Halloween to zwyczaj coraz częściej obchodzony również w Polsce – nie tylko w Ameryce! Warto zatem wiedzieć, kiedy dokładnie obchodzimy Halloween w 2018 roku. Choć data ta jest stała, to i tak, co roku pojawiają się tego typu pytania. Czas w końcu rozwiać te wątpliwości! Dowiedz się skąd właściwie pochodzi i którego dnia jest Halloween w Polsce i na świecie.

Zwyczaj obchodzenia Halloween przywędrował do naszego kraju w latach 90. XX wieku i do tej pory pozostaje dość kontrowersyjnym świętem. Mimo tego Halloween w Polsce zyskuje coraz szersze grono zwolenników, szczególnie w kręgu ludzi młodych. Jest to niewątpliwie okazja do dobrej zabawy w upiornym klimacie. Stroje rodem z horrorów, halloweenowe dekoracje, lampiony z dyni i straszne przekąski… To prosty przepis na ciekawe spędzenie czasu w gronie znajomych! Kiedy wypada Halloween w 2018 roku, czy data ta jest stała czy ruchoma i czy jest taka sama na całym świecie? I skąd się wzięło Halloween? Zapraszam do artykułu, w którym rozwieję wszystkie Wasze wątpliwości i przedstawię co niektóre ciekawostki o tym święcie. 🙂

Reklama

Halloween 2018 – kiedy jest?

Kiedy obchodzony jest Halloween w Polsce, a kiedy na świecie? Otóż data ta jest zawsze taka sama – zarówno w Polsce, w Ameryce, jak i w innych krajach! Halloween obchodzone jest w wieczór 31 października, a w 2018 roku tym dniem jest środa – to przeddzień polskiego Dnia Wszystkich Świętych. Pamiętaj, że w przeciwieństwie do 1 listopada, 31 października nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Nawet w Stanach Zjednoczonych Halloween nie jest świętem urzędowym, niemniej jednak cieszy się ogromną popularnością i jest tam hucznie obchodzone. Dowodem na to jest ogrom horrorów i innych gatunków filmowych, których motywem przewodnim jest właśnie Halloween.

Halloween 2018 – data: 31 października 2018 r., środa

Wiemy już którego dnia jest Halloween, ale co to dokładnie jest i skąd pochodzi Halloween? Warto wgłębić się trochę w pochodzenie tego zwyczaju, by zrozumieć, czemu obchodzone jest w taki „upiorny sposób”.

Co to jest Halloween i skąd pochodzi?

Halloween nie jest pełną nazwą tego święta – to skrót od All Hallows’ Evening/Eve (pol. Wieczór/Wigilia Wszystkich Świętych), który wypada w przeddzień All Hallows’ Day (pol. Dzień Wszystkich Świętych). Dzisiaj jest hucznie obchodzone przede wszystkim w krajach zachodnich: Stanach Zjednoczonych, Irlandii, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. W Polsce nadal wzbudza kontrowersje jako „pogański zwyczaj z Ameryki”. Mimo tego Halloween dobrze funkcjonuje w kulturze masowej, zdobywając coraz to nowszych zwolenników. Związany jest z maskaradą, podczas której dzieci i dorośli zakładają straszne maski i kostiumy. Popularne są stroje duchów, czarownic, wampirów, zombie, kościotrupów czy postaci z horrorów. Z Halloween związanych jest wiele symboli i zwyczajów.

Symbole HalloweenZwyczaje Halloween
 • Jack-o’-lantern – lampa z wydrążonej dyni
 • duchy
 • czarownice
 • nietoperze
 • wampiry
 • czarne koty
 • zombie
 • dynie
 • demony
 • czaszki
 • trick or treating – cukierek albo psikus
 • apple bobbing – gryzienie jabłek umieszczonych w misce z wodą bez pomocy rąk
 • scary farm – odwiedzanie strasznych farm, czyli scenerii rodem z filmów grozy
 • przeskakiwanie przez świeczki
 • maskarada – przebieranie się w straszne kostiumy

Halloween - kiedy wypada w 2018?

Jedna z teorii głosi, iż korzenie Halloween sięgają kultury pogańskiej – kultury Celtów. To właśnie Celtowie zamieszkiwali dzisiejsze tereny Irlandii, Szkocji, Walii, Anglii… Dlatego wbrew pozorom, Halloween nie wywodzi się wcale z Ameryki! Najprawdopodobniej przodkiem tego święta było starożytne, celtyckie święto końca roku. W celtyckim kalendarzu ostatnim dniem w roku był dzień 31 października. Święto to było traktowane jako przejście od światła do ciemności, od urodzaju do śmierci. Żegnano wtedy lato i witano zimę. Z kolei inne źródła upatrują genezę Halloween w rzymskim święcie na cześć Pomony – bóstwa owoców, sadów i ogrodów.

Geneza Halloween

Wróćmy jednak do pierwszej teorii odnoszącej się do genezy Halloween. Na terenach irlandzkich święto początku zimy znane było jako Samhain, anglosaskich – Blodmonath, walijskich – Nos Galan Gaeaf, a nordyckich – zimowe noce. Cieszono się minionymi zbiorami, a jednocześnie zmagano się z widmem nadchodzącej zimy, zwiastującej chłód i niedostatek.

Wierzono, że właśnie wtedy duchy zmarłych odwiedzają swoje ziemskie domy, by szukać w nich schronienia. Wieczorem palono ogniska mające odstraszać złe moce, a zmarłym wskazywać drogę do dawnych domów. By odegnać złe moce zakładano również maski odstraszające. Straszne stroje miały zmylić duchy, przekonać, że przebrana osoba również należy do ich kręgu.

Z biegiem czasu, obchody święta duchów zmieniały swoją formę. Wiele zależało też od danego regionu. Kiedy Halloween przybyło do Ameryki? W II połowie XIX wieku wraz z irlandzkimi emigrantami. To właśnie wtedy święto duchów zyskało dobrze znaną nazwę „Halloween”. Po dzień dzisiejszy jest tam hucznie obchodzone!

Halloween - geneza

Skąd się wzięło Halloween w Polsce?

Halloween przywędrowało do Polski dopiero w latach 90. XX wieku. Nie zyskało wtedy takiej popularności, jaką można zaobserwować dzisiaj. W Polsce coraz więcej osób, szczególnie młodych ludzi, decyduje się na organizację halloweenowego przyjęcia w upiornym klimacie. W sklepach dostępne są upiorne stroje, lampiony w kształcie dyni, girlandy i inne dekoracje. Mimo tego Halloween wciąż owiane jest mgiełką kontrowersji – Kościół Katolicki potępia Halloween, wiążąc ten zwyczaj z kultem szatana.

Pamiętajmy, że w tradycji słowiańskiej również możemy odnaleźć zwyczaje obcowania żywych z umarłymi (duszami przodków). Przedchrześcijańskim obrzędem zadusznym były dziady. Wierzono, że dusze naszych przodków powracają okresowo do swoich dawnych domów, dlatego starano się nawiązać z nimi kontakt i zyskać ich przychylność! Zmarli byli uważani bowiem za naszych opiekunów w sferze urodzaju. Należało ich zatem odpowiednio ugościć i pomóc osiągnąć spokój w zaświatach.

W Polsce najważniejsze obrzędy zaduszne obchodzono:

– wiosną, około 2 maja,

– jesienią,w noc z 31 października na 1 listopada.

Dziady – słowiańskie Halloween

Jak goszczono dusze zmarłych przodków, czyli naszych dziadów? Jednym z obrzędów było karmienie i pojenie dusz. W tym celu organizowano uczty w domach, a nawet na cmentarzach. Domownicy nie zjadali jednak pożywienia za zmarłych. Część z dań i napojów zrzucano lub ulewano na podłogę, stół lub grób. Na niektórych terenach rozpalano również ogniska, które miały ogrzać dusze lub oświetlić im drogę do właściwego domu z bliskimi. Pozostałością po tych ogniskach są dzisiejsze znicze, które stawiamy na grobach zmarłych bliskich – mają one wskazać im drogę. Rozpalanym ogniskom przypisywano też inną funkcję – miały one odstraszać demony i uniemożliwiać im wyjście na ziemię (dusze topielców czy samobójców). Ogniska pełniły zatem podobne funkcje jak te rozpalane na ziemiach celtyckich.

A jak współcześnie obchodzi się dziady? Zwyczaj ten przetrwał, choć częściowo, w niektórych regionach – na wschodzie Polski, Ukrainie, Białorusi i w niektórych częściach Rosji, gdzie zanosi się na groby swoich bliskich symboliczne jedzenie w dwojakach. Dziady jako święto pogańskie również było nieprzychylnie odbierane przez Kościół katolicki, który w miejsce pogańskich zwyczajów wprowadził praktyki chrześcijańskie – współczesne zaduszki.

Halloween dzisiaj

którego października jest halloween

Dzisiaj obchody Halloween nie są ściśle związane z obcowaniem z duszami naszych zmarłych przodków. Zwyczaj ten zmienił nieco swój wydźwięk – obecnie jest okazją do spotkania w większym gronie i ciekawego spędzenia czasu. Możesz urządzić przebierane przyjęcie-domówkę lub zorganizować maraton horrorów. Wystarczą odpowiednie akcesoria na Halloween! Przymierzasz się do organizacji Halloween w domu? Sprawdź koniecznie nasze poradniki:

A jak Wy podchodzicie do kwestii obchodzenia Halloween?

Ocena: 5.0/5. Oddano 3 głosy.
Please wait...