Malowanie jajek to tradycja wywodząca się w Europie z czasów rzymskich. Już wtedy jajka były symbolem nowego życia. Później zwyczaj ten zaadaptowano do obchodów chrześcijańskiego Święta Wielkanocy. Przez wieki do ich kolorowania używano naturalnych barwników, które sprawiały, że jajka były bardzo ozdobne.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, w wielu domach zrezygnowano z barwienia jajek naturalnymi sposobami, a z wygody zaczęto używać do tego farb lub mazaków. Ostatnio jednak naturalne metody znów zyskują na popularności. Po pierwsze dlatego, że naturalne barwniki są bezpieczne dla zdrowia i po drugie – przygotowanie takich jajek może być świetnym sposobem na spędzenie czasu w gronie rodzinnym. W poradniku prezentujemy kilka przykładów produktów, które można bez problemu znaleźć w większości domów i użyć jako naturalnych barwników do jajek. Ciekawie zabarwione jajka sprawią, że Wielkanoc w naszym domu stanie się naprawdę wyjątkowa!

Reklama

Dwie metody naturalnego barwienia jajek

Zanim jednak o produktach, to należy wspomnieć o dwóch metodach barwienia. Stosuje się je niezależnie od tego, na jaki kolor chce się zabarwić jajka.

  • Pierwszy sposób, to tak zwany sposób „na ciepło”. Surowe jajka wraz z naturalnym barwnikiem wkłada się do zimnej wody i podgrzewa aż będą ugotowane na twardo. Ten sposób trwa dłużej, ale dzięki niemu uzyskuje się bardziej intensywne kolory.
  • Sposób „na zimno” wymaga uprzedniego ugotowania jajek na twardo. Po ostudzeniu należy włożyć je z produktem barwiącym do gorącej wody i poczekać aż wystygnie. Sposób ten jest idealny, gdy do przygotowania koszyczka zostało niewiele czasu.

Jajka barwione naturalnymi sposobami będą nie tylko ozdobą świątecznego stołu, ale również doskonałym dodatkiem do koszyczka wielkanocnego.

Koszyczek wielkanocny do święconki ażurek


Jajka barwione naturalnymi sposobami będą ozdobą wielkanocnego koszyczka ze święconką.

Najpopularniejsze naturalne barwniki

Najpopularniejszą metodą naturalnego barwienia jajek jest użycie do tego łupin cebuli. Ugotowane w nich jajka zyskują brązowy kolor, którego odcień można modyfikować zwiększając lub zmniejszając ilość łupin. Intensywniejszy brąz można uzyskać również przez gotowanie w bardzo mocnej kawie. Kolor granatowy uzyskuje się przez gotowanie jajek z czerwoną kapustą. Aby uzyskać lepszy efekt należy pogotować samą kapustę i dopiero po kilkunastu minutach dodać jajka.

Naturalnym barwnikiem do jajek mogą być też buraki, które dają czerwono-różowy kolor. Do nadania takiej barwy można użyć też soku z tych warzyw. Aby uzyskać czerwień o bardziej intensywnym odcieniu można użyć papryki w proszku. Domowym sposobem na jajka w żółtym kolorze jest dodanie do wody kurkumy. To dalekowschodnia przyprawa, ale bez problemu można ją kupić w wielu sklepach. Jako alternatywę można zastosować również curry, ale jest to przyprawa bardzo intensywne w smaku i zapachu, która mogą przeniknąć przez skorupkę.

Wiosenną zieleń można uzyskać gotując jajka ze szpinakiem lub pędami młodego zboża na przykład żyta. Można też użyć do tego również młodej trawy, a nawet liści pokrzywy.Naturalne barwniki do jajek - infografika

Tylko wyobraźnia nas ogranicza

To tylko kilka przykładów naturalnych barwników do jajek. Wykorzystać można o wiele więcej produktów. Do kolorowania nadadzą się bardzo dobrze owoce, jak wiśnie czy maliny. Dadzą one mniej lub bardziej intensywne odcienie czerwieni albo różu. Jajka można też gotować w naparach ziołowych, jak herbata czy rumianek. Możliwości jest bardzo dużo, więc warto eksperymentować, a także łączyć różne składniki, aby uzyskać niepowtarzalny efekt.

Kilka porad wieńczących dzieło

Barwiąc jajka w naturalny sposób, trzeba też wiedzieć o tym, że na ostateczny efekt będzie miał również wpływ kolor skorupki. Im jaśniejsza, tym bardziej intensywny będzie odcień po barwieniu.

Warto pamiętać też o kilku zabiegach, które dodatkowo poprawią efekt barwienia:

  • Do wody można dodać kilka kropli octu. Pomoże to utrwalić barwę.
  • Warto też już zimne jajka przetrzeć ściereczką nasączoną tłuszczem, dzięki temu zyskają piękny połysk.

Trzeba mieć też na uwadze, że naturalnie barwione jajka nigdy nie będą identyczne. Każde z nich zyska odrobinę inny odcień, gdzieniegdzie mogą pojawić się plamki lub przebarwienia. To całkowicie naturalny, a wręcz pożądany efekt, bo sprawia, że jajka zyskują niepowtarzalny charakter.

Przyjemne z pożytecznym

Naturalne barwienie jajek trwa dosyć długo, ale warto poświęcić ten czas, bo jest to idealna okazja, żeby spędzić czas w rodzinnym gronie. Jest to szczególnie ważne w okresie świątecznym. Przy okazji barwienia jajek, będzie można pokazać dzieciom również inne tradycyjne techniki ozdabiania – wydrapywanie, oklejanie różnymi ozdobami czy wycinankami z papieru, a nawet rysowanie wzorów za pomocą wosku. Po wszystkich zabiegach i naturalnym barwieniu jajka będą z całą pewnością oryginalne i pięknie zaprezentują się  w koszyczku lub na ozdobnym talerzu do jajek, ale nie tylko! Dzięki nim, święta zyskają niepowtarzalną atmosferę! 🙂

Oto kilka pomysłów na to, jak możesz wyeksponować pomalowane jajka:

  • koszyczek wielkanocny – taki wiklinowy, wypełniony trocinami, siankiem lub rzeżuchą.
  • talerz do jajek – może przybierać różne kształty i być wykonany z różnych materiałów – ceramiki, porcelany, szkła, tworzywa sztucznego…
  • stojak na jajka – czyli taki talerz do jajek, tyle że na nóżce. Może być to nawet fikuśny drewniany stojak w kształcie kurki!
  • kieliszki do jajek nie tylko do jajka na miękko na śniadanie, ale również do pięknie ozdobionych, kolorowych pisanek.
  • talerz do przekąsek – na kolorowej paterze możesz rozłożyć pomalowane jajka, ale również jajka czekoladowe, cukierki i inne.

Akcesoria wielkanocne do jajekOcena: 4.3/5.
Please wait...