Pizza to jedno z najpopularniejszych dań, które zamówić można niemal w każdym zakątku świata. Dokądkolwiek byśmy się nie udali, znajdziemy jej zagorzałych amatorów. Zastanawialiście się kiedyś skąd pochodzi pizza albo jakie są najbardziej popularne rodzaje pizzy? A może obchodzicie międzynarodowy dzień pizzy? Wiecie kiedy przypada?

Skąd wywodzi się pierwsza pizza? Historia

Płaskie placki typu chlebowo-drożdżowego towarzyszyły człowiekowi niemal od zarania dziejów. Kultury różnych rejonów tworzyły swoje warianty tego podstawowego elementu wyżywienia. Placki z dodatkiem ziół i warzyw cieszyły się powodzeniem m.in. już w starożytnej Grecji, Persji czy w starożytnym Egipcie.

Reklama

Wiek XVIII to początek masowego zainteresowania pizzą, którą wypiekano w tradycyjnych piecach drzewnych. Sprzedawana była na ulicach Neapolu i właśnie w tym mieście powstała pierwsza znana (i funkcjonująca do dzisiaj) pizzeria – Antica Pizzeria Port Alba.

Rok 1889 to jedna z najważniejszych dat w historii włoskiego przysmaku. Wtedy to królowa Małgorzata Sabaudzka odwiedziła neapolitańskiego mistrza sztuki kulinarnej – Raffaele Espostio, który po raz pierwszy przygotował pizzę w kolorach włoskiej flagi. Czerwień pomidorów, zieleń bazylii oraz biel sera mozzarelli stworzyły klasyczną wersję pizzy, nazwaną na cześć królowej Margherita.

Akcesoria do pizzy


Siatka do pieczenia pizzy sprawia, że ciasto jest kruche i chrupiące

Nazwy pizzy – najbardziej popularne smaki

Nazwa „pizza” prawdopodobnie wywodzi się w prostej linii od słowa „picea”, które po łacinie oznaczało chleb umieszczony w piecu. Przełomowym momentem w historii pizzy w znanej nam obecnie formie było spopularyzowanie pomidorów, a konkretniej – sosu pomidorowego.

NAZWA PIZZYSKŁADNIKI
Margheritapomidory, mozzarella, bazylia
Salamesos pomidorowy, ser, salami, oregano
Hawajskasos pomidorowy, ser, ananas, oregano
Capricciososos pomidorowy, ser, szynka, oliwki, pieczarki, oregano
Neapolitańskaparmezan, pomidory, bazylia, mozzarella

Święto pizzy – kiedy przypada Światowy Dzień Pizzy?

9 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Pizzy. Pamiętajcie, aby w ten dzień zaserwować najbliższym pyszną domową pizzę z ulubionymi dodatkami. Aby ją przygotować, musicie zaopatrzyć się w funkcjonalne akcesoria, które umożliwią przygotowanie idealnego ciasta. Pisaliśmy o nich w tym artykule: Akcesoria do pizzy – przegląd.

Pizza – ciekawostki

Jaka jest najdłuższa pizza świata? Kiedy padł rekord w jedzeniu pizzy? Oto kilka ciekawostek dotyczących tej popularnej na całym świecie potrawy.

Ciekawostki
  • Największa pizza przygotowana została w RPA w 1990 roku. Zużyto do niej prawie 4 tys. kg sera i niespełna 2 tys. sosu pomidorowego. Jej średnica to 37,4 m, a ważyła ponad 12 ton!
  • Sobotnie wieczory to czas, kiedy na świecie zjadane jest najwięcej pizzy w całym tygodniu.
  • Rekord w najszybszym zjedzeniu pizzy o średnicy 30 cm należy do Amerykanina, któremu zajęło to zaledwie 41,31 sek.
  • Najwięcej pizzy jedzą Norwegowie – aż 5,4 kg na mieszkańca rocznie
  • Najdłuższa pizza świata mierzyła 405 metrów i przygotowano ją w Massie.
  • Najczęściej wybierane składniki do pizzy do pieczarki, szynka, papryka, salami i cebula.
  • W USA sprzedaje się 350 kawałków pizzy na sekundę!

Wiesz już, kto wymyślił pizzę i skąd jest znana nam obecnie pizza. Nie ma na co czekać. Do dzieła. Czekam na zdjęcia waszych domowych potraw, jak z włoskiej pizzerii.

Ocena: 5.0/5. Oddano 2 głosy.
Please wait...