Warto wybrać najzdrowsze i najbezpieczniejsze garnki do gotowania codziennych posiłków, które w żaden negatywny sposób nie będą wpływać na nasze zdrowie. Ale które garnki są najzdrowsze i co o tym świadczy? Czy garnki emaliowane są faktycznie zdrowe i bezpieczne dla alergików, a owiane złą sławą garnki aluminiowe są takie szkodliwe?

Dobre garnki do gotowania to nie tylko takie, które będą wytrzymałe i solidne, ale również takie, które nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji i nie wpływają negatywnie na nasz organizm. Najzdrowsze garnki do gotowania wyróżniają się pewnymi cechami, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie. Pamiętaj, że wybór dobrych naczyń nie powinien być podyktowany jedynie ich niską ceną. Warto postawić na zdrowe gotowanie i wybrać garnki, które to umożliwią! Zobacz, jakie garnki są zdrowe, a których lepiej unikać…

Reklama

Garnki do gotowania – jakie najzdrowsze?

Jak spośród tylu dostępnych na rynku garnków wybrać te, które będą najzdrowsze? Takie garnki, powinny spełniać kilka warunków.

 • Najbezpieczniejsze garnki to te, które posiadają atest PZH (Państwowego Zakładu Higieny).
 • Zdrowe garnki są wyprodukowane z materiałów całkowicie bezpiecznych dla naszego organizmu.
 • Materiały użyte do produkcji nie zawierają szkodliwych składników, takich jak kadm, ołów, BPA i niskiej jakości teflon. W razie uszkodzenia materiału, zawarte w nim toksyczne związki przenikają do żywności, a później do naszego organizmu.
 • Garnki, które są zdrowe są całkowicie obojętne – nie reagują z przygotowywaną w nich żywnością i są odporne na kwasy.
 • Posiadają grube dno, odporne na uszkodzenia mechaniczne.
 • Są odporne na działanie wysokiej temperatury.

Niezdrowe garnki – których unikać?

Nie wszystkie garnki są zdrowe! Niektóre naczynia, choć wydają się solidne, to okazują się szkodliwe dla naszego zdrowia. Niezdrowe garnki to oczywiście takie, które są przeciwieństwem wyżej wspomnianych najzdrowszych garnków. Zatem:

 • Niezdrowe garnki to często garnki najtańsze, pochodzące od nieznanych producentów (choć nie zawsze! Zdrowe garnki również dostępne są w atrakcyjnych cenach).
 • Wyprodukowane z materiałów zawierających toksyczne składniki, które w razie uszkodzenia powłoki lub pod wpływem wysokiej temperatury przedostają się do żywności i do naszego organizmu.
 • Powlekane słabej jakości powłoką, która szybko się ściera lub nie jest odporna na zarysowania i odpryski.
 • Wchodzą w reakcję z kwaśnymi i słonymi pokarmami, uwalniając niebezpieczne dla zdrowia związki.
 • Nie są odporne na działanie czynników chemicznych (są niestabilne chemicznie).
 • Niezdrowe garnki ze słabej jakości powłoką teflonową mogą uwalniać rakotwórcze substancje.

Garnki aluminiowe – szkodliwe czy nie?

Czy tak popularne w naszych kuchniach garnki aluminiowe są szkodliwe czy może wręcz przeciwnie? Aluminium to jeden z najczęstszych materiałów wykorzystywanych do produkcji garnków, patelni, foremek do pieczenia i innych naczyń. Czy w takim razie garnki z aluminium wykazują pewną szkodliwość, na którą zgadzają się producenci? Nie do końca tak jest! Naczynia aluminiowe są coraz bardziej udoskonalane tak, by nie wydzielały żadnych niebezpiecznych dla naszego organizmu związków. Być może w odmętach swojej szafki kuchennej znajdziesz jakieś stare, niskiej jakości naczynia aluminiowe, niepokryte żadną powłoką, których bezpieczeństwo jest wątpliwe… Wtedy musisz zachować czujność.

Warto wiedzieć, że naczynia aluminiowe to nie tylko zło wcielone! Mają też wiele niewątpliwych zalet! Są lekkie, tańsze od tych stalowych i szybko się nagrzewają. Jeśli zależy Ci na garnkach aluminiowych, wybierz takie lepszej jakości, produkowane z aluminium anodowanego, czyli takiego pokrytego warstwą tlenku glinu(III). Taka powłoka sprawia, że materiał wykonania jest twardszy, odporny na korozję i lepiej zabezpiecza garnki przed przenikaniem aluminium do żywności. Nie musisz się jednak obawiać, nowoczesne garnki są już w większości dobrze anodowane!

Garnek aluminiowy z pokrywką Florina


Nowoczesne garnki aluminiowe są dobrze anodowane i pokryte powłoką ochronną, co zapewnia bezpieczeństwo dla naszego zdrowia!

Jeszcze innym typem garnków aluminiowych są te zabezpieczone dodatkową powłoką garnki teflonowe, garnki kamienne, garnki ceramiczne, naczynia tytanowe lub garnki z inną powłoką nieprzywierającą. Powłoka ta sprawia, że żywność nie styka się bezpośrednio z aluminium, przez co nie wchłania szkodliwych składników.

Słabej jakości garnki aluminiowe, które nie są anodowane i nie pokrywa ich żadna powłoka, okazują się niezdrowe, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury, cząsteczki aluminium przenikają do przyrządzanych potraw, a stamtąd trafiają do naszego organizmu. Gotowanie potraw kwaśnych lub bardzo słonych w takich garnkach również przyczynia się do uwalniania aluminium, które zaczyna odkładać się w naszym organizmie. Garnki wykonane z aluminium, te nieanodowane i niepokryte powłoką, nie są bowiem obojętne na pewnego rodzaju produkty, szczególnie te kwaśne. Na pewno nie przygotujesz w nich zdrowego bigosu i kapuśniaka. Co ciekawe, w aluminiowych naczyniach (nieanodowanych/ niepokrytych powłoką) lepiej nie przygotowywać sosów na bazie octu, szpinaku, kapusty, rabarbaru i pomidorów. Zdziwiony? Ja też! Nadmiar aluminium w naszym organizmie może przyczyniać się do rozwoju pewnych chorób, a w tym chorób neurologicznych, np. Alzheimera.

To jak to w końcu jest?  Garnki aluminiowe są zdrowe czy nie? Tak, jeśli wybierzesz garnki aluminiowe anodowane, a najlepiej pokryte powłoką, która zapobiega bezpośredniemu stykaniu się potraw z warstwą aluminium. Stare, niskiej jakości garnki z nieanodowane aluminium na pewno nie powinny znajdować się w Twojej kuchni. Nowoczesnych naczyń nie musisz się jednak obawiać. 🙂

Garnki ze stali nierdzewnej – czy są zdrowe?

Garnki ze stali nierdzewnej to wraz z garnkami aluminiowymi jedne z najczęściej wykorzystywanych w naszych kuchniach. Nic w tym dziwnego. Stalowe naczynia są wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, korozję i działanie wysokiej temperatury. Z pewnością na długo posłużą do przygotowywania codziennych posiłków. Czy garnki ze stali nierdzewnej są całkowicie zdrowe, czy istnieją jednak pewne przeciwwskazania, co do ich użytkowania?

Komplet garnków ze stali nierdzewnej

Najwyższej jakości garnki ze stali nierdzewnej to te wyprodukowane ze stali 18/10, składającej się w 18% z chromu, a w 10% z niklu. Stal nierdzewna 18/10 jest niezwykle higieniczna, wytrzymała i odporna na korozję. Trudno o jej zarysowanie czy uszkodzenie, w zagłębieniu którego mogłyby namnażać się bakterie. Ze względu na swoje właściwości, używana jest nawet do produkcji narzędzi chirurgicznych! Czy garnki ze stali nierdzewnej są zdrowe? Tak, ale nie dla każdego!

Garnki ze stali nierdzewnej 18/10 nie są to dobre garnki dla alergików – osób uczulonych na pierwiastki metaliczne. Osoby te powinny wybierać garnki bez niklu i chromu, a te pierwiastki są akurat składnikami stali nierdzewnej. Tacy alergicy powinni unikać garnków z zawartością niklu.

Należy także pamiętać, że w garnkach stalowych nie można zbyt długo przechowywać żywności. Zupa lub potrawa jednogarnkowa, która przez parę dni będzie przechowywana w takim garnku, może zyskać metaliczny posmak – istnieje ryzyko, że stal zareaguje z niektórymi produktami. Stalowe garnki nie są całkowicie obojętne. Na pewno zauważyliście małe wżery na dnie niektórych garnków ze stali nierdzewnej. Wżery te powstały najpewniej na skutek wrzucenia soli do jeszcze zimnej wody w garnku. Stal zareagowała z zawartym w soli sodem. Jest na to prosta rada –  sól dodawaj zawsze do gorącej wody, nigdy do zimnej! 

Czy istnieje stal bez zawartości niklu? Tak, oznaczana jest jako stal 18/0. Jednak wykorzystywana jest tylko w samym dnie garnków lub tylko jako ich warstwa zewnętrzna. Dlaczego? Stal 18/0 to stal magnetyczna, a więc taka, która umożliwia pracę garnków na płytach indukcyjnych.

Czy warto wybrać garnki ze stali nierdzewnej bez żadnej dodatkowej powłoki (np. ceramicznej, emaliowanej)? Ja z powodzeniem stosuję takie naczynia w swojej kuchni, ale muszę zaznaczyć, że nie jestem uczulona na metale ciężkie. Osoby uczulone np. na nikiel lub alergicy poszukujący całkowicie obojętnych garnków, powinni zrezygnować z naczyń ze stali nierdzewnej. W innych przypadkach, garnki te to świetna inwestycja na lata użytkowania.

Czy garnki emaliowane są zdrowe czy szkodliwe?

Garnki pokryte warstwą emalii to kolejny rodzaj naczyń, o których nie można jednoznacznie stwierdzić: Tak, to garnki w 100% zdrowe lub: Nie, emaliowane naczynia są szkodliwe! Garnki emaliowane królowały w kuchniach naszych mam i babć, które przyrządzały w nich codzienne posiłki. Co więcej, takie naczynia są wciąż popularne! Szczególnie te w pastelowych kolorach lub zdobione ciekawymi motywami. Są nie tylko praktyczne, ale i dopasują się do wnętrza w stylu retro. Wróćmy jednak do tematu, w którym rozważamy, czy emaliowane garnki są zdrowe czy szkodliwe.

Komplet garnków emaliowanych z pokrywkami Herbal

Garnki emaliowane nie są w całości wykonane z emalii. Korpus garnka wyprodukowany jest z blachy stalowej, którą od zewnątrz i od wewnątrz pokrywa się powłoką emaliowaną. Powłoka ta oprócz wartości estetycznej ma także inne zalety:

 • Powłoka emaliowana jest gładka i szczelna, przez co jest bardzo higieniczna – zapobiega gromadzeniu się bakterii.
 • Garnki emaliowane są zdrowe, bo nie uwalniają żadnych szkodliwych substancji, nawet gdy są podgrzewane do wysokich temperatur. Z tego też powodu polecane są dla dzieci i alergików.
 • Emalia jest nie tylko odporna na działanie wysokiej temperatury, ale również na jej gwałtowne zmiany.
 • Dobrej jakości garnki emaliowane nie wchodzą w reakcję z detergentami oraz są odporne na rdzewienie i ścieranie powłoki.
 • Kolorowe naczynia emaliowane zachowują swój kolor na długie lata, ponieważ emalia jest odporna na działanie promieni UV.

Garnki emaliowane nie zawierają żadnych szkodliwych substancji, dlatego polecane są dla dzieci, osób starszych i alergików.

Powłoka emaliowana nie jest jednak odporna na zarysowania. Garnki emaliowane należy odpowiednio użytkować! Na pewno nie wolno używać metalowych akcesoriów kuchennych. Do mieszania potrawy w garnku polecam wykorzystać przybory drewniane, silikonowe lub z tworzywa sztucznego, które nie uszkodzą powłoki.

Kiedy garnki emaliowane są szkodliwe? Kiedy dojdzie do zarysowania lub odprysku emalii wewnątrz garnka. Gdy uszkodzenie dotknie zewnętrznej powłoki – nie masz powodów do obaw, ale jeśli zdarzy się jakiś odprysk wewnątrz garnka – lepiej nie przygotowywać w nim więcej potraw. Pod spodem znajduje się blacha, która nie ma właściwości nierdzewnych. Rdza, która przenika do gotowanych posiłków? Nie, dziękuję!

Czy garnki emaliowane są zatem zdrowe? Jak najbardziej, ale dopóki ich powłoka nie ulegnie uszkodzeniu! Zarysowanie lub odprysk wewnątrz garnka sprawia, że naczynie staje się szkodliwe. Natomiast garnek w idealnym stanie polecam alergikom, dzieciom i osobom starszym.

Garnki szklane – czy są zdrowe?

Nowoczesne garnki szklane nie są zbyt często wybierane jako podstawowe naczynia do gotowania posiłków. Większą popularnością cieszą się wyżej wspomniane typy garnków. Jednak jeśli zależy Ci na wyborze zdrowych garnków do gotowania potraw, z pewnością nie powinieneś pomijać naczyń wykonanych ze szkła! Dlaczego? Ponieważ są to garnki, które umożliwiają zdrowe gotowanie!

Zestaw garnków szklanych Visions

Są to doskonałe garnki dla alergików – bez chromu, niklu, kadmu i innych szkodliwych substancji. Takie naczynia są antyalergiczne, ale i antybakteryjne – szkło jest bardzo higieniczne, a w dodatku łatwe do utrzymania w czystości. Materiał nie pochłania zapachów, barwników oraz tłuszczu z potraw. Co więcej, szkło nie wchodzi w żadne reakcje chemiczne z produktami, a przygotowywane dania zachowują walory smakowe i wartości odżywcze.

Szklane garnki są doskonałe do zdrowego gotowania – można używać je nie tylko na różnych typach kuchenek, ale również w piekarniku i w mikrofalówce. Wykonane ze szkła żaroodpornego, przypominają szklane brytfanny, w których przygotujesz warzywne zapiekanki, pieczone mięsa i ryby.

Wady? Jeśli chodzi o kwestie zdrowotne, to trudno wskazać tu na minusy szklanych garnków do gotowania. Takie naczynia są jak najbardziej zdrowe! Natomiast biorąc pod uwagę samo użytkowanie, trzeba wspomnieć, że pomimo odporności na wysokie temperatury, szklane garnki mogą się potłuc lub wyszczerbić.

Garnki miedziane – zdrowe czy szkodliwe?

Garnki miedziane, podobnie jak te szklane, nie są zbyt często wybierane jako podstawowe wyposażenie kuchenne. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się garnki stalowe, aluminiowe i emaliowane. Ale garnki miedziane zyskały uznanie szefów kuchni na całym świecie, którzy doceniają ich doskonałe przewodnictwo cieplne. Jednak czy garnki miedziane są całkowicie zdrowe i warto przygotowywać w nich posiłki? Jak zwykle, odpowiedź nie jest taka jednoznaczna i wymaga nieco dłuższych wyjaśnień. 😉

garnek miedziany z pokrywką De Buyer Prima

Zacznijmy od samej miedzi – to pierwiastek śladowy, który jest niezbędny dla naszego organizmu. Uczestniczy w wielu ważnych dla zdrowia procesach – ma wpływ na transport tlenu, funkcjonowanie neuroprzekaźników w mózgu oraz wzmacnianie odporności przed wolnymi rodnikami. Miedziane naczynia wykazują nawet właściwości bakteriobójcze! Ale wszystko, co w nadmiarze szkodzi… Trzeba zaznaczyć, że miedź jest nam niezbędna, ale tylko w odpowiednich ilościach – jej niedobór, ale i nadmiar jest szkodliwy!

Jakie garnki miedziane będą najlepsze i najzdrowsze? Takie, które są pokryte powłoką ze stali nierdzewnej lub cyny. Sama miedź wchodzi w reakcję z żywnością – jest nieodporna na działanie kwasów zawartych w produktach. W garnkach bez zabezpieczającej powłoki nie możesz przechowywać kwaszonej i marynowanej żywności, pomidorów, mleka czy śmietany. Gdy miedź wejdzie w reakcję z takimi produktami, zaczną wydzielać się związki chemiczne, szkodliwe dla naszego organizmu. Lekkie zatrucie miedzią to jeszcze nic strasznego, ale zbyt duże jej ilości mogą spowodować nawet zapalenie jelit. Takich zagrożeń na pewno nie będzie w przypadku garnków miedzianych pokrytych od wewnątrz dodatkową warstwą ochronną – zwróć na to uwagę. Warstwa ta musi być odpowiednio gruba.

Garnki miedziane bardzo ładnie się prezentują i dobrze przewodzą ciepło. Pamiętaj jednak, by wybierać tylko te garnki, które pokryte są od wewnątrz warstwą stali nierdzewnej lub inną powłoką ochronną. Taki garnek nie będzie wchodził w reakcje chemiczne z żywnością.

Jaki garnki żeliwne są najzdrowsze?

Garnki żeliwne, wykonane z wysokowęglowych stopów żelaza i węgla to zdecydowanie wybór na długie lata. Są solidne, a także odporne na zarysowanie i uszkodzenia mechaniczne. Ich długowieczność idzie jednak w parze z dość sporym ciężarem i dość wysoką ceną. Myślę, że warto jednak zainwestować. 🙂 Czy naczynia żeliwne to zdrowe garnki do gotowania potraw?

Garnek żeliwny z pokrywką Skeppshult

Żeliwo jest odporne na uszkodzenia, dobrze kumuluje ciepło i nie wydziela żadnych szkodliwych związków podczas podgrzewania do wysokich temperatur i w kontakcie z różnymi potrawami. Jakie garnki żeliwne będą najlepsze i najzdrowsze? Zdecydowanie naczynia czernione, wypalane z użyciem tłuszczu, co zabezpiecza je przed rdzewieniem. Niektóre z nich są pokrywane powłoką teflonową, ceramiczną lub emaliowaną, co dodatkowo decyduje o ich bezpieczeństwie lub szkodliwości dla naszego organizmu (o samych powłokach przeczytasz w dalszej części artykułu).

Garnki żeliwne to dobry wybór dla anemików, którzy wedle zaleceń medycyny alternatywnej powinni przygotowywać w nich potrawy. Podczas obróbki termicznej, związki żelaza obecne w warstwie naczynia, przenikają do przygotowywanego jedzenia. By takie garnki nadawały się do zdrowego gotowania, powinny być wykonane w stu procentach z naturalnego żeliwa!

Garnki żeliwne umożliwiają zdrowe gotowanie różnorodnych produktów, ponieważ nadają się również do duszenia i pieczenia mięs, ryb, warzyw i innych produktów.

Zdrowe garnki z powłoką ceramiczną

Które garnki są najzdrowsze? Ciężko jednoznacznie stwierdzić, ale z całą pewnością garnki z powłoką ceramiczną są mocnym kandydatem, by objąć ten tytuł. Ceramika jest bowiem całkowicie bezpieczna dla naszego organizmu i nie zawiera żadnych toksycznych substancji, które mogłyby negatywnie wpłynąć na zdrowie człowieka. Garnki ceramiczne, podobnie jak te emaliowane, są zatem dobrym wyborem dla alergików, dzieci i ludzi starszych. Co więcej, takie naczynia nie zmieniają smaku i aromatu przygotowywanych potraw.

Garnek aluminiowy z powłoką ceramiczną Konighoffer

Na rynku znajdziesz:

 • garnki pokryte powłoką ceramiczną, których korpus został wykonany z innego materiału (zazwyczaj aluminium) – wyglądają jak tradycyjne garnki, przeznaczone do gotowania potraw i użytkowania na różnego typu kuchenkach.
 • garnki w całości wykonane z ceramiki – gładkie, szkliwione, niektóre przypominają brytfanny, przeznaczone do duszenia i pieczenia składników w piekarniku.
 • garnki silarganowe – pokryte powłoką silarganową, stanowiącą połączenie ceramiki i stali bezniklowej. Silargan nie zawiera niklu i innych metali ciężkich, dlatego jest bezpieczny dla alergików. Oryginalna technologia marki Silit gwarantuje całkowicie ekologiczny proces produkcji. To dość ciekawe i bezpieczne rozwiązanie, które ma jednak swoją cenę. Garnki silarganowe to dość kosztowny zakup.

 

Zastosowana w zwykłych garnkach powłoka ceramiczna jest twardsza niż powłoka teflonowa, ale nie jest całkowicie odporna na zarysowania. Dlatego do gotowania najlepiej używać akcesoriów kuchennych wykonanych z silikonu, nylonu czy drewna. Metalowe przybory mogłyby zarysować ceramiczną powłokę i odsłonić aluminiowy korpus, który to nie jest już tak bezpieczny jak sama ceramika.  Inaczej wygląda to w przypadku garnków silarganowych, gdzie powłoka ceramiczna wzmocniona stalą bezniklową jest grubsza i bardziej wytrzymała.  W każdym przypadku (powłoka ceramiczna, powłoka silarganowa, ceramika) garnki te są całkowicie obojętne dla żywności.

Garnki z powłoką teflonową – czy są szkodliwe?

Garnki wykonane zazwyczaj z aluminium i dodatkowo pokryte powłoką teflonową mają swoich zwolenników, ale i przeciwników. Teflon i aluminium to dość kontrowersyjne materiały, które z jednej strony są z powodzeniem wykorzystywane do produkcji naczyń kuchennych, a z drugiej mogą wydzielać szkodliwe substancje. W przypadku garnków z powłoką teflonową wszystko zależy jednak od jakości użytego materiału, sposobu produkcji i odpowiedniego użytkowania takowych naczyń.

Garnek aluminiowy z powłoką telofnową

Oryginalna fluoro-polimerowa (teflonowa) powłoka pozwala na smażenie potraw na minimalnej ilości tłuszczu, dzięki czemu przygotowane dania nie są ciężkostrawne i wysokokaloryczne. Takie garnki umożliwiają wstępne podsmażenie mięsa, ryby czy warzyw już bezpośrednio w garnku, a następnie ich duszenie czy gotowanie. Produkty nie przywierają do powłoki teflonowej, a sam teflon łatwo utrzymać w czystości. Pod tymi względami takie garnki to naczynia idealne do zdrowego gotowania lekkostrawnych potraw.

Jakie garnki z powłoką teflonową będą najzdrowsze? Postaw na garnki pokryte oryginalnym, wysokiej jakości teflonem, bez szkodliwych związków. Na rynku nie brak podróbek i naczyń z niskiej jakości teflonem, który wyjątkowo szybko się ściera i wydziela rakotwórcze związki, które przenikają do żywności, a stamtąd do naszego organizmu.

W każdym przypadku powłoka teflonowa może stać się szkodliwa. Jest podatna na ścieranie i zarysowania, a uszkodzona wydziela szkodliwe związki. Zarysowany garnek nie nadaje się już do użytkowania, ponieważ będzie negatywnie wpływał na nasze zdrowie. Nie ryzykuj i nie korzystaj więcej z takiego naczynia – garnek nadaje się już tylko do wyrzucenia. Nieuszkodzony, oryginalny teflon jest bezpieczny, ale należy pamiętać, by do mieszania w garnkach używać tylko delikatnych przyborów kuchennych – nylonowych lub silikonowych łopatek czy łyżek.

Garnki z powłoką tytanową i marmurową do zdrowego gotowania

Garnki tytanowe, dodatkowo wyposażone w żaroodporne pokrywki, to garnki, które umożliwiają zdrowe gotowanie. Służą bowiem nie tylko do gotowania makaronu, ziemniaków i potraw jednogarnkowych, ale również do niskotłuszczowego smażenia! Będą zatem dobrym rozwiązaniem dla zwolenników zdrowej kuchni, którym ciężko zrezygnować z tradycyjnych potraw.

Garnek z powłoką tytanową Home Delux

Powłoka tytanowa to jedna z najtwardszych powłok – odporna na ścieranie, zarysowania i wysokie temperatury. Jest pozbawiona szkodliwych związków, takich jak PFOA, nikiel i metale ciężkie. Takie garnki będą zatem dobre dla alergików. Tytan nie wchodzi w żadne reakcje chemiczne z przygotowywanymi potrawami. W tytanowych garnkach możesz przygotować nawet produkty kwasowe i zasadowe, których lepiej nie wkładać do garnków aluminiowych i miedzianych (niepokrytych zabezpieczającą powłoką).

Podobnie jest w przypadku garnków wykonanych z grubego aluminium i pokrytych powłoką kamienną, marmurową. Taka powłoka, tak samo jak tytan, jest odporna na ścieranie, zarysowania i korozję. Co więcej, wyróżnia się wysokim stopniem nieprzywieralności, umożliwiającym wstępne podsmażanie potraw na niewielkiej ilości tłuszczu. Garnki z powłoką marmurową, kamienną to kolejne dobre garnki do zdrowego gotowania. Powłoka nie zawiera szkodliwych substancji, jest odporna na działanie wysokich temperatur i nie zmienia smaku przyrządzanych dań.

Garnek z powłoką marmurową Florina

Wady? Garnki z powłoką tytanową lub marmurową wydają się raczej bezpieczne dla naszego organizmu, chyba, że powłoka ta ulegnie uszkodzeniu i odsłoni znajdującą się pod nią warstwę aluminium, który nie jest już tak obojętny dla zdrowia. Pamiętajmy jednak, że powłoka tytanowa i kamienna są bardzo wytrzymałe i na pewno nie zetrą się tak łatwo jak ta teflonowa!

Podsumowanie

Jakie garnki są zatem zdrowe, a których lepiej unikać?

 Najbardziej szkodliwe dla naszego organizmu mogą okazać się: 
 • Garnki z teflonową powłoką nieprzywierającą (niskiej jakości, od nieznanego producenta), która pod wpływem wysokiej temperatury uwalnia związki rakotwórcze – PFOA (kwas perfluorooktanowy). Nawet oryginalny teflon, gdy zostanie uszkodzony, staje się szkodliwy dla zdrowia.
 • Garnki miedziane bez powłoki zabezpieczającej – miedź podczas podgrzewania przenika do żywności, a stamtąd do naszego organizmu. Nadmiar miedzi ma negatywne skutki dla naszego zdrowia.
 • Stare garnki aluminiowe, nieanodowane – słabo anodowane aluminium przenika do żywności, a następnie do organizmu, przyczyniając się m.in. do powstawania choroby Alzheimera.
 • Garnki ze stali nierdzewnej nie są polecane dla osób uczulonych na nikiel. Niskiej jakości stalowe garnki mogą uwalniać szkodliwe metale ciężkie.
 Które garnki są najzdrowsze? Polecam: 
 • Garnki z wysokiej jakości stali nierdzewnej 18/10 – taka stal używana jest nawet do produkcji naczyń chirurgicznych. Jest zatem bardzo higieniczna, a co najważniejsze nie uwalnia toksyn podczas obróbki cieplnej.
 • Garnki szklane – wykonane z obojętnego materiału, który nie wchodzi w reakcje z żywnością. Szkło jest wolne od chromu, niklu, kadmu i innych szkodliwych substancji.
 • Garnki ceramiczne lub z powłoką ceramiczną – ceramika to materiał nietoksyczny, który posiada właściwości zbliżone do teflonu, jednak w przeciwieństwie do niego, nie jest szkodliwy. Antyalergiczne właściwości wykazują też garnki silarganowe.
 • Garnki żeliwne – w całości wykonane z trwałego i bezpiecznego dla zdrowia żeliwa. Nie są pokryte szkodliwą powłoką, która po zarysowaniu odsłania równie szkodliwy materiał korpusu.
 • Garnki z powłoką tytanową – powłoka jest bardzo trwała i nie wchodzi w żadne reakcje chemiczne z żywnością.
 • Garnku z aluminium anodowanego, pokryte powłoką – aluminium anodowane jest bezpieczne dla naszego zdrowia, a powłoka pełni dodatkową funkcję ochronną, zapobiega bowiem bezpośredniemu stykaniu się żywności z aluminium.

Garnki emaliowane umieściłabym pomiędzy tymi dwoma grupami – gładka, nieuszkodzona powłoka emaliowana nie jest szkodliwa, a wręcz takie garnki są polecane do przygotowywania posiłków dla alergików, małych dzieci i osób starszych. Jednak wystarczy odprysk lub zarysowanie emalii wewnątrz garnka, by ten stał się niebezpieczny dla naszego zdrowia. Garnki emaliowane wymagają zatem bardzo ostrożnego użytkowania!


Oczywiście, że trudno zdecydować się nie ten jeden typ zdrowych garnków, ale mam nadzieję, że moje “małe” zestawienie nieco ułatwi Ci wybór zdrowych garnków do gotowania i pokaże, na co zwrócić uwagę podczas zakupów. Jeśli masz w swojej szafce garnki z uszkodzą powłoką teflonową czy z wewnętrznym odpryskiem emalii, bez wahania możesz je po prostu  zastąpić nowymi, nieszkodliwymi dla zdrowia garnkami.

Ocena: 4.5/5.
Please wait...