Wiadomo nie od dziś że mięso rybie jest niezwykle kruche, delikatne, pełne wartości odżywczych i lekkostrawne. Jednak dłubanie w ościach ani nie jest przyjemne, ani łatwe. Wiecie jak filetować rybę?  Po pierwsze warto zaopatrzyć się w kilka potrzebnych i bardzo praktycznych akcesoriów, aby ułatwić sobie oprawianie ryb.

Przygotowanie – skrobanie ryby

Pierwszym krokiem jest dokładne skrobanie ryby. Niewątpliwie niezastąpiona do tego jest specjalistyczna deska do oprawiania i filetowania ryb z zaciskiem na ogon, antypoślizgową powierzchnią i przyssawkami, dzięki której będzie ona stabilna. Ponadto skrobak do ryb z ergonomiczną rączką zapobiegającą wyślizgnięciu się z dłoni, który szybko i sprawnie usunie rybie łuski. Niektóre mają też w rączce dziurkę, aby móc powiesić je na haczyka i mieć je zawsze pod ręką. Te najbardziej trwałe są wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej.Deska do skrobania i oprawiania ryb

Reklama

Filetowanie ryb krok po kroku

Tu podstawą jest bez wątpienia dobry nóż do filetowania ryb. Powinien być on elastyczny i giętki, dzięki czemu umożliwia precyzyjne wykrojenie filetów. Noże do filetowania ryb nie szarpią i nie uszkadzają delikatnego mięsa.

Krok 1. Pamiętajmy, że zawsze przed filetowaniem trzeba z ryb wyjąć wszelkie wnętrzności i usunąć łuski.

Krok 2. Nacinamy rybę od głowy do kręgosłupa. Uważajcie, aby nie odciąć głowy!

Krok 3. Tniemy wzdłuż kręgosłupa, od głowy do ogona. W ten sposób wytniemy pierwszy filet.

Krok 4. Obracamy rybę na drugą stronę. Drugi filet zaczynamy wycinać w miejscu, gdzie skończyliśmy ciąć pierwszy.

Krok 5. Ostatnim krokiem jest usunięcie skóry.

Skrobaczka skrobak do ryb


Zestaw do filetowania ryb – co jeszcze się przyda?

Oprócz wyżej opisanych akcesoriów, niezastąpiona w kuchni każdego miłośnika dań rybnych jest pęseta do ości, wykonana ze szlachetnej stali nierdzewnej. Produkt pozwala w szybki i łatwy sposób wyciągnąć wszystkie ości z ryby, nawet te najdelikatniejsze.

Pęseta do ości ze stali nierdzewnej


Umożliwia wyjęcie nawet najdelikatniejszych ości

Dobra patelnia do ryby, czyli jaka?

Jak wiadomo, rybę można przygotować na parze, na grillu, na patelni lub w piekarniku. Możliwości jest wiele. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak przygotować pyszną rybę, polecam Wam artykuł o tym! Ja najbardziej lubię rybę smażoną na patelni i najczęściej właśnie tak ją przyrządzam. Zakup patelni do ryb był trudnym wyborem. Godna polecenia jest z pewnością profesjonalna patelnia do ryb o owalnym kształcie, pokryta nieprzywierającą powłoką, z ergonomiczną rączką i bocznymi dziobkami. Niektóre są płaskie, niektóre mają ciut wyższe boki dla większego komfortu użytkowania. W tego typu naczyniach nie trzeba używać dużej ilości tłuszczu, dzięki czemu danie zachowuje wszelkie wartości odżywcze.

Patelnia do ryb


Dobra patelnia do ryb nie wymaga użycia dużej ilości tłuszczu

Zatem jak wiecie oskrobać i filetować ryby?! Jak widać, nie jest to zajęciem trudnym i czasochłonnym, a przy odrobinie wprawy i pomocy wyżej wymienionych akcesoriów można się pokusić o stwierdzenie, że jest czynnością dość prostą i nieskomplikowaną. Trzeba tylko pamiętać o kolejności i o tym aby nie odcinać rybiej głowy! Poza tym precyzja i maksimum skupienia, a na końcu będziemy mieć piękny filet bez ości prosto na patelnię.

Ocena: 5.0/5. Oddano 1 głos.
Please wait...