Sprawdź swoją wiedzę o pączkach i przekonaj się czy jesteś prawdziwym pączkożercą! Czy wiesz czym nadziewano pierwsze pączki, ile kalorii ma klasyczny pączek i jak mówi się na te smakołyki na Śląsku? Rozwiąż quiz i dowiedz się paru ciekawostek o pączkach.

Mam dla Was quiz idealny na Tłusty Czwartek – test z wiedzy o pączkach! Nawet jeśli nie znacie odpowiedzi na wszystkie z tych pytań, to quiz jest doskonałą okazją do poznania kilku ciekawostek o tych słodkich smakołykach. Pączek w dłoń i do dzieła!

Reklama

0%

1. Pączki wedle tradycyjnego przepisu smaży się na...Correct! Wrong!

Tradycyjne pączki smaży się na głębokim tłuszczu, najlepiej zwierzęcym, czyli na smalcu lub we fryturze wołowej. Dawniej pączki smażono również na klarowanym maśle. Dzisiaj zazwyczaj do ich przygotowania wykorzystuje się olej.

2. By pączki nie wchłonęły zbyt dużo tłuszczu, do ciasta lub oleju można dodać...Correct! Wrong!

Pączki nie wchłoną tak dużo tłuszczu, jeśli do ciasta lub do oleju dodasz trochę octu lub spirytusu. To sprawdzony, babciny sposób.

3. Śląskie pączki to...Correct! Wrong!

Na Śląsku pączki znane są jako „kreple”. Nazwa wywodzi się od niemieckiego słowa „Krapfen”/”Kreppel” oznaczającego ciasto smażone na oleju, czyli pączka.

4. Pierwsze pączki były wytrawne. Nadziewano je:Correct! Wrong!

Początkowo w kuchni polskiej pączki przyrządzano z ciasta chlebowego nadziewanego słoniną. Taki przysmak spożywano przy zapustach. Słodkie wersje tych smakołyków pojawiły się w Polsce w XVI wieku.

5. Tradycyjne pączki z lukrem są zazwyczaj ozdabiane:Correct! Wrong!

Tradycyjne pączki są zazwyczaj lukrowane lub oprószone cukrem pudrem. Lukrowane smakołyki posypuje się dodatkowo kandyzowaną skórką pomarańczy. W starych przepisach kulinarnych zalecano posypywanie pączków mieszanką cukru i startej skórki cytrynowej.

6. Ile kalorii ma typowy pączek z lukrem?Correct! Wrong!

Standardowej wielkości pączek (60-70g) zawiera 250-300 kalorii. Kaloryczność pączka zależy od wchłoniętego tłuszczu, od nadzienia i od polewy/posypki.

7. Dawniej niektóre pączki specjalnie nadziewano, a ten, kto trafił na pączka „z dodatkiem” miał mieć w życiu szczęście. W pączka wtykano:

Correct! Wrong!

Dawniej nadziewano niektóre pączki migdałem lub orzechem włoskim, a ten, kto trafił na smakołyk z dodatkiem miał mieć w życiu szczęście.

8. W kulturze amerykańskiej pączki znane są jako...

Correct! Wrong!

Amerykańskie pączki to doughnuts (donuty) – wysmażone na głębokim oleju i zbliżone w swoim kształcie do oponki. Dekorowane kolorową polewą i cukrową posypką. Od polskiego pączka różnią się innym kształtem i brakiem nadzienia.

9. Dokończ znane polskie przysłowie: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła...

Correct! Wrong!

„Powiedział Bartek, że dziś Tłusty Czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” - bo wiadomo, że domowe najlepsze! 😉

10. W Tłusty Czwartek oprócz pączków, popularne są także faworki, znane jako...

Correct! Wrong!

Faworki to inaczej „chrust”, „chruścik”, „chruściki”. To chrupkie ciastka w kształcie złożonej kokardki. Chruściki, podobnie jak pączki, smaży się na głębokim tłuszczu i posypuje cukrem pudrem.

Quiz na Tłusty Czwartek: Co wiesz o pączkach?
Prawdziwy pączkożerca!

Brawo! Prawdziwy z Ciebie pączkożerca! Odpowiedziałeś poprawnie na więcej niż połowę pytań. Znasz się na słodkich przekąskach!
Mały łakomczuch

No nie najgorzej, łasuchu! Ale pamiętaj, by nie tylko się najeść, ale i uzupełnić wiedzę. 😉
Niejadek...

Trochę zbyt mało wiesz o pączkach i ich historii… Ale może po tym quizie coś zapamiętasz! 🙂