Kieliszki i szklanki do drinków to podstawowe wyposażenie kuchni każdego barmana, zarówno profesjonalisty, jak i amatora. Szkło do drinków i koktajli szczególnie przydaje się w okresie letnim, kiedy chętnie przygotowujemy orzeźwiające specjały, a także w karnawale. W ciągu roku jest także wiele okazji, aby zachwycić zaproszonych gości pysznym Cuba Libre lub klasyczną Margaritą. Najważniejsze jest, aby każdy trunek podawać w odpowiednim szkle, dlatego warto zaopatrzyć swój domowy barek w profesjonalne szklanki do koktajli i drinków, o których chciałem Wam dziś opowiedzieć.

Na rynku dostępnych jest wiele szklanek i kieliszków o różnym kształcie. Ja bardzo lubię szklanki do drinków marki Krosno. Są świetnie wykonane, a ponadto produkowane w Polsce. I co najważniejsze, dostępne są wszystkie podstawowe kształty, umożliwiające podanie najpopularniejszych drinków.

Reklama

1. Highball – szklanka do CUBA LIBRE

Do tego klasycznego drinka na bazie białego rumu, limonki i coli, wykorzystuje się szklanki typu hihgball. Charakteryzują się one wysoką i prostą budową. Posiadają pojemność od 240 do 350 ml. Ta tradycyjna szklanka do drinków i koktajli idealnie nadają się do serwowania napojów gazowanych oraz wszystkich long drinków z alkoholem rozcieńczanym, np. ginu z tonikiem czy Krwawej Mary.

szklanki do cuba libre krosno


2. Tumbler – szklanka do WHITE RUSSIAN

Kieliszek do drinków White Russian to typowy old fashioned, czyli „naczynie w starym stylu”. Jego inna nazwa to tumbler. Szklanka ta jest charakterystyczna do podawania whisky i Bourbona. Podobnie jak klasyczna szklanka do whisky posiada grube dno i cylindryczny kształt. W kieliszku podaje się wszelkiego rodzaju drinki, wlewane na kostki lodu.

Szklanki do white russian Krosno


3. Hurricane  – szklanka do PINA COLADY

Pina Colada to wyjątkowy, mrożony drink – idealny na letnie upały. Przygotowuje się go na bazie białego rumu, soku ananasowego i likieru kokosowego. Rodzaje szkła do drinków, w których powinno serwować się tego typu mrożone i miksowane koktajle to hurricane. Nazwa szklanek pochodzi od charakterystycznego kształtu, jaki miały lampy używane kiedyś podczas huraganów.

Szklanki do pina colada


Drinka Pina Colada możesz ozdobić kawałkiem ananasa!

4. Kieliszek do MARGARITY

To jeden z nielicznych kieliszków, który używać można tylko do serwowania jednego drinka. Kieliszki do Margarity mają charakterystyczny kształt i podawanie w nich innego trunku to faux pas! Naczynie posiada szeroką, okrągłą czaszę oraz smukłą nóżkę. Brzegi kieliszka pokrywa się solą, która wzmacnia smak napoju. Drinka sporządza się na bazie tequili, soku z limonki i likieru pomarańczowego. Letnią Margaritę warto przygotować z dodatkiem orzeźwiającego owocu, np. mango,  maliny, brzoskwini czy melona.

Kieliszki do martini Krosno


5. Kieliszki do koktajli COSMOPOLITAN i MARTINI

Kieliszek z szeroką, rozkloszowaną czaszą kojarzone są przede wszystkim ze znanym Martini. Naczynia posiadają długą, smukłą nóżkę i wykonane są zazwyczaj z delikatnego szkła. W szklance podawać można też inny popularny drink – Cosmopolitan, na bazie wódki, soku żurawinowego, likieru pomarańczowego i limonki oraz inne kolorowe koktajle.

kieliszki do cosmopolitan krosno


W takich kieliszkach można podawać też drinki i koktajle bezalkoholowe

6. Irlandzka szklanka do drinków na ciepło

Niektóre rodzaje szklanek do drinków mogą Was zaskoczyć. Z pewnością będzie tak ze szklanką irlandzką. Wygląda tak samo jak szklanka do caffe latte. Posiada stabilną nóżkę i wykonana jest ze szkła żaroodpornego. A to wszystko dlatego, że serwuje się w niej gorące drinki! W tego typu naczyniu serwujemy gościom na przykład gorący rum.

Szklanka irlandzka do drinków


7. Collins – szklanka do drinków z ginem i nie tylko

Wysoka, bardzo wąska i prosta szklanka do drinków, której nazwa pochodzi od drinka Tom Collins. Idealnie nadaje się do serwowania wszelkiego rodzaju drinków na bazie ginu oraz innych. Możemy podawać w niej koktajle i napoje bezalkoholowe. W warunkach domowych możemy zastąpić ją szklanką typy highball, ponieważ niewiele się różnią.

szklanki do drinkówJak widzicie, szkło do drinków to szeroki temat. Rodzaje szklanek do drinków zdecydowanie różnią się od siebie, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć jakie szklanki do jakich drinków pasują. Jeśli chcielibyście wiedzieć, jak dobrać szkło do wina, piwa, szampana whisky i innych trunków, zachęcam do przeczytania artykułu o tym.

Ocena: 3.3/5.
Please wait...