Domowy chleb z chrupiącą skórką zachwyca swoim zapachem, smakiem, a nawet wyglądem. Warto pokusić się o samodzielny wypiek pieczywa we własnym domu, by przekonać się, jak pięknie zacząć każdy dzień od kromki świeżego bochenka. Ale w czym upiec chleb w domu? W klasycznej keksówce, a może w żeliwnym garnku? Zobacz naczynia do pieczenia chleba, które pomogą Ci w tym zadaniu!

Coraz więcej osób docenia wyjątkowy smak i aromat wypieczonego we własnej kuchni chleba. Tylko wyobraź sobie tę chrupiącą, zezłoconą skórkę i miękki środek chlebka… A ten zapach! Taki domowy chlebek chciałoby się zjeść od razu po wyjęciu z piekarnika. 😉 Możesz pokusić się o samodzielny wypiek, wybierając pszenną lub razową mąkę, drożdże lub zakwas, a także dowolne dodatki – ziarna słonecznika, nasiona chia, a nawet suszoną żurawinę. W czym najlepiej upiec chleb w domu? Naczynia do wypieku chleba mogą być przeróżne: keksówka, brytfanna, szkło żaroodporne, a nawet garnek.

Reklama

Klasyczne naczynie do wypieku chleba – keksówka

W czym piec chleb? Zacznijmy od rozwiązania najbardziej praktycznego, czyli keksówki. To podłużna, prostokątna forma, w której upieczemy nie tylko domowy chleb, ale również pasztet, świąteczny keks, chlebek bananowy, piernik, babkę i inne rodzaje ciast. Keksówki mogą być wykonane ze stali nierdzewnej, ze stali węglowej z powłoką nieprzywierającą, silikonu, szkła żaroodpornego lub ceramiki. Jeśli forma pokryta jest powłoką non-stick to nie musimy smarować jej przed pieczeniem chleba, wypiek nie powinie przywrzeć do powierzchni. Jeśli jednak jest to keksówka bez powłoki, lepiej wyłożyć ją papierem do pieczenia lub natłuścić.

Jaką keksówkę wybrać?

  • Najtańsze modele to proste blaszki, które jednak mogą zacząć szybko rdzewieć, gdy nie będą wycierane do sucha. Są też podatne na wgniecenia i odkształcenia.
  • Te ze stali nierdzewnej są już trwalsze, ale droższe.
  • Foremki pokryte powłoką non-stick chronią przed przywieraniem, ale z czasem powłoka zaczyna się ścierać.
  • Szczególnie ciekawym rozwiązaniem są keksówki silikonowe, na tyle elastyczne, że z łatwością można wyjąć z nich upieczony chleb.  Silikon jest niezwykle odporny zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury. Jest bardzo łatwy w czyszczeniu i w przechowywaniu. Ma swoje zalety, ale i małe wady – może nie utrzymać rosnącego chleba w ryzach, który zamiast iść do góry, nieco rozleje się na boki.
  • Mogą być w całości wykonane z silikonu lub posiadać szklaną, wyjmowaną podstawę, co jeszcze bardziej ułatwia wyjęcie gotowego wypieku z formy.

Naczynie żeliwne do pieczenia chleba

Innym naczyniem do pieczenia chleba, które również sprawdzi się w kuchni, jest to wykonane w całości z żeliwa. Może być to garnek żeliwny lub brytfanna żeliwna. Oba te produkty różnią się jedynie kształtem i pojemnością, a wszystkie inne właściwości i funkcjonalności mają takie same. Garnek jest okrągły i mniejszy, a brytfanna bardziej owalna i większa. Przynajmniej tak głosi teoria. 😉 W praktyce nazwy te stosuje się wymiennie dla określenia żeliwnego naczynia, które można używać zarówno na kuchence, jak i w piekarniku. Pamiętajmy, że by użytkować garnek w piekarniku musi on być całkowicie żeliwny – plastikowe uchwyty wykluczają taką możliwość, ale te ze stali nierdzewnej nie muszą być wcale przeciwwskazaniem.

Garnek lub brytfanna żeliwna do pieczenia mogą być wykonane z surowego żeliwa lub pokryte powłoką emaliowaną. Powłoka emaliowa nadaje naczyniu piękny wygląd, ale również chroni żeliwo przed rdzewieniem i działaniem kwasowych produktów. To ważne, jeśli zamierzamy wypiekać chleb na zakwasie. Emalia w pewnym stopniu zabezpiecza produkty przed przywieraniem i ułatwia tym samym czyszczenie naczyń. Tworzy gładką i twardą warstwę, przez co jest bardzo higieniczna.

Gliniane naczynie rzymskie do pieczenia chleba

W czym jeszcze można upiec chleb? W garnku rzymskim! A co to takiego? To gliniane naczynie, które służy również do pieczenia innych potraw – warzywnych zapiekanek, ryb i mięs. Przed włożeniem do piekarnika należy je najpierw wymoczyć w wodzie. Glina wchłania wodę, a podczas podgrzewania w piekarniku woda ta zaczyna parować i wchłaniać się w potrawę. Dzięki temu dania są wyjątkowo soczyste, miękkie i pełne aromatu. Pokrywa chroni danie przed wysuszeniem, a jednocześnie przed utratą witamin i aromatów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w naczyniu rzymskim wypiec również chleb. Ale uwaga! Do pieczenia chleba warto przeznaczyć jeden gliniany garnek i nie przyrządzać w nim mięs i ryb. Dlaczego? Ponieważ naczynia z gliny łatwo przechodzą zapachami przyrządzanych w nich dań.

Gliniane naczynie do pieczenia chleba

Gliniany garnek rzymski należy przed użyciem namoczyć w wodzie.

Naczynie ceramiczne do pieczenia chleba

Ceramika to bardzo bezpieczny materiał, który nie reaguje z żywnością i nie wydziela żadnych szkodliwych substancji podczas podgrzewania. Dodatkowo bardzo dobrze przewodzi ciepło. Choć dłużej się nagrzewają, to i długo to ciepło utrzymują. Naczynia ceramiczne do pieczenia chleba przybierają różne kształty. Mogą być to prostokątne formy, zbliżone swoim kształtem do keksówek, z lekko zaokrąglonymi brzegami. Ale mogą być to także formy okrągłe, idealne do pieczenia prawdziwych wiejskich bochenków. Forma ceramiczna może być glazurowana tylko od wewnątrz lub obustronnie. Posłuży także do wypieku przeróżnych ciast.

Szkło żaroodporne do wypieku chleba

I kolejna odpowiedź na pytanie, w czym upiec chleb. W szklanym naczyniu do zapiekania! A takie klasyczne szkło żaroodporne znajduje się w większości polskich domów. 😉 A jeśli jeszcze go nie masz, to najwyższa pora! Szklane naczynia do piekarnika, takie wyposażone w pokrywkę, sprawdzą się nie tylko do wypieku domowego chleba, ale również do pieczenia mięs i przyrządzania wieloskładnikowych zapiekanek mięsnych, warzywnych, makaronowych i ziemniaczanych. W sumie sprawdzą się do wszystkiego, co można przygotować w piekarniku. Naczynia żaroodporne mogą być okrągłe, kwadratowe lub prostokątne. Są szersze niż klasyczne keksówki. Nie rdzewieją, nie rysują się i nie trzeba martwić się o odpryskującą powłokę. Nie mają w składzie żadnych szkodliwych substancji, więc nic nie przenika do żywności. Są zatem przyjazne dla naszego zdrowia, ale i dla środowiska. Dobrze znoszą wysokie temperatury. Jakieś wady? No chyba tylko takie, że są cięższe niż proste metalowe blaszki, a w razie nieuwagi można je po prostu stłuc.

Szklane naczynie do pieczenia chleba

Szkło do zapiekania jest bardzo uniwersalny. Upieczemy w nim chleb, mięso, warzywa i różnego rodzaju zapiekanki.

Rondel do mniejszych bochenków

Duże brytfanny czy garnki żeliwne to świetne naczynia do pieczenia większych bochenków chleba. A co w sytuacji, gdy chcesz upiec okrągły, ale mniejszy chlebek? Wykorzystaj rondel kuchenny! Oczywiście taki, który nadaje się nie tylko na kuchenkę, ale i do piekarnika. Będą to rondle wykonane z surowego żeliwa, ale również rondle z powłoką nieprzywierającą, wyposażone w odpinaną rączkę. Uchwyt taki po prostu odpinamy i wstawiamy rondel do pieca. Fantastyczne rozwiązanie. W tym wypadku pieczemy chlebek bez pokrywki, tak samo jak w keksówkach. Naprawdę polecam przetestować takie rozwiązanie. Rondle z odpinaną rączką dostępne są w zestawach garnków Tefal – sprawdzą się do codziennego gotowania, ale i pieczenia.

Naczynia do wypieku chleba

W czym można piec chleb? Nawet w nieprzywierających rondlach z odpinanym uchwytem!


W czym można piec chleb w domowych warunkach? W czym tylko chcesz! Naczynia do pieczenia chleba to nie tylko blaszane keksówki, ale również ceramiczne formy, które wykorzystasz do wypieku ciast. To także garnki rzymskie, szkło żaroodporne i żeliwne brytfanny, w których wypieczesz swojski bochen chleba, ale i przyrządzisz inne dania z dodatkiem mięs i warzyw. Do dzieła!

Ocena: 4.8/5.
Please wait...