Pączki to nie tylko kuliste ciasto drożdżowe nadziane marmoladą! Poznaj różne rodzaje tych smakołyków, które w różnych zakątkach świata przybierają inną formę. Różnią się kształtem, wielkością, nadzieniem i rodzajem ciasta. Zobacz, jak odróżnić tradycyjne pączki polskie od pączków berlińskich. I dowiedz się, co to właściwie jest lokma, oliebollen, zeppole i donuty.

Tłusty Czwartek nie może obyć się bez pączków! Ociekających lukrem lub posypanych cukrem pudrem, nadzianych marmoladą, czekoladą, toffi, budyniem, a nawet twarogiem. Pyszny pączek to zdecydowanie kwintesencja Tłustego Czwartku. Przesąd głosi, że kto nie zje ani jednego pączka w ten dzień, ten będzie miał niepowodzenie w przyszłości. Po co więc ryzykować? Lepiej zajadać się pączkami i cieszyć życiem! Pytanie tylko jakimi?

Reklama

Bo mamy różne rodzaje pączków:

  • tradycyjne pączki polskie,
  • pączki berlińskie,
  • pączki amerykańskie – donuty,
  • pączki angielskie – oponki,
  • pączki wiedeńskie, hiszpańskie – gniazdka,
  • pączki tureckie – lokma,
  • pączki izraelskie – sufganijot,
  • pączki holenderskie – oliebollen,
  • pączki włoskie – zeppole,
  • pączki włoskie – bomboloni.

Zapraszam do stołu!

Tradycyjny polski pączek z marmoladą

Pączki polskie z lukrem

Znany nam wszystkim tradycyjny pączek uformowany jest z ciasta drożdżowego i usmażony na głębokim oleju. Przyjmuje ciemno lub jasno-złoty kolor i nadziewany jest marmoladą lub konfiturą. Bez problemu znajdziemy także pączki z nadzieniem czekoladowym czy budyniowym. Taki pączek oprószony jest cukrem pudrem lub oblany lukrem i posypany kandyzowaną skórką pomarańczową. Okrągły, puszysty, słodki, z nadzieniem rozpływającym się w ustach – taki jest idealny, tradycyjny pączek! Pączki tradycyjnie smaży się na głębokim tłuszczu – smalcu lub we fryturze. Jeżeli chcesz przygotować domowe pączki we własnej kuchni, możesz spróbować również nieco innego sposobu i wysmażyć je na nieprzywierającej patelni do pączków.

Pączki berlińskie z jasną obręczą

Pączki berlińskie w tłuszczu

Pączki berlińskie to smakołyki najbardziej zbliżone swoim wyglądem do naszych tradycyjnych pączków z marmoladą! Przez ich środek przechodzi jednak wyraźna, jasna obręcz, która staje się ich znakiem rozpoznawczym. Pączki berlińskie są również nadziewane marmoladą, czekoladą lub toffi. Podobnie jak nasze – oblane lukrem lub obsypane cukrem pudrem. Z wyłowieniem ich z rozgrzanego, głębokiego tłuszczu poradzą sobie szczypce z sitkiem do pączków, które odsączą nadmiar oleju.

Pączki amerykańskie – doughnuts, donuts, a może donaty?

Pączki donaty

Donuty (donaty), czyli pączki amerykańskie, przypominają nasze oponki, ale w przeciwieństwie do nich zrobione są z drożdżowego ciasta. Znak rozpoznawczy? Zamiast nadzienia – dziurka pośrodku. Brak słodkiego nadzienia nadrabiany jest czekoladową lub inną kolorową polewą z dodatkiem słodkiej posypki. Amerykańskie pączki z dziurką są bardzo puszyste, przez co bez problemu można zjeść kilka naraz! Jak zrobić takie pączki we własnym domu? W ich przygotowaniu pomoże nam specjalna forma do pieczenia mini pączków. W taki oto prosty sposób przygotujemy wiele donutów za jednym zamachem.

Pączki angielskie, czyli oponki serowe

Oponki serowe

Pączki angielskie to nic innego jak serowe oponki, przygotowywane z serków homogenizowanych. Do ich przyrządzenia można użyć również gęstego jogurtu, śmietany lub mleka. Są to pączki bez drożdży – zamiast nich wykorzystywany jest proszek do pieczenia. Wszystkie składniki należy wymieszać i zagnieść, a uzyskane w ten sposób ciasto rozwałkować i wycinać z niego krążki. By ułatwić sobie to zadanie, warto wyposażyć się w metalowy wykrawacz do ciastek z dziurką.

Jak wyglądają pączki angielskie? Pączki “homogenizowane” są małe, lekko spłaszczone, z dziurką pośrodku i bez nadzienia – po prostu oponki! Czasem wysmażane w formie mniejszych kulek. Raczej nie oblewa się ich lukrem ani polewą czekoladową, a zamiast tego posypuje cukrem pudrem, co nadaje im lekkości. Smażone tradycyjnie – na głębokim tłuszczu. Alternatywne rozwiązanie to wypiekanie ich w piekarniku w specjalnej formie do donutów.

Pączki wiedeńskie, hiszpańskie lub po prostu „gniazdka”

Pączki hiszpańskie - gniazdka

Pączki wiedeńskie to te smakołyki, które każdy nazywa „gniazdkami”. Inaczej niż tradycyjne pączki z ciasta drożdżowego, te wykonane są z parzonego ciasta ptysiowego. Gniazdkom również nie żałuje się lukru! Parzone pączki ptysiowe są jednak znacznie prostsze w przygotowaniu – ciasta nie trzeba wyrabiać, czekać aż wyrośnie, ani nadziewać. Wyrobione i jeszcze surowe ciasto wystarczy przełożyć do rękawa cukierniczego z odpowiednimi końcówkami, a następnie wyciskać gniazdka na kształt obręczy. Podobnie jak inne rodzaje pączków, również i pączki wiedeńskie smaży się na głębokim tłuszczu.

Pączki tureckie – Lokma

Pączki tureckie

Lokma to słodki turecki deser, niegdyś podawany w sułtańskich pałacach. Dostępność prostych składników sprawiła, że z czasem i lud zaczął przygotowywać tureckie pączki, a raczej “pączusie”. To małe kuleczki wprost idealne na jednego kęsa. Obtoczone w miodzie lub w cukrowym syropie, mogą być oprószone posiekanymi orzechami. Pączki tureckie podawane są w Turcji z okazji różnych świąt, uroczystości, a nawet tradycyjnie serwowane na pogrzebach. Słodkie pączusie są idealne do podjadania!

Pączki izraelskie – Sufganijot

Pączki z nadzieniem - sufganijotTak jak my pałaszujemy tradycyjne pączki w Tłusty Czwartek, tak w Izraelu sufganijot zjadane są z okazji obchodów żydowskiego święta Chanuka. Te słodkie przysmaki wyrabiane są z drożdżowego ciasta i smażone na głębokim oleju, ale różnią się sposobem nadziewania. Nasze polskie pączki nadziewane są z boku, a sufganijot nadziewa się szprycą cukierniczą od góry. Sprawia to, że pączki izraelskie przyjmują charakterystyczny wygląd. Na górze zawsze znajdzie się odrobina przepysznego dżemu lub innego nadzienia – delikatnego waniliowego kremu lub galaretki owocowej. Gotowe pączki posypuje się cukrem pudrem.

Pączki holenderskie – Oliebollen

Pączki holenderskiePączki holenderskie są ze smakiem wcinane w sylwestrową noc i Nowy Rok! W kolejne dni roku można je jednak kupić na ulicznych stoiskach i jarmarkach w Holandii. Oliebollen to takie nieforemne kulki z lekkiego ciasta drożdżowego i smażone na głębokim tłuszczu. Trochę mniej słodkie od naszych wypieków. Jasnobrązowe, a w środku z różnymi dodatkami. Z czym można zrobić takie pączki? Z rodzynkami, żurawiną i kawałkami jabłek. Smak wprost idealny na zimowy wieczór. Na myśl przywodzą nasze racuchy – również oprószone cukrem pudrem za pomocą małego sitka.

Pączki włoskie z budyniem – Zeppole i bomboloni

Pączki włoskie z budyniem - zeppoleWłosi nie ograniczyli się tylko do jednego rodzaju pączków! A co tam! Mają zeppole i bomboloni. Te pierwsze, zeppole, przygotowywane są z okazji Dnia Ojca oraz Dnia św. Józefa. Zeppole przywodzą na myśl polskie ptysie. Te pączki ptysiowe podawane są z kremem budyniowym i obsypane cukrem pudrem lub zwykłym cukrem. Nadzienie koniecznie musi być widoczne!

Pączki budyniowe - bomboloniZ kolei bomboloni przypominają wcześniej już wspomniane pączki berlińskie. Wypełnione crème patissiere, czyli rodzajem pysznego waniliowego kremu budyniowego, czasem z dodatkiem czekolady. Odrobina budyniu zawsze znajduje się na wierzchu pączka. Pączki budyniowe są miękkie i rozpływają się w ustach. Jeżeli planujesz przygotować je w domu, w wycięciu odpowiednich kształtów z ciasta pomoże Ci  metalowy wykrawacz do pączków. Pamiętaj, że bomboloni najlepiej smakują podawane jeszcze na ciepło – znikają w mgnieniu oka!


Rodzaje pączków poznane, więc czas na chwilę relaksu – zapraszam do zabawy w naszym quizie  z wiedzy o pączkach: QUIZ NA TŁUSTY CZWARTEK

Ocena: 4.7/5.
Please wait...