Filiżanka kawy to dla wielu sposób na dobre rozpoczęcie dnia. I dobrze, bo kawa ma wiele właściwości zdrowotnych, ale musi być pita z umiarem. Zobacz, dlaczego właściwie warto pić kawę i jak pozytywny może być wpływ picia kawy na nasz organizm. Ten czarny napój nie tylko pobudza, ale ma szereg innych zalet.

Kawa – zdrowa czy nie? To dla wielu kwestia sporna. Odpowiedź jest jednak prosta: kawa wpływa pozytywnie na zdrowie człowieka, ale tylko wtedy, gdy jest pita z umiarem. Popijana w zbyt dużych ilościach będzie miała działanie odwrotne. Nawet ja – wielka miłośniczka kawy, staram się z nią nie przesadzać. Bo wiadomo, że co za dużo to niezdrowo. 😉 Zaparz aromatyczny napój w zaparzaczu do kawy, rozsiądź się wygodnie w fotelu i zobacz jak działa kawa!

Reklama

Kawa i jej wartości odżywcze

Kawa to źródło kofeiny (pobudza i przyspiesza krążenie), ale i przeciwutleniaczy (likwidują wolne rodniki). Znajdziemy w niej także witaminę PP oraz związki lotne odpowiedzialne za jej charakterystyczny aromat. Nie żałuj sobie filiżanki prawdziwej, czarnej kawy!

Wartość odżywcza na 100 g kawy
  • Kalorie – 0 kcal (pita bez mleka i cukru!)
  • Tłuszcz 0 g
  • Węglowodany 0 g
  • Białko 0,1 g
  • Sód 2 mg
  • Potas 49 mg
  • Kofeina 40 mg
  • Błonnik 0 g

1. Pobudzające skutki picia kawy

Wysoka zwartość kofeiny, z której słynie kawa sprawia, że jest to napój pobudzający – pomaga walczyć ze zmęczeniem, ułatwia sprawność myślenia, kojarzenia i koncentrację. Jest szczególnie pomocna, kiedy chcemy efektywniej skupić się na wykonywanej pracy. Dzieje się tak, gdyż kofeina pobudza korę mózgową, ośrodki podkorowe oraz ośrodek oddechowy. Zwiększa się wydzielanie adrenaliny oraz dopaminy. Co ciekawe, kofeina przynosi pozytywne skutki w przypadku działań już nam znanych i powtarzalnych. Przy czym całkowicie nowym może to zadanie utrudnić.

Filiżanka do kawy Duo


2. Czarna kawa a odchudzanie – szybszy metabolizm

Kawa ma niezwykle pozytywny wpływ na przemianę materii – usprawnia perystaltykę jelit i może wspomagać odchudzanie (dotyczy to oczywiście klasycznej małej czarnej, a nie deseru kawowego z tłustym mlekiem i dużą zawartością cukru!). Czy kawa odchudza? Na pewno w tym pomaga. 🙂 Sprawia, że kalorie, które są dostarczane organizmowi przez pożywienie zamieniane są na ciepło, zamiast na tkankę tłuszczową.

3. Zdrowa kawa bogata w antyoksydanty

Czy wiesz, że filiżanka czarnej, prawdziwej kawy ma więcej przeciwutleniaczy niż szklanka świeżego soku z pomarańczy czy grejpfruta? Właśnie tak! Antyoksydanty spowalniają proces starzenia się organizmu poprzez powstrzymywanie procesu utleniania w komórkach naszego ciała.

Włoska kawiarka Bialetti Dama


4. Kawa i jej właściwości kosmetyczne

Ze względu na bogactwo zawartych w niej antyoksydantów, kawa jest ceniona w kosmetyce. Ziarna kawowca wykorzystuje się do tworzenia kremów, balsamów, maseczek oraz peelingów. Napar kawowy działa na skórę odmładzająco i ujędrniająco. Kawowe peelingi wykorzystywane są do walki z cellulitem, a płukanki do włosów służą ich wzmocnieniu.

5. Właściwości kawy czarnej – ratunek dla włosów

Kawa działa pozytywnie nie tylko od wewnątrz, ale i od zewnątrz. Stosowana w formie płukanki na włosy sprawia, że stają się mocniejsze, a w formie wcierek jest ratunkiem dla panów z przerzedzającą się fryzurą. Kofeina zawarta w ziarnach kawowca pobudza mieszki włosowe, dlatego warto wcierać ją w skórę głowy.

Mlynek do kawy Zest


6. Wpływ kawy na organizm człowieka – zmniejsza ryzyko chorób

Badania dowodzą, że spożywanie kawy może zmniejszać również ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II, choroby Parkinsona czy choroby Alzheimera (dzięki korzystnemu wpływowi na układ nerwowy człowieka). W walce z cukrzycą najbardziej pomocna jest jednak kawa bez zawartości kofeiny. Ta klasyczna ma słabsze działanie na tym polu. Zauważono także, że osoby pijące kawę rzadziej zapadają na chorobę Parkinsona, której objawami są m.in. drżenie kończyn i sztywność mięśni.

7. Czy picie kawy jest zdrowe? Tak, bo pomaga w walce z depresją!

Kawa bez wątpienia poprawia nam humor – nie tylko swoim smakiem, ale i działaniem. Kofeina blokuje w mózgu receptory, które wychwytują informacje o zmęczeniu organizmu, przez co mamy więcej energii i częściej pojawia się na naszej twarzy uśmiech. Ponadto, dwie filiżanki kawy pite codziennie są w stanie uchronić nas przed depresją, która stała się chorobą cywilizacyjną XXI wieku.

8. Co powoduje picie moczopędnej kawy?

Kawa jest bardzo moczopędna, dlatego pita w nadmiernych ilościach może przyczynić się do odwodnienia organizmu. Natomiast pita z rozwagą – będzie pozytywnie wpływać na nasz organizm. Pomoże szybko wydalić szkodliwe substancje i zmniejszyć odkładanie się szczawianu wapnia, odpowiedzialnego za tworzenie się kamieni w układzie moczowym.

Tygielek stalowy do kawy Frabosk


9. Jak kawa wpływa na organizm z nadciśnieniem?

Powszechnie przyjęło się, że głównym winowajcą kłopotów ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym jest kawa! Jednak badania nad tym zagadnieniem nie potwierdziły, że kawa przyczynia się do nadciśnienia. Co prawda kofeina zwiększa wartość ciśnienia tętniczego, ale ma to znaczenie dopiero, gdy znacznie przekroczymy normę dziennego spożycia kawy. Dwie filiżanki kawy na pewno nie wyrządzą szkody.

10. Kawa – czy jest zdrowa i jaki ma związek z nowotworami?

Kawę warto docenić, ponieważ zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych. Dzieje się tak ze względu na zawartość antyoksydantów, ale również jej wpływ na sposób rozkładu cukrów i regulację hormonów płciowych. Jest w stanie uchronić przed agresywnym nowotworem macicy, a także prostaty.

Włoska kawiarka aluminiowa Gat Bella


11. Jak pozytywnie działa kawa na organizm? Hamuje rozwój próchnicy

Jeszcze niedawno przestrzegano przed szkodliwym wpływem czarnej kawy na zęby, a dzisiaj docenia się jej działanie powstrzymujące próchnicę. Niektóre gatunki kaw (robusta), pite w rozsądnych ilościach, są w stanie uchronić nasz przed próchnicą zębów. Cenne są też jej właściwości antybakteryjnie.

12. Kawa jest zdrowa dla alergików. Jaki ma wpływ na organizm?

Badania wykazały, że kawa może pomóc osobom zmagającym się z alergię i astmą. Kofeina i jej właściwości wpływają na obniżanie stężenia histaminy, która uczestniczy w reakcjach alergicznych. Pomaga także osobom cierpiącym na astmę – rozszerza oskrzela, a przez to zmniejsza zarówno częstość występowania, jak i siłę ataków duszności.

Filiżanki do kawy ze spodkami Daisy

Kawa ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie – pita z umiarem na pewno będzie miała działanie pozytywne. Nie odmawiaj sobie filiżanki kawy, ale niech zaświeci się lampka alarmowa, gdy wypijesz jej zbyt dużo! Najlepsza to taka świeżo zmielona w ręcznym lub elektrycznym młynku do kawy, zaparzona w kawiarce ciśnieniowej lub innym zaparzaczu i popijana z eleganckiej filiżanki do kawy!

Ocena: 4.9/5.
Please wait...