Z pewnością uatrakcyjnia spotkania w gronie znajomych, ale czy piwo jest zdrowe? Przekonaj się, że piwo ma szereg właściwości zdrowotnych – jest dobre po treningu, na nerki, na stawy, na pamięć, a nawet na włosy! Pamiętaj jednak, że musi być pite z umiarem. 😉

Piwo ma swoje zalety i wady. Warto rozprawić się z mitami na jego temat i zaserwować apetyczne fakty! Tym bardziej, że sezon na wakacyjne piwo na grillu, w ogrodzie czy na mieście właśnie się rozpoczął. Za chwilę sam przekonasz się czy picie piwa może być zdrowe… Napełnij więc swój kufel do piwa i zasiądź do lektury!

Reklama

1 Piwo pite z umiarem pozytywnie wpływa na zdrowie

Dla miłośników piwnego trunku to pewnie żadna nowość, że piwo ma właściwości zdrowotne. Trzeba je jednak pić z umiarem! Pite w rozsądnych ilościach zmniejsza ryzyko powstawania niektórych schorzeń i pozytywnie wpływa na nasz organizm. Jak dokładnie piwo wpływa na nasze zdrowie? Dowiesz się z dalszej lektury!

Kufel do piwa Edwanex2 Zdrowe piwo, czyli jakie?

Najwięcej korzyści zdrowotnych przyniesie Ci piwo niepasteryzowane i niefiltrowane – takie, którego data przydatności nie przekracza 3 tygodni. Co jest w nim takiego cennego? Piwo zawiera witaminy – zawarty w nim osad drożdżowy jest szczególnie bogaty w witaminy z grupy B.

3 Jakie piwo jest najlepsze w smaku?

Przyjęło się przekonanie, że te najsmaczniejsze piwa dostępne są w zielonych butelkach. Obalamy mit! Zielone szkło przepuszcza więcej światła niż to brązowe, a to sprawia, że rozbijane są kwasy odpowiedzialne za charakterystyczną goryczkę – wytrąca się związek siarki o nieprzyjemnym zapachu. Ponadto, piwo z puszki wcale nie powinno mieć metalicznego smaku, ponieważ aluminiowe tworzywo pokryte jest od środka lakierem. Dodatkowo puszka lepiej chroni piwo przed światłem – wystarczy przelać piwo do szklanego naczynia.

4 Piwo i jego właściwości antynowotworowe

Piwo, a dokładniej zawarty w nim chmiel, może wspomóc walkę z chorobami nowotworowymi oraz stanami zapalnymi. Tak wykazał eksperyment, którego wyniki zaprezentowano na zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego. Trwają badania nad pozyskiwaniem cennych kwasów goryczowych obecnych w chmielu, które są w stanie rozprawić się z niektórymi komórkami rakowymi.

5 Piwo może wspomóc odchudzanie – wbrew pozorom

Piwo uważane jest za bombę kaloryczną, a do tego ma wysoki indeks glikemiczny. Po spożyciu piwa dochodzi do szybkiego spadku cukru, a to z kolei wzmaga nasz apetyt. Dlatego też piwo nigdy nie było polecane w diecie na odchudzanie. Jednak badanie szwajcarskich naukowców wykazało, że w piwie zawarta jest substancja chroniąca przed otyłością – rybozyd nikotynamidu. Substancja ta dodatkowo usprawnia wydajność naszego organizmu. Pamiętaj, że ciemne piwo ma więcej kalorii niż to jasne!

Szklanki do piwa Praga

6 Dobre na bezsenność – właściwości relaksujące piwa

Piwo z pewnością działa relaksująco, dlatego działa pozytywnie na nasz układ nerwowy. W szyszkach chmielu znajdują się substancje, które medycyna wykorzystuje przy leczeniu stanów nerwicowych oraz bezsenności. Takie właściwości piwa można wykorzystać, gdy dopada nas stres i nieprzespane noce.

7 Piwo i jego właściwości lecznicze – zapobiega powstawaniu zaćmy

Złocisty napój pity w umiarkowanych ilościach przyczynia się do większego poziomu antyoksydantów, a te z kolei przeciwdziałają tworzeniu się zaćmy. Nie pij jednak butelki za butelką! Nadmierne spożywanie piwa ma działanie odwrotne – może wpływać na pogorszenie naszego narządu wzroku.

8 Piwo obniża ciśnienie krwi

Czy piwo podnosi ciśnienie i szkodzi na nasze serce? Ależ zupełnie odwrotnie! Dobra informacja dla osób z nadciśnieniem tętniczym – piwo obniża ciśnienie krwi, a tym samym wspomaga pracę układu krążenia. Podobnie jak czerwone, wytrawne wino, pite regularnie i w rozsądnych ilościach, jest dobre dla naszego serca i pomaga uniknąć chorób układu sercowo-naczyniowego.

9 Piwo zbawienne po treningu

Intensywny wysiłek fizyczny sprawia, że wraz z potem tracimy cenne elektrolity. Ze względu na moczopędne właściwości piwa, mogłoby się przyczynić do jeszcze większego odwodnienia organizmu. Jednak niektórzy badacze uważają, że butelka ciemnego, ale bezalkoholowego (!) piwa z zawartością potasu, magnezu i witamin z grupy B może uzupełnić niedobory po wysiłku.

Otwieracz do piwa samolot

10 Piwo jest dobre na nerki – usprawnia pracę układu moczowego

To, że piwo jest moczopędne zapewne nie jest żadną nowością. Ale czy wiesz, że takie działanie jest jak najbardziej pożądane? Filtrowane są Twoje nerki, które zaczynają lepiej działać, a przez to redukowane jest ryzyko powstania kamicy nerkowej. Piwo jest zatem dobre na kamienie nerkowe. Nawet niektórzy lekarze zalecają pacjentom ze schorzeniami układu moczowego picie niskoprocentowego piwa w niewielkich ilościach.

11 Na co pomaga nam piwo? Na przeziębienie!

Piwo ma swoje wady i zalety, ale te pozytywne właściwości warto wykorzystać w czasie przeziębień. Nie bez powodu w okresie jesienno-zimowym popularne są piwne grzańce. Zawarty w piwie jęczmień aktywizuje oddychanie komórkowe. Z kolei chmiel działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, co wzmacnia nasz system odpornościowy. Piwo okaże się zbawienne również na stawy – pomoże zredukować bóle.

12 Na co jest dobre piwo? Na pamięć!

Wypite w nadmiernych ilościach może doprowadzić do utraty pamięci, ale badacze przekonują, że umiarkowane ilości piwa pozytywnie na nią wpływają. Ponoć u piwnych konsumentów ryzyko demencji czy choroby Alzheimera jest dużo mniejsze. Dzieje się tak z powodu krzemu zawartego w piwie, z tego też powodu piwo pite z umiarem jest dobre dla zdrowia.

13 Przynosi ulgę stopom

Jak piwo wpływa na nasz organizm? Działa odprężająco! Po całym dniu aktywnej pracy może przynieść ulgę zmęczonym stopom. Tak, tak! Jeśli masz obolałe i opuchnięte stopy, wystarczy, że wymoczysz je w piwie – zadziała odprężająco. Taki zabieg jest doskonały po pracy, po treningu i po długich wędrówkach.

Szklany kufel do piwa Ceramika Tułowice

14 Zapewnia dobry wygląd – piwo na piękną skórę i włosy

Złoty trunek wpływa na dobry wygląd zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jako napój wspomaga działanie witaminy E, która pozytywnie wpływa na skórę i spowalnia proces starzenia się. Może być także stosowany w kosmetyce jako wzmacniająca płukanka do włosów, szczególnie jeśli Twoje włosy się przetłuszczają. Z kolei maseczki z drożdżami piwnymi są skuteczne w walce z trądzikiem.

15 Piwo jest zdrowe dla naszych kości

W jaki sposób piwo może wzmacniać nasze kości? Poprzez krzem zawarty w jęczmieniu, wykorzystywanym do jego produkcji. Wpływa na lepszy kościec, a tym samym zmniejsza podatność na złamania. Zapobiega zachorowaniu na różnego rodzaju choroby kości, takie jak osteoporoza czy zwyrodnienia, które pojawiają się wraz z wiekiem.

  • Zaskoczony? A może nabrałeś ochoty na produkcję piwa we własnym domu? Skorzystaj zatem z poradnika: Jak zrobić piwo w domu?

Ocena: 4.5/5.
Please wait...