Pieczone udka, a dokładniej pałki z kurczaka, to łatwy przepis na pyszny obiad – do serwowania na co dzień, ale i na specjalne okazje. Udka marynowane w ziołach, z cytryną i cebulą, przesiąkają niezwykłymi aromatami wszystkich dodatków. Pieczone razem z ziemniakami od razu stanowią podstawę sycącego obiadu. Wystarczy tylko lekka sałatka i posiłek gotowy! Poznaj przepis na udka z kurczaka pieczone w naczyniu żaroodpornym.

W moim domu wszyscy bardzo lubimy kurczaka pod każdą postacią – gotowanego z ryżem i sosem potrawkowym, smażonego z ziemniaczkami, podanego z pyzami… Każdy nowy przepis, który pozwala przygotować kurczaka w inny niż dotąd sposób stanowi dla mnie nie lada gratkę. Ostatnio odkryłam prostego, ale bardzo smacznego kurczaka w ziołach, pieczonego w naczyniu żaroodpornym z cytryną i ziemniaczkami. Bardzo wdzięczne połączenie smakowe. Udka, a dokładniej pałki, z kurczaka pieczone z cebulką, cytryną i ziemniakami to mój ostatni hit!

Reklama

Pieczone pałki z kurczaka przygotowałam w naczyniu żaroodpornym – wyposażone w pokrywkę sprawia, że mięso podczas pieczenia nie wysusza się, ale pozostaje soczyste. Dopiero pod koniec zdejmuję pokrywę, by udka ładnie się przypiekły. Lubię, gdy brytfanny wykonane są ze szkła, bo przezroczysty materiał pozwala kontrolować proces pieczenia.

Lubisz pieczonego kurczaka? To wypróbuj inny przepis na pieczone ćwiartki kurczaka z miodem i warzywami. Równie pyszny!

No votes yet.
Please wait...