Whisky to popularny, ekskluzywny trunek zawierający mnóstwo różnych aromatów. Często sięgamy po niego w męskim towarzystwie, ale oczywiście nie jest zarezerwowany wyłącznie dla panów! Czy wiesz, jakie kieliszki do whisky są najlepsze? Jaką wybrać karafkę i które akcesoria do tego trunku są godne uwagi? W tym artykule znajdziesz wszystko, co dotyczy alkoholu dla dżentelmenów! Od teraz jego serwowanie i picie nie będzie tajemnicą.

Whisky czy whiskey – jaka jest różnica?

Na proces produkcji whisky i whiskey ma wpływ wiele czynników, a w szczególności użyte składniki. W przypadku klasycznej scotch whisky używa się przede wszystkim jęczmienia, natomiast do produkcji whisky i whiskey w innych regionach świata wykorzystuje się także kukurydzę, pszenicę, owiec, żyto, a w Japonii nawet ryż. Whiskey zawiera kukurydzę i spotkamy ją tylko w Ameryce, natomiast whisky znajdziemy w pozostałych częściach świata. Na charakter whisky oprócz podstawowego składnika, czyli zboża wpływa również woda oraz beczka, w której trunek leżakuje.

Reklama


Leżakowanie whisky – co się dzieje z alkoholem zanim trafi do sklepu?

Leżakowanie whisky jest bardzo ważne! Zgodnie z prawem szkocka whisky to trunek, który leżakował w dębowych beczkach minimum trzy lata przed butelkowaniem i wypuszczeniem na rynek. Dębowe drewno ma specjalne właściwości, docenione również przez twórców win oraz innych alkoholi. Taka dębowa beczka jest szczelna i nie przecieka, a jednocześnie pozwala whisky oddychać. Dzięki temu whisky ma kontakt z przenikającym przez pory drewna powietrzem, co pozwala jej dojrzewać. Zanim butelka wybornego trunku trafi na sklepowe półki, alkohol musi przejść proces słodowania, zacierania, fermentacji, destylacji, dojrzewania, mieszania i na końcu butelkowania. W formie opisanej butelki trafia do konsumenta.

Karafka do whisky szklana ze szklankami Rocci


Komplet idealny – szklana karafka i szklanki do whisky.

Whisky – jak pić? Z czym pić whisky oprócz coli?

Szkockie przysłowie mówi „Pijcie jak chcecie, ale pijcie”. Trudno podać oryginalny przepis na poprawne spożywanie tego alkoholu. Produkowane w wielu regionach świata różni się smakiem i aromatem, tak samo jak kulturą spożycia. Inna zasada głosi, że nasz węch i smak są najbardziej wyostrzone w godzinach rannych, pomiędzy 9 a 12 i to właśnie wtedy powinniśmy degustować ten trunek. Optymalna temperatura podawania alkoholu to 16°C, prawda jest jednak taka, że  whisky uwolni swój smak i aromat zarówno w temperaturze pokojowej, jak i z dodatkiem kostek lodu. Inna ważna kwestia – jaki sok do whisky wybrać? Do tego alkoholu świetnie pasują wszelkie napoje orzeźwiające, takie jak sok pomarańczowy, grejpfrutowy czy z limonki.


Whisky – jak podawać? Szkło, kostki do whisky i inne

Podając trunek powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednią oprawę. Dzięki temu smak alkoholu będzie jeszcze lepszy i bardziej wyraźny. Co zawiera dobry zestaw do serwowania whisky?

  • szklanka do whisky – najbardziej popularna whiskówka ma kształt czary, szeroka na dole, zwężająca się ku górze. Dzięki takiej szklance podczas picia można uraczyć nos cudownym bukietem aromatów tuż przed degustacją. Warto więc mieć w domowym barku zestaw szklanek do whisky na szczególne okazje.

1. Szklanka do whisky Jack, 2. Szklanka do whisky Schott Zwiesel

  • kieliszki do whisky – prawdziwi koneserzy tego złotego trunku, którym zależy na jak najlepszym zebraniu i wydobyciu aromatu whisky, powinni zainteresować się eleganckimi kieliszkami do whisky. Naczynia osadzone są na nóżce i wyposażone w pokrywkę. Swoim wyglądem przypominają nieco mniejsze kieliszki do wina. Odpowiednio wyprofilowana, pękata czasza, która zwęża się ku górze zbiera unoszący się aromat trunku, a krystaliczne szkło pięknie eksponuje bursztynową barwę whisky. Szklana nóżka kieliszka może być biała lub przybierać lekko brązową barwę, dodając naczyniu ciekawego charakteru. Ciekawe propozycje znajdziesz w ofercie marki Amber Glass.

Zobacz ofertę profesjonalnych kieliszków do whisky >> KLIK!

  • karafka do whisky – niezależnie od tego, czy wybieramy karafki do whisky ze szklankami w komplecie czy same karafki, musimy zwrócić uwagę, aby wykonane były one z grubego szkła, takiego najwyższej jakości. Na szczególną uwagę zasługują karafki kryształowe, które są niezwykle gustowne i tradycyjne. To również świetny pomysł na prezent!
  • kamienie do whisky – kostki do whisky o strukturze kamienia lub metalowe są doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcemy tylko schłodzić alkohol, nie dodając wody. Kamienne kostki nie rozcieńczą trunku.

1. Karafka Edwanex, 2. Kamienie do whisky

  • shaker barmański – to podstawowe narzędzie pracy każdego barmana. Pozwala przygotować wiele pysznych drinków z dodatkiem whisky, takich jak pijany żuraw czy whisky up. Wiecie jakiego alkoholu nie należy łączyć z whisky? Przede wszystkim nie smakuje najlepiej z wódkami owocowymi, brandy, koniakiem czy różnego rodzaju likierami. To połączenia, których radziłbym unikać 🙂

Jak już zaopatrzysz się we wszystkie niezbędne akcesoria, a także komplet szklanek do whisky, pamiętaj, że warto eksperymentować i wypróbować whisky na kilka sposobów – z lodem, wodą czy bez dodatków. Wszystko po to, aby znaleźć najlepszy smak dla własnych kubków smakowych. Udanej zabawy!

Ocena: 4.0/5.
Please wait...