowej.

10. Pierogi uznawane są za tradycyjną potrawę polską, ale przyjmuje się, że pomysł nadziewania kawałków ciasta farszem wywodzi się z...

Correct! Wrong!

Obecnie pierogi to jedno z tradycyjnych dań wigilijnych, uznawane za potrawę typowo polską, ale uznaje się, że sam koncept kulinarny, czyli pomysł nadziewania ciasta farszem oraz ich gotowania lub smażenia wywodzi się z Chin. Stamtąd właśnie przez Ruś dotarł do Polski i rozpowszechnił się dalej na Zachód.

Quiz: Potrawy wigilijne - co o nich wiesz?
Brawo!

Poszło Ci znakomicie 🙂 Bardzo dobrze znasz się na tradycyjnych potrawach wigilijnych!
Nawet dobrze!

Ale zawsze mogło być jeszcze lepiej! 😉
Oj cienko...

Lepiej pozgłębiaj tajniki naszej rodzimej kuchni 😉