Dobrze naostrzone noże to podstawa w każdej kuchni. W ich naostrzeniu pomoże mała, ale sprawna ostrzałka do noży AnySharp. Swoim designem i funkcjonalnością na pewno wyróżnia się na tle innych ostrzałek kuchennych. Ale czy w ogóle warto ją kupić? I czym różnią się wersje AnySharp Classic vs AnySharp Pro Chef? Poznaj moje opinie o tych dwóch wersjach ostrzałek i sam zdecyduj, która z nich będzie lepsza dla Ciebie. Zapraszam Cię na mały test i pomocną, mam nadzieję, recenzję!

Choć wybór ostrzałki do noży kuchennych na pozór nie wydaje się być niczym skomplikowanym, to w rzeczywistości może być zupełnie inaczej. Nawet najlepsze noże z biegiem czasu i użytkowania zaczynają się tępić. Dlatego w żadnej kuchni, nawet tej prowadzonej przez kulinarnego szefa, nie obędzie się bez dobrej ostrzałki, która sprawnie, bezpiecznie i efektywnie naostrzy różnego rodzaju noże. Nie bez znaczenia pozostaje rodzaj ostrza, dla którego ma być przeznaczona ostrzałka. Inną należy dobrać do tradycyjnych noży stalowych, inną do noży ceramicznych, inną do noży japońskich i jeszcze inną do noży masarskich. Jak wybrać tę odpowiednią i na co zwrócić uwagę przy jej kupnie? W decyzji zakupowej na pewno pomoże Ci artykuł:

Reklama

Jaka ostrzałka do noży będzie najlepsza? Ranking ostrzałek

Jeśli w swojej kuchni wykorzystujesz takie klasyczne, stalowe noże o ostrzach w kształcie litery V, to ostrzałka do noży AnySharp jak najbardziej poradzi sobie z nimi. Do wyboru masz jej dwie wersje dostępne w przeróżnych wersjach kolorystycznych. A jak wypada starcie AnySharp Pro vs AnySharp Classic? Poznaj moje opinie o tych dwóch typach i sam zdecyduj, czy to rozwiązanie dla Ciebie.

Ostrzałka do noży AnySharp metalowa


Ostrzałka do noży AnySharp dostępna jest w różnych wersjach – Classic, Pro i Pro Chef.

Dobra ostrzałka do noży, czyli jaka?

Zanim przejdę do recenzji tej właściwej ostrzałki AnySharp, wpierw podzielę się z Tobą wyróżnikami, którymi powinna cechować się dobra ostrzałka do noży. Warto o nich pamiętać, gdy decydujemy się na zakup danego modelu do naszej kuchni.

Zobacz, na co zwrócić uwagę przy zakupie:

Przeznaczenie

Przeznaczenie danej ostrzałki powinno być jasno określone przez producenta, by użytkownik dokładnie wiedział, jakie noże może ostrzyć na wybranym produkcie. Jeśli używasz takich tradycyjnych stalowych noży kuchennych, to wystarczą Ci zwykłe ostrzałki szczelinowe lub prętowe. Jeśli natomiast chcesz naostrzyć noże ceramiczne, musisz wybrać ostrzałki z powierzchnią diamentową. W przypadku noży japońskich sprawdzą się specjalne kamienie wodne.

Materiał wykonania

Ostrzałki mogą być wykonane z przeróżnych materiałów. Dobra ostrzałka cechuje się wysoką jakością wykonania, nawet jeśli do produkcji jej obudowy użyto plastiku. Na pewno nie może być tak, że po kilku użyciach ostrzałka nagle się rozpada. Materiał obudowy, stalowy lub plastikowy, to jedno, ale materiał powierzchni ostrzącej to drugie. Płytki ostrzące mogą być wykonane z kamienia naturalnego, ceramiki, węglika wolframu lub być pokryte nasypem diamentowym.

Łatwość obsługi

Warto, by ostrzałka była łatwa w obsłudze. Stalki prętowe czy kamienie wodne mogą być dla niedoświadczonych w tej kwestii osób dość trudne do obsługi. Przy ich użyciu należy bowiem zachować odpowiedni kąt ostrzenia. Przy ostrzałkach szczelinowych nie ma takiego problemu – wystarczy włożyć ostrze noża pomiędzy płytki ostrzące, które znajdują się w szczelinie ostrzałki. Zwróć uwagę, czy ostrzałka jest poręczna i komfortowa w użytkowaniu.

Bezpieczeństwo użytkowania

Dobra ostrzałka powinna być również bezpieczna dla naszych dłoni! By tak się stało, produkt musi być stabilny – najlepiej, by posiadał powierzchnię antypoślizgową, uchwyt lub przyssawkę, które zabezpieczą ostrzałkę przed przesuwaniem się podczas ostrzenia noży.

Funkcjonalność

Czy ostrzałka nadaje się do ostrzenia jednego typu ostrzy? Czy można ostrzyć na niej również ostrza ząbkowane, nożyczki i różne narzędzia? Niektóre modele przeznaczone są tylko do jednego typu ostrza, a na innych można ostrzyć wiele rodzajów narzędzi.

Design

Wszystkie wcześniej wspomniane właściwości ostrzałek są oczywiście bardzo ważne, ale czasem warto zwrócić również uwagę na sam design produktu. Szczególnie jeśli zamierzamy trzymać go w widocznym miejscu w kuchni. Jeśli możesz wybrać ostrzałkę dobrej jakości i do tego z fajnym designem, to czemu nie?

A teraz do rzeczy! Jak to jest z ostrzałką do noży kuchennych AnySharp Classic i AnySharp Pro Chef?


AnySharp – czy rzeczywiście najlepsza ostrzałka do noży?

Na wielu stronach możemy znaleźć hasła głoszące, że AnySharp jest najlepszą ostrzałką na świecie. Polecana przez światowych szefów kuchni, autorów programów i książek kulinarnych, blogerki kulinarne i gospodynie domowe. Ostrzałkę poleca sam Jamie Oiver (brytyjski szef kuchni), a nawet nasz polski Robert Makłowicz! Trudno zatem przejść obok AnySharp obojętnie. Warto samemu sprawdzić, czy faktycznie te wszystkie pochlebne opinie są prawdziwe. 😉 Zacznijmy od strony technicznej – budowy ostrzałki, jej przeznaczenia i funkcjonalności.

Budowa ostrzałki AnySharp

Na ostrzałkę AnySharp składają się:

 • korpus ostrzałki (obudowa),
 • pokrywa obudowy,
 • płytki ostrzące,
 • przyssawka,
 • dźwignia.

Ostrzałka do noży AnySharp - budowa

Korpus (obudowa)

Ostrzałka AnySharp jest bardzo zgrabna i dostępna w dwóch wersjach, które różnią się między sobą materiałem korpusu. W jednej wersji jest to tworzywo sztuczne, z kolei w drugiej – metal. W obu przypadkach są to materiały wysokiej jakości, nawet w przypadku plastiku. Metal jest szczególnie odporny na zarysowania, upadki i inne uszkodzenia mechaniczne.

Pokrywa obudowy

Znajdująca się na samej górze czarna pokrywa obudowy wykonana jest z polimeru – materiału mniej twardego od stalowych noży, dzięki czemu przesuwające się po niej ostrza nie ulegają zniszczeniu. Na pokrywie umiejscowione są płytki ostrzące oraz strzałka wskazująca właściwy kierunek ostrzenia noża.

Płytki ostrzące

Płytki ostrzące to bardzo ważna część ostrzałki. Umieszczone w szczelinie będą ostrzyć włożone pomiędzy nie noże. To w głównej mierze od nich zależy, jakie efekty ostrzenia osiągniemy. Te umieszczone w ostrzałce AnySharp wykonane są z węglika wolframu, cechującego się dużą twardością, który pozwala ostrzyć nie tylko te klasyczne stalowe noże, ale również noże z ostrzami o podwyższonej twardości – tytanowe i wykonane ze stali węglowej. Nie każda ostrzałka da sobie z nimi radę. Płytki ostrzące zawsze muszą być twardsze niż samo ostrze. W odwrotnym przypadku będą je niszczyć.

Krawędzie płytek ostrzących AnySharp ustawione są pod kątem 20 stopni. Taki kąt ostrzenia jest najbardziej optymalny do zaostrzenia w zasadzie każdego rodzaju noża. Nie musimy używać żadnych dodatkowych prowadnic, tak jak w przypadku kamieni wodnych, czy szukać właściwego ustawienia dla stalki prętowej.

Dźwignia

Gdy nie używamy ostrzałki, dźwignia powinna być uniesiona ku górze. Natomiast, gdy chcemy przytwierdzić ostrzałkę do blatu, musimy ustawić produkt w pożądanym miejscu i delikatnie dociskając ostrzałkę, opuścić dźwignię. Teraz AnySharp będzie bezpiecznie przytwierdzone do powierzchni i nie będzie się przesuwało podczas ostrzenia noża.

Przyssawka

Umieszczona na spodzie obudowy znacznie ułatwia pracę. Dzięki niej możemy przytwierdzić ostrzałkę do blatu i mieć pewność, że produkt nie będzie przesuwał. Gdy ostrzałka jest stabilna, łatwiej kontrolować proces ostrzenia – nóż się nie osunie, a my nie pokaleczymy naszych dłoni.

Przeznaczenie i funkcjonalność AnySharp

Zarówno ostrzałka AnySharp Classic, jak i AnySharp Pro Chef przeznaczone są do ostrzenia każdych ostrzy w kształcie litery V. Producent zapewnia, że można naostrzyć nawet siekierę (jeśli się zmieści)! Nie próbowałam, więc nie potwierdzę. Widziałam tylko na filmikach prezentujących możliwości ostrzałki AnySharp. 😉

Ostrzałka AnySharp przeznaczona jest przede wszystkim do ostrzenia noży mających gładką powierzchnię tnącą. Jeśli chodzi o krawędzie ząbkowane, to owszem, możemy je naostrzyć, ale muszą być to większe ząbki, takie jak w nożach do chleba i pieczywa. Na ostrzałce AnySharp nie naostrzymy natomiast noży z małymi ząbkami, np. tych do steków, a także nożyczek.

AnySharp Classic, i PRO - jakie noże

Ostrzyć możemy noże stalowe oraz takie o podwyższonej twardości – tytanowe lub wykonane ze stali węglowej. Naostrzymy także różne narzędzia, ale takie których ostrza mają kształt litery V – siekierki, finki, scyzoryki i noże myśliwskie. Artykuł nie jest natomiast przeznaczony do noży ceramicznych, które wymagają ostrzałek z diamentową powierzchnią ostrzącą.

A co z nożami japońskimi? To zależy od noża, jaki posiadamy. Czasami ostrzałka AnySharp poradzi sobie nawet z takim ostrzem, ale nie zawsze. Jeśli kąt ostrzenia noża japońskiego to 20 stopni, nie będzie problemu. Ale jeśli kąt ostrzenia takiego noża wynosi 15-18 stopni, to lepiej użyj specjalnego kamienia wodnego (lub zasięgnij informacji u producenta).

Jakie noże można można ostrzyć na AnySharp?Jakich noży NIE można ostrzyć na AnySharp?
 • ostrza w kształcie litery V
 • noże ze stali nierdzewnej, ze stali węglowej, tytanowe
 • ostrza z gładką krawędzią
 • ostrza z dużymi ząbkami (np. do chleba)
 • noże japońskie z kątem ostrzenia 20 stopni
 • siekierki, finki, scyzoryki, tasaki, noże myśliwskie
 

 • noże ceramiczne
 • noże japońskie z kątem ostrzenia 15-18 stopni
 • nożyczki
 • ostrza z małymi ząbkami (np. do steków)

Łatwość obsługi AnySharp

Jakie są opinie o ostrzałce AnySharp, jeśli chodzi o łatwość jej obsługi? Dla mnie nie ma tu żadnej filozofii! Ostrzałka jest bardzo prosta w obsłudze. Wystarczy przytwierdzić ostrzałkę za pomocą przyssawki do suchego i czystego blatu, włożyć ostrze między płytki z wolframu i delikatnie zacząć przeciągać nóż w swoim kierunku. Nie musisz się martwić się o stabilność ostrzałki i trzymanie ostrza pod właściwym kątem. Nie trzeba też przytrzymywać produktu ani dociskać noża do płytek.

Dodam jeszcze, że ostrzałka będzie tak samo wygodna w użytkowaniu dla osób praworęcznych, jak i leworęcznych. Piszę o tym, ponieważ  nie wszystkie ostrzałki przeznaczone są do użytkowania przez osoby leworęczne. 

Przechowywanie AnySharp

Ostrzałka jest bardzo poręczna i lekka. Jej kształt i wielkość pozwala przechowywać ją nie tylko w kuchennej szafce, ale również w szufladzie z przyborami czy narzędziami. Dzięki przyssawce możesz ją nawet przytwierdzić do lodówki, szklanej płyty lub płytek ceramicznych w kuchni, by mieć ją zawsze pod ręką.

Bezpieczeństwo AnySharp

I to rozumiane na dwóch płaszczyznach – 1) bezpieczeństwo dla naszych dłoni i 2) bezpieczeństwo dla noży kuchennych. Możliwość przytwierdzenia ostrzałki do blatu za pomocą przyssawki zapewnia stabilność, a co za tym idzie – chroni nasze dłonie przed skaleczeniem. Z kolei czarna pokrywa obudowy wykonana z polimeru zabezpiecza ostrza przed uszkodzeniem. Polimer jest bowiem bardziej miękki niż metal, o który mógłby otrzeć się nóż.

Ostrzałka AnySharp Classic vs AnySharp Pro Chef

Teraz czas na małe starcie ostrzałek Anysharp – Classic vs Pro i Pro Chef. Czym w ogóle różnią się te dwa rodzaje i który z nich jest lepszy?

Ostrzałki AnySharp Classic vs Pro Chef

ModelAnySharp ClassicAnySharp Pro, Pro Chef
typręczna, szczelinowaręczna, szczelinowa
korpusz tworzywa sztucznego z metalu
ostrza z węglika wolframu z węglika wolframu
przymocowanieprzyssawka PowerGripprzyssawka PowerGrip
przeznaczeniedo noży ze stali nierdzewnej, stali węglowej i tytanowychdo noży ze stali nierdzewnej, stali węglowej i tytanowych
kąt ostrzenia20 stopni20 stopni
gwarancja2 lata10 lat
koloryczarny, żółty, kremowyPro: czerwony, fioletowy, srebrny, ciemnoszary

Pro Chef: benzynowy (wielokolorowy), miedziany, grafitowy, złoty

cena59.99 – 65 zł92-97 zł

Ostrzałka AnySharp Classic – moje opinie

Ostrzałka do noży AnySharp Classic - opinie


Ostrzałki do noży AnySharp Classic mają plastikowy korpus i dostępne są w mniejszej gamie kolorystycznej niż Pro.

Jak sama nazwa wskazuje – klasyk. 😉 Ostrzałka do noży AnySharp Classic to strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o ostrzenie takich klasycznych noży stalowych, ale również tych o podwyższonej twardości, z tytanu czy ze stali węglowej. Natomiast jeśli chcesz naostrzyć noże ceramiczne – poszukaj ostrzałki diamentowej, a jeśli noże japońskie – lepiej wybierz kamień wodny. Na ostrzałce AnySharp naostrzysz nie tylko noże, ale nawet narzędzia! Małe siekierki, noże myśliwskie, finki, scyzoryki… To ważna informacja dla tych, którzy w swoim arsenale posiadają takie narzędzia. Wszystko to dzięki twardym płytkom ostrzącym wykonanym z węglika wolframu i odpowiedniemu kątowi ostrzenia – 20 stopni. Ja cenię te ostrzałki również za przyssawkę – nic się nie przesuwa, a po zakończonym ostrzeniu można przytwierdzić artykuł do lodówki lub płytek, by nie zagubił się w szufladzie czy skrzynce z przyborami.

A czym się różni wersja Classic od tej Pro/Pro Chef? Przede wszystkim materiałem, z którego wyprodukowany jest korpus. W „classicach” jest to dobrej jakości tworzywo sztuczne. Choć mniej odporne niż metal, to odpowiednio użytkowane, na pewno posłuży przez wiele lat. Trzeba tylko uważać, by nie narażać ostrzałki na upadki czy uderzenia. Producent obejmuje wersję Classic krótszą, dwuletnia gwarancją. Nie oznacza to jednak, że po 2 latach ostrzałka Classic przestanie być zdatna do użytku. Nic bardziej mylnego! Chodzi o to, że zastosowane w niej tworzywo sztuczne jest mniej odporne na uszkodzenia (upadki, uderzenia, zarysowania) niż metal.

W przypadku ostrzałek AnySharp Classic mamy do wyboru tylko kolor czarny, żółty i kremowy. Przez to, że jest to korpus plastikowy, kolor nie ma tak ładnego połysku jak przy korpusach metalowych. Wersje Classic są za to tańsze od wersji Pro, kupisz je za 59.99 – 65 zł, czyli za 27-37 zł taniej. Materiał płytek ostrzących, kąt ostrzenia, przyssawka, łatwość obsługi i przeznaczenie pozostaje w obu tych modelach takie samo. Dobrze przechowywana ostrzałka, nie narażana na uszkodzenia, może sprawdzić się tak samo długo jak Pro.

moje opinie

Ostrzałki AnySharp Pro i Pro Chef – moje opinie

Ostrzałki do noży AnySharp Pro Chef - opinie


Ostrzałki do noży AnySharp Pro i Pro Chef mają metalową obudowę i piękne metaliczne kolory.

Ostrzałki do noży AnySharp z serii Pro i Pro Chef oceniam wspólnie, ponieważ serie różnią się między sobą jedynie dostępnością kolorów. W przypadku Pro mamy do wyboru model czerwony, fioletowy, srebrny i ciemnoszary, z kolei w przypadku Pro Chef – piękny miedziany, ciekawy benzynowy, elegancki złoty i stonowany grafitowy. Znacznie bardziej przemawiają do mnie wersje kolorystyczne dostępne w Pro Chef, ale co człowiek, to inny gust, a sam kolor nie jest przecież najważniejszy! Ostrzałki AnySharp Pro na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od ostrzałek w wersji Classic. Jednak po przyjrzeniu się zauważymy, że ich korpus wykonany jest z trwalszego materiału – metalu odpornego na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Metalowa obudowa przetrwa nawet przypadkowy upadek i najpewniej będzie służyła dłużej niż ta wykonana z tworzywa sztucznego. Kolorowe korpusy mają piękny metaliczny połysk, który sprawia, że aż chce się taką ostrzałkę trzymać na wierzchu – przytwierdzoną do blatu, płytek czy lodówki. 🙂

I jeszcze jedna ważna różnica: ostrzałki w wersji Proobjęte są 10-letnią gwarancją producenta, a te w wersji Classic tylko 2-letnią. To duża rozbieżność, wynikająca z zastosowanych materiałów (metal vs plastik) i pewnie wiele mówiąca o ich wytrzymałości. Jeśli zależy Ci na dobrej ostrzałce, którą zamierzasz użytkować przez wiele lat, to zdecydowanie wybierz wersję Pro lub Pro Chef. Za taką ostrzałkę trzeba jednak więcej zapłacić.

moje opinie

Jak ostrzy ostrzałka AnySharp? Test

Obsługa ostrzałki AnySharp Classic i AnySharp jest taka sama. Te dwa modele różnią się jedynie materiałem wykonania obudowy, dostępnymi kolorami i długością gwarancji producenta. Wszystko inne pozostaje bez zmian. Ostrzenie noży na AnySharpie nie jest niczym skomplikowanym. Płytki ostrzące są już ustawione pod odpowiednim kątem, dlatego nie musimy skupiać się na właściwym trzymaniu noża. Wystarczy, że włożymy ostrze między szczelinę i delikatnie przeciągniemy kilka razy nóż w swoją stronę.

Instrukcja użytkowania ostrzałki:

 1. Wyczyść powierzchnię, na której zamierzasz ustawić ostrzałkę. Musi być czysta i odtłuszczona.
 2. Ustaw ostrzałkę w wybranym miejscu tak, by strzałka widoczna na korpusie wskazywała w Twoim kierunku.
 3. Podnieś dźwignię do góry, lekko dociśnij ostrzałkę i opuść dźwignię. Ostrzałka powinna być mocno przymocowana za pomocą przyssawki.
 4. Włóż ostrze noża pomiędzy płytki ostrzące – jego rączka powinna znajdować się jak najbliżej ostrzałki.
 5. Zacznij ostrzyć przeciągając delikatnie nóż w kierunku wskazanym przez strzałkę. Powtórz czynność kilkukrotnie, aż do uzyskania odpowiedniej ostrości.
 6. Wyczyść ostrze noża i blat z metalowych opiłków.

W naszej garneczkowej kuchni sami zrobiliśmy mały test obrazujący krojenie pomidora nienaostrzonym nożem vs krojenie pomidora tym samym nożem, ale naostrzonym za pomocą ostrzałki AnySharp. Efekty są widoczne gołym okiem. Zamiast poszarpanych plasterków, zyskaliśmy smakowite plastry o równych krawędziach. I wcale nie potrzebowaliśmy do tego wielkiego noża z ząbkami. Wystarczył mały stalowy nożyk, ale dobrze naostrzony. Zobaczcie sami:

Ostrzałka do noży AnySharp - test

Ostrzenie noży na ostrzałce AnySharp – moja opinia

Dzięki przyssawce PowerGrip ostrzałka AnySharp nie przesuwa się, jest stabilna podczas ostrzenia i nie trzeba jej przytrzymywać jedną ręką. To spora zaleta, szczególnie dla tak niedoświadczonej w ostrzeniu noży osoby jak ja 😉 Nie bałam się, że nóż nagle wymsknie się ze szczeliny i zrani dłoń, którą przytrzymywałam ostrzałkę. Produktu nie trzeba bowiem trzymać. Sam stabilnie stoi. AnySharp Classic i Pro jest jednak nie tylko bezpieczne dla naszych dłoni, ale również dla samych noży. Twarde płytki ostrzące wykonane z węglika wolframu mają znacznie wyższą twardość niż stalowe czy tytanowe noże, dzięki czemu nie niszczą ich.

Choć nie naostrzymy noży ceramicznych, to możemy naostrzyć ząbkowany nóż do chleba. A to duży plus! Oprócz tego ostrzałka poradzi sobie ze wszystkimi narzędziami z ostrzem w kształcie litery V – siekierkami, scyzorykami, saperkami czy nożami myśliwskimi. Co jeszcze podoba mi się w tej ostrzałce? Otóż to, że nie muszę się martwić o utrzymanie odpowiedniego kąta ostrzenia, bo płytki ustawione są pod kątem 20 stopni, co stwarza optymalne warunki do ostrzenia różnego rodzaju noży. Nie trzeba się tu tak trudzić jak przy stalce prętowej czy przy kamieniu wodnym.

Wady? Trudno mi znaleźć jakąś większą wadę ostrzałek AnySharp. W domowych warunkach na pewno sprawdza się idealnie. Ciężko mi natomiast ocenić wykorzystanie produktu na potrzeby profesjonalne (np. do restauracji), ale podobno polecają ją nawet szefowie kuchni i autorzy programów kulinarnych. Zatem pozostaje mi uwierzyć, że i tam się sprawdza 😉 Brakuje mi tylko modelu przeznaczonego do ostrzenia noży ceramicznych, czyli takiego z diamentową powierzchnią ostrzącą. Może kiedyś producent zdecyduje się na wprowadzenie i takiej wersji ostrzałki.

moje opinie

Ostrzałka AnySharp Classic i Pro – czy warto kupić?

Jeśli zależy Ci na ostrzeniu takich zwykłych noży kuchennych wykonanych ze stali nierdzewnej, stali węglowej lub tytanu – to pewnie, że warto kupić! Ostrzałka AnySharp doskonale poradzi sobie z ostrzeniem właśnie takich noży. Do noży japońskich czy ceramicznych trzeba będzie kupić jednak inny typ ostrzałki. AnySharp jest bezpieczna dla naszych dłoni, ale i dla samych ostrzy. Nie niszczy ich, ale sprawia, że zyskują fantastyczną ostrość. Na potrzeby domowe polecam jak najbardziej. Raz a dobrze! 😉

Ocena: 4.0/5.
Please wait...