Dobry wok, czyli głęboka patelnia, typowa dla kuchni azjatyckiej, to naczynie, które spotkało się z niezwykle ciepłym przyjęciem także i na gruncie innych kuchni świata. Jaki wok wybrać, skoro sklepy proponują nam szeroki wachlarz materiałów? Ceramiczny, stalowy, a może żeliwny? Postaram się rozwiać Wasze wątpliwości i odpowiedzieć na pytanie jaki wok do codziennego gotowania kupić.

Dlaczego warto kupić chiński wok?

  • Do niewątpliwych zalet patelni należy to, że nie wymaga wykorzystania dużej ilości tłuszczu. Wystarczy odrobina bardzo rozgrzanego oleju (np. sojowego, kokosowego, słonecznikowego), który rozprowadzamy najpierw po ściankach, a nie bezpośrednio po dnie naczynia. Po wylaniu oleju należy odczekać chwilę do jego zadymienia – dopiero wtedy możemy wrzucić na patelnię składniki do smażenia.
  • Mocno rozgrzana patelnia typu wok umożliwia szybkie i sprawne przyrządzanie potraw – dzięki temu gwarantuje optymalne zachowanie naturalnego smaku i aromatu pokarmów, unikając przesuszenia i nadmiernego przesmażenia.

Jak gotować w woku?

Gotowanie na patelniach typu wok wymaga zachowania odpowiedniej kolejności. Jeśli planujemy potrawę mięsną, zawsze zaczynamy od podsmażenia mięsa, które później ściągamy z patelni i zastępujemy warzywami, ponownie dodając je dopiero na końcu – kiedy warzywa zaczną mięknąć. Smażąc warzywa należy pamiętać, aby zacząć od tych najtwardszych, stopniowo dodając pozostałe. Warzywa smażymy regularnie mieszając i odgarniając je na ścianki patelni.
Istnieje wiele szkół dotyczących właściwego momentu, w którym należy przyprawić danie przyrządzane w woku. Niektórzy preferują dodanie ich już na początku, po samym rozgrzaniu oleju do smażenia, inni z kolei skłonni są uznawać, że powinno się je dosypać tuż przed końcem smażenia. Niezależnie od wybranej metody warto mieć na uwadze fakt, że rozgrzana powierzchnia woka bardzo szybko rozprowadza aromat, dzięki czemu działanie przypraw może wydawać się intensywniejsze.

Reklama

Wok – patelnia o wielu wcieleniach

Wok stalowy – na rynku dostępny jest zarówno wok ze stali nierdzewnej, jak i chiński wok ze stali węglowej. Oba produkty są stosunkowo ciężkie, jednak ten drugi zdecydowanie lepiej przewodzi ciepło, szybciej się nagrzewa. Naczynie z pewnością zadowoli konsumentów szukających produktu wysokiej jakości, który będzie służył w kuchni przez lata. Stal węglowa jest trwała, a odpowiednio przechowywana patelnia długo zachowuje powierzchnię nieprzywierającą – niezastąpione do tego są przekładki do patelni.

Patelnia wok stalowy


Stal jest bardzo higieniczna i łatwa w utrzymaniu czystości

Wok żeliwny – jest to solidne i trwałe naczynie. Nie musimy obawiać się o jego uszkodzenie, nawet przy mocnym uderzeniu. Powierzchnia żeliwna nie przywiera i jest wygodna w gotowaniu. Potrzebuje jednak trochę więcej czasu żeby się całkowicie nagrzać niż wok stalowy. Patelnia wok żeliwna jest też zdecydowanie cięższa, przez co trudniej się nią operuje.

Patelnia wok żeliwny


Pokrywka pozwala zachować aromat przygotowywanych dań

Wok ceramiczny – naczynie staje się ostatnio coraz bardziej popularne. Zdobywa serca konsumentów swoją gładką, nieprzywierającą powierzchnią oraz mniejszą wagą. Powłoka ceramiczna nie wpływa na smak przygotowanych potraw, szybko się nagrzewa i jest łatwa w utrzymaniu czystości. Warto używać podczas gotowania drewnianej łopatki, dzięki której powłoka ta dłużej zostanie nienaruszona. Ceramiczne patelnia wok występuję najczęściej z pokrywką, która umożliwia zachowanie wyjątkowego aromatu jedzenia.Patelnia wok z powłoką ceramiczną

Oprócz wyboru materiału, musimy zdecydować jeszcze czy chcemy kupić wok kuty ręcznie czy wytłaczany przez maszynę. Zdecydowanie częściej można spotkać w sklepach naczynia tłoczone mechanicznie, jednak te robione ręcznie są dokładniej wykonane, z precyzją. Dzięki czemu uznawane są za lepsze gatunkowo.

Wybór woka a kuchenka

Dobranie patelni do kuchenki jest niezwykle istotną kwestią, biorąc pod uwagę, że naczynia te przez lata były używane bezpośrednio na ogniu. Jeśli posiadamy kuchenkę gazową lub elektryczną powinniśmy kupić pierścień stabilizujący do woka lub zwrócić uwagę na dno naczynia, które musi być spłaszczone. Natomiast najlepszy wok na indukcję to wykonany ze stali węglowej, ponieważ materiał ten najszybciej reaguje na pole magnetyczne.

Z pewnością zauważyliście, że patelnia wok ma szerokie zastosowanie i pozwala na przygotowanie wielu smacznych potraw. Mam nadzieję, że wok nie jest już dla Was tajemnicą i wiecie jaki wybrać. Ciekaw jestem jakie potrawy najczęściej gotujecie. Podeślijcie swoje sprawdzone przepisy! 🙂

Ocena: 3.7/5.
Please wait...