Jaki powinien być dobry młynek do soli i pieprzu? Lepiej kupić młynek ceramiczny czy stalowy? Zdecydować się na klasyczny młynek do przypraw ręczny czy lepiej wybrać elektryczny? Co ma wpływ na szybkość oraz precyzję mielenia? Jakie przyprawy w ogóle możemy zmielić? Na te i wiele innych pytań z chęcią Wam odpowiem i mam nadzieję, że nie będziecie już mieli dylematu jaki młynek do mielenia soli, pieprzu lub innych przypraw kupić.

Młynek do soli i pieprzu, a także innych przypraw i ziół to coraz częściej wybierany przez nas gadżet kuchenny. Oprócz solidnej budowy czy dobrego mechanizmu, liczą się dla nas także funkcjonalności i designerki wygląd produktu. Nowoczesny młynek do pieprzu lub soli niczym nie przypomina już tradycyjnego, ręcznego młynka drewnianego sprzed lat – choć i te nadal są dostępne na rynku i często wybierane przez właścicieli wnętrz w stylu retro.  Dzisiaj sprawdzimy jakie cechy powinien posiadać dobry młynek do przypraw i ziół.

Reklama

Młynek do soli i pieprzu – ręczny czy elektryczny

Przed podjęciem decyzji o kupnie młynka musimy się zastanowić jakie powinien mieć on cechy, aby spełniać nasze wymagania. Pierwsza, moim zdaniem największą różnicą, o której należy pomyśleć, jest sposób napędu młynka. Musimy zdecydować czy ma on być ręczny czy na baterie. Każdy z modeli ma swoje plusy i minusy.

Typ młynkazaletywady
Młynek do przypraw ręczny
 • tradycyjny wygląd, dzięki czemu produkt jest ozdobą kuchni nowoczesnej i retro
 • możliwość precyzyjnego mielenia soli i pieprzu
 • wolne mielenie przypraw pozwala zachować ich pełnię smaku i aromatu
 • niższa cena
 • duży wybór kolorów i kształtów
 • nie każdy model posiada możliwość regulacji grubości mielenia
 • wymaga od użytkownika użycia siły
Młynek do przypraw elektryczny
 • mieli szybko i precyzyjnie
 • nie wymaga od użytkownika użycia siły
 • każdy model posiada możliwość regulacji grubości mielenia
 • zasilany na baterie, które mogą się niespodziewanie wyczerpać,
 • wygląd pasujący tylko do nowoczesnych wnętrz
 • wyższa cena

Młynki elektryczne możemy dodatkowo podzielić ze względu na mechanizm mielący. Mamy do wyboru:

– młynki elektryczne żarnowe, czyli takie, których elementem mielącym są żarna. Pracują one na podobnej zasadzie, jak młynki ręczne. Posiadają regulacje grubości mielenia przypraw, a co najważniejsze nie obniżają jakości rozdrabnianych ziarenek pieprzu, soli oraz innych.

– młynki elektryczne udarowe, posiadające ostrza do mielenia. W tym przypadku nie mamy możliwości wyboru grubości mielenia – wszystkie przyprawy rozdrabniane są na drobny pył. Mechanizm mielący często się nagrzewa, zmieniając temperaturę mielonych przypraw, a co za tym idzie obniżając ich walory smakowe i jakość.Młynek do pieprzu i soli stalowy elektryczny

Ciekawą odmianą młynków elektrycznych jest młynek do pieprzu i soli grawitacyjny. Produkt ten uruchamia się po obróceniu go o 180 stopni. Młynek zaczyna mielenie automatycznie, w momencie kiedy ustawimy go w odpowiedniej pozycji. Po ponownym obróceniu, produkt przestaje mielić. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, wymagające od nas minimum interwencji.

Parametry młynka elektrycznego – na co zwrócić uwagę

Jeśli zdecydujecie się na młynek do mielenia soli i pieprzu elektryczny, warto zwrócić uwagę na jego następujące parametry:

Obroty aby zachować pełen smak i aromat mielonych przypraw, warto wybrać młynek z silnikiem wolnoobrotowym. Zbyt szybkie mielenie ziaren, obniża ich jakość, co negatywnie wpływa na smak potrawy,

Wydajność powinniśmy uzależnić ją od przeznaczenia młynka. Jeśli kupujemy produkt do użytku domowego, jego wydajność powinna wynosić ok. 45 g / min. Na rynku dostępne są młynki o wydajności sięgającej do 200 g / min. Świetnie sprawdzają się one w restauracjach i innych punktach gastronomicznych, gdzie są zdecydowanie częściej i dłużej używane.

Mocwarto zakupić urządzenie posiadające więcej niż 100 W mocy. Młynek o słabszej mocy będzie z pewnością tańszy, ale jakość urządzenia nie idzie w parze z ceną w tym przypadku. Niezależnie od częstotliwości używania urządzenie może się zacinać i działać wadliwie.

Młynek do pieprz i soli Klausberg


Młynek do soli i pieprzu 2w1 to wygodne rozwiązanie!

Młynek do przypraw – mechanizm mielący

Mechanizm mielący to najważniejszy element wyposażenia produktu. To od niego zależy precyzja mielenia przypraw, a także ewentualny wpływ na ich smak. Młynek wyposażony może być w ceramiczny lub stalowy mechanizm mielący, które się diametralnie od siebie różnią.

Ceramiczny mechanizm mielący jest zdecydowanie droższy w produkcji. Jest niezwykle precyzyjny – nie miażdży kryształków soli czy ziaren pieprzu, tylko je rozdrabnia. Dzięki temu nie wpływa negatywnie na smak przypraw. Jest trwały i odporny na uszkodzenia, a ponadto cicho pracuje.

Stalowy mechanizm mielący to alternatywne rozwiązanie. Jest troszkę głośniejszy niż ceramiczny, ale zdecydowanie trwalszy i bardziej odporny na tępienie. Ponadto świetnie radzi sobie z najtwardszymi przyprawami. Wykonany ze stali nierdzewnej mechanizm mielący jest także odporny na zarysowania i korozję.

Obudowa – młynek drewniany, akrylowy czy stalowy

Wiemy już wszystko o wnętrzu młynków, teraz czas zwrócić uwagę na ich wygląd zewnętrzny. Obudowa produktu może być wykonana ze różnego rodzaju materiałów, które zdecydowanie różnią się od siebie. Kupując młynek warto zwrócić uwagę nie tylko na walory wizualne, ale także użytkowe młynka.

Młynek do soli i pieprzu drewniany – to tradycyjny model. Przy jego zakupie należy zwrócić uwagę, aby był odpowiednio zaimpregnowany. Dzięki temu jest odporny na wilgoć i nadaje się do kontaktu z żywnością. Drewnianych młynków nie można myć w zmywarce do naczyń i należy o nie dbać zgodnie z zaleceniami producenta.

Żeliwny młynek do pieprzu Skeppshult


Żeliwne elementy zwiększają trwałość oraz walory wizualne młynków.

Młynek do przypraw akrylowy – jest przezroczysty, dzięki czemu możemy śledzić proces mielenia oraz ilość ziaren w naczyniu. Ponadto jest higieniczny i łatwy w utrzymaniu czystości. Akryl jest materiałem stosunkowo lekkim, dzięki czemu młynek jest poręczny i komfortowo się go użytkuje.

Plastikowy młynek do soli i pieprzu – jest lekki i wygodny w użyciu. Ponadto jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Często posiada ciekawy kolor i kształt, dzięki czemu jest oryginalną ozdobą nowoczesnego wnętrza.

Młynek do mielenia ze stali nierdzewnej – jest niezwykle higieniczny i łatwy w utrzymaniu czystości. Ponadto jest solidny, trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania. Charakteryzuje się eleganckim wyglądem, pasującym zarówno do nowoczesnej, jak i tradycyjnej kuchni.

Młynki kuchenne – przeznaczenie

Młynki używane są przez wielu z nas na co dzień do soli i pieprzu. Przekonaliśmy się, że przyprawy zmielone bezpośredni przed spożyciem mają wyraźny smak i niepowtarzalny aromat. Ale czy wiecie, że są inne przyprawy, które z powodzeniem możemy zmielić w młynku? Produkty te mają szerokie zastosowanie. Najpopularniejsze z nich to:

Drewniany młynek do przypraw bisetti

Młynki przyjmują różne formy i kształty – np. butelki do wina

Ja jestem tradycjonalistą i moim faworytem jest młynek do soli i pieprzu ręczny drewniany. Chętnie dowiem się jednak jakie produkty Wy wybieracie. Czy wolicie mieć w swojej kuchni młynki do pieprzu ręczne czy elektryczne, a także jaki mechanizm mielący preferujecie. Koniecznie dajce znać, jaki młynek polecacie!

Ocena: 4.8/5. Oddano 4 głosy.
Please wait...