Kuchenne wyposażenie to nie tylko zwykłe garnki do gotowania codziennych potraw, ale również garnki przeznaczone do zadań specjalnych! Czyli takie, w których ugotujemy długi makaron spaghetti, przyrządzimy zdrowe warzywa na parze, a nawet upieczemy chleb? Zobacz ciekawe garnki kuchenne, które znacznie ułatwią pracę w kuchni.

W każdej kuchni bez wątpienia powinny znaleźć się garnki, w których ugotujemy ziemniaki, makaron, kaszę, warzywa i pożywne zupy. Wykonane z różnych materiałów i dostępne w różnych pojemnościach. Zazwyczaj od razu wyposażone są w pokrywkę, dzięki której możemy przyspieszyć zagotowanie się wody czy dusić potrawy w sosie. Takie garnki to zdecydowanie podstawa kuchennego wyposażenia. Ale oprócz nich warto mieć jeszcze garnki do zadań specjalnych, które ułatwią codzienne zmagania kulinarne. Niektóre z nich posłużą nie tylko do gotowania, ale nawet do pieczenia! O jakich garnkach mowa? Poniżej znajdziesz całą listę ciekawych produktów, które warto dodać do swojej kuchni. 🙂

Reklama

1 Garnki do gotowania na parze

Zdecydowana podstawa dla każdego, kto stara się odżywiać zdrowo. W garnku do gotowania na parze możemy przygotować warzywa, ale również ryby, mięso i inne produkty. Składniki nie gotują się w wodzie, ale na parze wodnej. Tradycyjne gotowanie w wodzie doprowadza do wypłukania składników odżywczych, które zamiast w warzywach (lub w innych produktach) pozostają w wodzie. Produkty parowane w specjalnym garnku nie tracą swoich witamin i minerałów, dlatego są o wiele zdrowsze. Ponadto, zachowują sprężystość, właściwy kolor i aromat. Nie wymagają także tak dużych ilości soli. Bez dwóch zdań garnek do gotowania na parze powinien znaleźć się w naszym kuchennym wyposażeniu.

Zestaw garnków Tefal Duetto


Komplet garnków Tefal Duetto Pasta z wkładem do gotowania na parze.

W sklepach dostępny jest jako pojedynczy produkt lub element całego zestawu różnych garnków. Taki stalowy wkład do gotowania na parze znajdziemy w komplecie garnków Tefal Duetto. Ale garnki na parę mogą być także wykonane z innych materiałów – podstawa z żeliwa lub vitroceramiki, a poziomy ze szkła. W każdym wydaniu sprawdzi się świetnie.

2 Szybkowary do szybkiego gotowania

Szybkowar, jak sama nazwa wskazuje, to garnek do szybkiego gotowania potraw, które normalnie wymagają długiego przygotowywania. Sprawdzi się zatem do przyrządzania rosołu, bigosu, gołąbków czy gulaszu. Szybkowar jest bardzo szczelny – podczas podgrzewania na kuchence wzrasta w nim ciśnienie, dzięki czemu wszystko gotuje się znacznie szybciej. Z uwagi na tak wysokie ciśnienie, szybkowar musi być wyposażony w zawór bezpieczeństwa, który znajduje się na jego pokrywie. Nowoczesne modele posiadają również dodatkowe funkcjonalności, takie jak różne tryby pracy (łagodne i intensywne gotowanie), wbudowany wskaźnik zamknięcia czy odpinaną rączkę.

Szybkowar ciśnieniowy Tescoma


Szybkowar skraca czas gotowania potraw.

Szybkowary wykonane są najczęściej ze stali nierdzewnej, choć dostępne są też modele z aluminium pokrytego powłoką nieprzywierającą. W klasycznej wersji stawiane są na kuchence, ale możemy wybrać również garnek elektryczny.

3 Garnki żeliwne do pieczenia

Garnek, w którym można gotować, dusić i zapiekać? To wbrew pozorom nic odkrywczego. Takie kulinarne czynności umożliwia znany od dawien dawna garnek żeliwny. Znany zapewne bardzo dobrze przez nasze babcie. Teraz znowu wraca do łask. Żeliwo to naturalny materiał, który nie wydziela żadnych szkodliwych substancji. Wymaga jedynie odpowiedniej pielęgnacji, w szczególności, gdy garnek wykonany jest z surowego żeliwa. Należy go wtedy wycierać do sucha po każdym umyciu i regularnie naoliwiać, by chronić przed rdzewieniem. Wersje pokryte powłoką emaliowaną są bardziej chronione przed rdzewieniem, dlatego nie wymagają aż tak specjalnego traktowania. Emalia chroni również żeliwo przed działaniem kwasowych produktów, takich jak pomidory czy kapusta kiszona.

Garnek żeliwny Konighoffer


Garnki żeliwne można wykorzystywać również jako brytfanny do piekarnika.

Garnki żeliwne, zwane także brytfannami żeliwnymi, można użytkować na kuchence, ale i w piekarniku. Doskonale nadają się do duszenia potraw jednogarnkowych, a także do pieczenia mięs czy warzyw. W garnku żeliwnym upieczemy nawet chleb!

4 Garnki elektryczne do zadań specjalnych

Garnki elektryczne to prawdziwi zadaniowcy. Doskonale wywiązują się ze swoich zadań. 😉 A zadania mają różne! Wśród nich znajdziemy wolnowary – znane także jako slow cookery. To garnki przeznaczone do baaardzo długiego gotowania potraw w niższej temperaturze. Pozwalają na wielogodzinne gotowania takich dań jak zupy, gulasze, potrawki, bigos, gołąbki, powidła, warzywne przetwory… I to bez ich stałego doglądania. Włączamy wolnowar rano i wyłączamy wieczorem. Garnki elektryczne to także jajowary, zupowary, ryżowary, a także parowary.

5 Gliniane garnki rzymskie

Na liście garnków o specjalnym przeznaczeniu znalazły się też naczynia rzymskie. To garnki wykonane z gliny i wyposażone w pokrywę. Mogą być glazurowane lub surowe wewnątrz. Zewnętrzna powierzchnia jest zazwyczaj zdobiona pięknymi żłobieniami, które nadają naczyniu antycznego charakteru. Glina, z której zostały wykonane jest odporna na wysokie temperatury, jednak garnki nie nadają się do użytkowania na kuchence. Nie sprawdzą się zatem jako klasyczne garnki do gotowania ziemniaków czy makaronu w dużej ilości wody. Wykorzystamy je natomiast jako naczynia do pieczenia warzyw, mięs, wieloskładnikowych zapiekanek, a nawet chleba i ciast. Garnek należy wymoczyć przed użyciem, a potrawę zapiekać pod przykryciem. Podczas podgrzewania woda wsiąknięta w glinę zacznie parować i wchłaniać się do potrawy. Pokrywa natomiast zapobiegnie ulatnianiu się wszystkich cennych składników. To kolejna pozycja must-have na liście naczyń do zdrowego gotowania. Przyrządzane w nim potrawy zachowują bowiem bogactwo witamin, smaku i aromatu.

Garnek rzymski z pokrywką Browin


Garnki rzymskie możemy użytkować tylko w piekarniku.

6 Garnki do gotowania mleka

Masz dość przypalonego mleka podgrzewanego w zwykłym rondelku? No to zaopatrz się w specjalny garnek do gotowania mleka, taki z płaszczem wodnym, czyli z podwójnym dnem. Jak działa? Po odkręceniu gwizdka wlewamy przez otwór wodę, która wypełnia dno i ścianki garnka. Woda nie ma jednak styczności z wlanym mlekiem, ponieważ znajduje się wewnątrz naczynia. Ponownie nakładamy gwizdek i stawiamy garnek na kuchence. Wlane do garnuszka mleko nie ma bezpośredniej styczności z palnikiem, ale z wrzącą wewnątrz wodą, która podgrzewa mleko, ale nie przypala go.

Garnek do gotowania mleka z gwizdkiem


Najlepszy garnek do gotowania mleka to taki z płaszczem wodnym i gwizdkiem.

7 Rondle z odpinaną rączką

A może zależy Ci jednak na garnku, który posłuży do gotowania produktów na kuchence, ale i do pieczenia potraw w piekarniku? Takie dwie funkcjonalności spełniają garnki żeliwne, ale one przeznaczone są raczej do duszenia mięsnych i warzywnych potrawek. Nie są polecane do gotowania porcji makaronu czy ryżu w osolonej wodzie. Do tego lepiej wykorzystać pojemne rondle kuchenne z odpinaną rączką, która pozwala na ich użytkowanie nie tylko na kuchence, ale i w piekarniku. Wykonane z aluminium i pokryte powłoką nieprzywierającą są lekkie, szybko się nagrzewają i dobrze przewodzą ciepło. Ugotujemy w nich podstawowe produkty na obiad, podsmażymy składniki, a nawet zapieczemy je w piekarniku. Fantastyczne połączenie.

Rondle aluminiowe Tefal Ingenio


Po odpięciu rączki rondelek można wykorzystać do zapiekania potraw w piekarniku.

 

8 Wysokie garnki do makaronu i szparagów

Z takim wysokim garnkiem gotowanie makaronu spaghetti nie będzie już sprawiać żadnych trudności. 😉 Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w sitko z uchwytem, które pozwala również na gotowania szparagów w całości i ich łatwe odcedzanie z wody. Co więcej, tego typu naczynie możemy wykorzystać również jako garnek do szynkowara. Zobacz, ile zastosowań!


Garnki przeznaczone do specjalnych zadań z pewnością ułatwią kuchenne zmagania, a także urozmaicą nasze posiłki. Oczywiście nie trzeba mieć ich wszystkich w swojej kuchni! Jeśli natomiast dość często gotujesz warzywa, to warto zaopatrzyć się w dobry garnek do gotowania na parze, a jeśli lubisz warzywne czy mięsne zapiekanki, to rozejrzyj się za żeliwną brytfanką czy garnkiem rzymskim. Po prostu wybierz taki garnek, który będziesz chętnie i często używać!

Ocena: 2.3/5. Oddano 3 głosy.
Please wait...