Wielu z nas zastanawia się nie tylko po co, ale i jak najskuteczniej dla naszej planety segregować śmieci. Każdy z nas w ciągu roku produkuje i zostawia po sobie przeciętnie około 80 kilogramów odpadów. To sporo, dlatego świadomość ekologiczna i znajomość zasad prawidłowej segregacji odpadów staje się w tym przypadku obowiązkowa.

Temat ekologii i zarządzania odpadami to nie tylko zadanie rządów, to przede wszystkim sprawa dotycząca przeciętnego Kowalskiego. Dlaczego warto segregować śmieci i jak to robić? Takie pytanie stawiają sobie również firmy jak np. Brabantia, która produkuje akcesoria gospodarstwa domowego, w tym takie, które ułatwiają segregację śmieci. A które śmieci rozkładają się najdłużej? Jak z nimi postępować? Zapoznajmy się z kilkoma istotnymi zasadami segregowania problematycznych śmieci.

Reklama

Styropian – gdzie go wyrzucać?

Styropian, w zależności od rodzaju, warunków atmosferycznych czy glebowych itd. rozkłada się w środowisku naturalnym od 50 do nawet 1 miliona lat. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że w zależności od gatunku styropianu odpady styropianowe powinny trafiać do różnych pojemników:

  • pojemniki na żywność i opakowania – najczęściej są zabrudzone jedzeniem, zatem powinny trafić do śmieci zmieszanych, np. do koszy Brabantia, które mają różne pojemności, co ułatwia organizację kuchni;
  • styropian czysty – opakowania po sprzęcie AGD czy sprzęcie elektronicznym spokojnie możemy wyrzucić do pojemnika na plastik (pojemnik żółty);
  • styropian budowlany – taki, który wykorzystuje się na budowie i podczas remontów – to z kolei odpad budowlany, czyli nie jest uznawany za odpad komunalny i nie możemy go wyrzucić do żadnego przydomowego kubła.


Kosze na śmieci Brabantia Touch Bin i Touch Bin Bo

Opakowania po dezodorantach – co z nimi?

Niemal każdy dorosły człowiek używa regularnie dezodorantów. Zanim wyrzucimy puste opakowanie, zastanówmy się, z czego jest ono wykonane. To pomoże nam uzyskać odpowiedź na pytanie, gdzie wyrzucać opakowania po dezodorantach:

  • pozostałości po dezodorantach w sprayu – metalowa część musi trafić do odpadów zmieszanych a plastikowa zatyczka do plastikowych/metalowych;
  • pusty dezodorant kulkowy to plastik, więc sprawa jest oczywista (żółty pojemnik);
  • opakowania po perfumach, najczęściej szklane – powinny się znaleźć w pojemniku na szkło (pojemnik niebieski).


Kosze na śmieci Brabantia: 1. Sort&Go 2 x 12 l; 2. Sort&Go 3 l; 3. Newicon 4 l; 4. Touch Bin Bo 11 + 23 l

A gdzie wyrzucać chleb?

Niestety bardzo często zdarza się, że zostaje nam w domu nie zjedzony chleb. Jeśli jest on tylko czerstwy, możemy go w prosty sposób odświeżyć w piekarniku. W przypadku, gdy stan chleba nie pozwala na jego użycie, np. przez pojawienie się pleśni, w żadnym wypadku nie karmimy nim ptactwa ani zwierząt domowych i dzikich, ale wyrzucamy do bioodpadów. Co istotne – chleb może tam trafić tylko chleb bez dodatków pochodzenia zwierzęcego, takich jak wędliny lub masło. Kanapki z takimi resztkami wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane.

Segregowanie śmieci w domu ułatwią np. kosze trzykomorowe, które znajdują się w ofercie Brabantia. Zajmują nie dużo miejsca i ułatwiają organizacje przestrzeni.

Dlaczego warto segregować śmieci?

Nierzadko spotykamy się z pytaniami o zasadność segregowania śmieci. Inni z kolei są nieświadomi istoty tego zagadnienia, a tymczasem jest kilka bardzo ważnych powodów, dla których warto nauczyć się segregacji śmieci.

Oto najważniejsze z nich:

  • możliwość ponownego wykorzystania (recyklingu) odpadów plastikowych, metalowych, szklanych, papierowych – czy to nie fantastyczne móc dać im drugie życie?
  • Mniej wysypisk i mniej trujących odpadów na nich;
  • czystsza i zdrowsza gleba oraz wody gruntowe;
  • mniej szkodliwych gazów i trujących ścieków.

Jak segregować śmieci w domu? Ułatwiamy sobie życie z marką Brabantia

To, że warto i trzeba segregować odpady, to sprawa oczywista. Jak zatem to wygląda w praktyce? Jak sobie ułatwić życie i w sposób higieniczny i sprawny pozbywać się śmieci?

Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w odpowiednie sprzęty. Mogą to być na przykład kosze do segregacji śmieci Brabantia, które cechuje nie tylko nowoczesny design, ale też wysoka funkcjonalność i higiena obsługi.Kosz na śmieci Brabantia trójkomorowy Touch Bin Bo

Segregowanie śmieci w gospodarstwie domowym nie jest rzeczą trudną ani pracochłonną, a dla dzieci, które przecież chcemy nauczyć dbania o środowisko naturalne, może stać się wręcz zabawą w “Zgadnij, Gdzie Ma Trafić Ten Śmieć”.

Odpowiedni sprzęt, kosz do segregacji, znajomość kilku podstawowych zasad segregowania odpadów i świadomość, że możemy pomóc naszej „zmęczonej” planecie to nieocenieni pomocnicy w wyrabianiu sobie nawyku myślenia przed wyrzuceniem kolejnej butelki, puszki czy pudełka do kosza.

 

Przeczytaj także:  

No votes yet.
Please wait...