Lepsze będą blendery kielichowe, stojące czy może ręczne? Jaki blender wybrać do robienia koktajli i smoothie, a jaki do surowych warzyw i z funkcją kruszenia lodu? Poznaj wady i zalety każdego urządzenia i zobacz na co zwrócić uwagę przy ich wyborze. Pomożemy Ci wybrać dobry blender ręczny i najlepszy blender kielichowy!

Jaki kupić blender kuchenny, by z przyjemnością używać go w swojej kuchni? Najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, co będziemy chcieli w nim przygotowywać. Czy ma być to mikser do robienia owocowo-warzywnych koktajli, mocny blender kielichowy do kruszenia lodu i przyrządzania sorbetów, a może tani i mały blender do przecierania warzyw na zupy i sosy? Jak wybrać blender, by spełniał nasze oczekiwania? Już spieszę z odpowiedzią! 😉

Reklama


Blender ręczny czy kielichowy – porównanie

Mały blender ręczny

Jak sama nazwa wskazuje, podczas użytkowania należy trzymać go w ręku. Zbudowany z wygodnej rączki i końcówki miksującej. Ręczny blender należy włożyć do pojemnika (miski lub garnka) z produktami, które mają zostać zmiksowane. Zazwyczaj jest mały, lekki i poręczny, dlatego nie zajmuje zbyt wiele miejsca w kuchni. Przeznaczony do przecierania i mieszania składników. Pomoże w przygotowaniu kremowej zupy, sosów i kremów. Niektóre blendery  ręczne dostępne są w różnymi akcesoriami: dodatkowymi końcówkami i pojemnikami.

Blender kuchenny ręczny Adler Swissblend

Zalety:

 • poręczny i lekki,
 • zajmuje mało miejsca w kuchni – można schować go w szafce lub w szufladzie kuchennej,
 • możliwość miksowania bezpośrednio w garnku lub w misce,
 • dobrze sprawdzi się przy miksowaniu mniejszej ilości składników,
 • dostępne są modele bezprzewodowe,
 • łatwy w czyszczeniu,
 • cicha praca urządzenia,
 • z reguły niższa cena.

Wady:

 • konieczność trzymania urządzenia w czasie jego pracy,
 • ryzyko rozpryskiwania miksowanych produktów,
 • mniejsza moc – gorzej sprawdzi się przy twardych składnikach,
 • szybciej się przegrzewa – krótki czas pracy urządzenia,
 • odsłonięte noże – mniejsze bezpieczeństwo.

Co można zrobić blenderem ręcznym?

 • zupy-krem,
 • domowe sosy,
 • kremy owocowe i warzywne,
 • zupki dla dziecka.

Blender kielichowy/dzbankowy

To inaczej blender stojący (stacjonarny). Składa się z kielicha (dzbanka), na dnie którego znajdują się ostrza tnące produkty. Składniki należy umieścić w kielichu, nałożyć pokrywę i wcisnąć przycisk uruchomiający miksowanie. Zajmuje więcej miejsca niż blender ręczny, ale jest stabilniejszy i dokładniej miksuje produkty. Blender z dzbankiem sprawdzi się jako blender do owocowych i warzywnych koktajli oraz smoothie. Niektóre modele poradzą sobie z rozdrabnianiem kostek lodu i orzechów.

Blender kuchenny kielichowy Botti Silver Line

Zalety:

 • dokładnie miksuje składniki – poradzi sobie z większą ilością, a nawet twardymi produktami (nadaje się do kruszenia lodu),
 • kielich chroni produkty przed rozpryskiwaniem w czasie miksowania,
 • większa moc urządzenia,
 • samodzielna praca blendera – wystarczy włączyć,
 • stabilny,
 • noże ukryte w kielichu – większe bezpieczeństwo.

Wady:

 • zajmuje więcej miejsca w kuchni,
 • trudniejsze czyszczenie,
 • głośniejsza praca,
 • wyższa cena.

Co można zrobić w blenderze kielichowym?

 • owocowe koktajle na mleku,
 • owocowe i warzywne smoothie,
 • kruszenie lodu i sorbety,
 • miksowanie zamrożonych składników,
 • miksowanie orzechów na masło orzechowe.

Jak wybrać blender? Parametry blendera

Budowa blendera – obudowa, stopa i kielich

To, co widzimy na pierwszy rzut oka, to z pewnością obudowa blendera. Może być wykonana z tworzywa sztucznego (plastiku) lub ze stali nierdzewnej. Blendery stalowe ładniej się prezentują, a co najważniejsze, są wytrzymałe i odporne na obicia. Nie tracą swojego koloru i nie wydzielają żadnego zapachu, ale są za to droższe niż plastikowe modele.

Z kolei blendery wykonane z tworzywa sztucznego są lżejsze, co zwiększa ich wygodę użytkowania. Są również z reguły tańsze niż ich stalowe odpowiedniki. Nie są tak samo wytrzymałe, mogą ulec pęknięciu i wydzielać sztuczny zapach w czasie pracy. Plastikowe blendery kuchenne dostępne są w szerokiej palecie barw. Jednak blendery w białym kolorze mogą z czasem zżółknąć.

W przypadku blenderów ręcznych, trzeba wziąć pod uwagę również materiał wykonania tak zwanej „stopy miksującej”, czyli końcówki z ostrzami. W tańszych modelach będzie wykonana z tworzywa sztucznego, a w droższych z wytrzymałej stali. Nie bez znaczenia pozostaje również jej kształt. Falisty kształt stopy ma zapobiegać rozpryskiwaniu się produktów podczas ich miksowania.

Z kolei w blenderach stojących, zwróć uwagę na kielich. Dzbanek może być plastikowy lub szklany. Plastikowy dzbanek jest lżejszy i wygodniejszy w przenoszeniu. Nie ma tu ryzyka stłuczenia, ale będzie szybciej się niszczył i może absorbować zapachy miksowanych produktów. Szklany kielich będzie cięższy. Istnieje również ryzyko jego zbicia, ale z drugiej strony, szklany materiał jest estetyczny, nie jest tak bardzo podatny na zniszczenia, nie wydziela, ani nie pochłania żadnych zapachów.

Mikser do koktajli i jego ostrza

Kolejny ważny element blendera to jego ostrza. To one będą cięły mniejsze lub większe produkty na kawałki. Muszą być zatem ostre i wytrzymałe. Dobry blender to taki, który wyposażony jest w ostrza wykonane ze stali nierdzewnej. Te jeszcze twardsze, pokryte są powłoką tytanową. Dobrze, gdy noże posiadają ząbki, dzięki którym będą się niszczyć i tępić o wiele wolniej. Dużym plusem jest możliwość wyjmowania ostrzy. Pozwala to na ich dokładne umycie i wysuszenie. Noże w niektórych blenderach kielichowych są przytwierdzone do dna kielicha, przez co trudno jest zadbać o ich czystość.

Blender kuchenny ręczny WMF

Ostrza, które działają na kilku płaszczyznach tną o wiele lepiej niż te płaskie, działające wyłącznie na jednym poziomie. Niektóre modele posiadają noże poruszające się od góry do dołu, dzięki czemu jeszcze lepiej miksują składniki zamrożone, suche lub półpłynne.

Pojemność – mały czy duży blender kielichowy?

Pojemność to jeden z parametrów blenderów kielichowych. Ilość miksowanych produktów musi być dostosowana do pojemności kielicha. Jeśli chcesz wykorzystać urządzenie do przygotowywania porannych smoothie i koktajli dla jednej osoby, starczy Ci koktajler (blender z bidonem) o pojemności 0,3-0,6 litrów. Takie blendery zamiast dzbanków, wyposażone są w zakręcane bidony, które można zabrać ze sobą do pracy czy do szkoły. Z kolei, gdy zależy Ci na przygotowaniu owocowych czy warzywnych napojów dla całej rodziny, wybierz blender z kielichem o pojemności min. 1,5 l.

Blender i jego moc

Jaka moc blendera będzie najlepsza? Z reguły blendery kielichowe cechują się większą mocą niż te ręczne. W zależności od danych kategorii cenowych, znajdziemy urządzenia od 150 W do nawet 1500 W! Wynika to również z ich innego przeznaczenia. Blender o dużej mocy pozwala na dłuższą i wydajniejszą pracę. W blenderach stojących, o większej mocy, możemy zmiksować więcej produktów i to takich o twardszej strukturze. Mocny blender poradzi sobie z surowymi warzywami, a nawet z kostkami lodu. Mikser o mniejszej mocy może się szybko zagrzać, a nawet spalić! Jeśli blender będzie używany tylko okazjonalnie, do zmiksowania smoothie z miękkich owoców lub zupy z ugotowanych warzyw, z pewnością wystarczy ten ręczny, o mniejszej mocy.

Obroty blendera – regulacja szybkości

Niektóre blendery mają możliwość regulacji szybkości. Możemy regulować ją pokrętłem (różne poziomy prędkości) lub odpowiednio mocnym naciskaniem przycisku (płynna regulacja prędkości). Jest to z pewnością przydatna funkcja, ponieważ niektóre produkty wymagają szybszych, a niektóre wolniejszych obrotów w czasie miksowania.

Komfort użytkowania

Komfort użytkowania jest szczególnie istotny w przypadku blenderów ręcznych, kiedy to musimy trzymać urządzenie w dłoni w czasie miksowania produktów. Blender musi stabilnie leżeć w naszych rękach, dlatego niektóre modele posiadają antypoślizgową powłokę na rączce – gumową lub silikonową. Niektóre blendery mają dodatkowo uchwyt, który umożliwia powieszenie ich na ścianie, by urządzenie zawsze było pod ręką!

Mycie blendera

Blendery stojące i ręczne powinny być także łatwe do utrzymania w czystości. Trzeba pamiętać o tym, by urządzenie myć od razu po jego użyciu. W innym razie, zaschnięte resztki jedzenia będą trudne do usunięcia. Dobry blender kuchenny to taki, który można szybko i łatwo umyć pod bieżącą wodą. Części z silnikiem elektrycznym oczywiście nie myjemy. Możemy przetrzeć ją jedynie wilgotną ściereczką. Dobrze, by końcówka do blendera lub kielich były dostosowane do mycia w zmywarce.

Blender wielofunkcyjny, czyli dodatkowe wyposażenie

Dodatkowe akcesoria dołączane do blendera, odpowiadają również za jego różne funkcje. Do urządzenia dołączone mogą być:

 • pojemnik lub dzbanek do miksowania o różnej pojemności,

 • mały lub duży rozdrabniacz,

 • malakser z tarczami – do tarcia na wiórki, krojenia w słupki,

 • różne końcówki miksujące: do puree, zagniatania ciasta, kruszenia lodu,

 • końcówka do spieniania mleka,

 • trzepaczka do ubijania,

 • wąska końcówka miksująca do blendowania w słoikach.

Niektóre blendery posiadają również dodatkowe mechanizmy zabezpieczające przed przypadkowym uruchomieniem. W przypadku blendera kielichowe, jest to najczęściej niemożliwość rozpoczęcia pracy bez nałożenia pokrywy.

Zasilanie – kabel czy baterie?

Przyrząd do smoothie, koktajli i innych dań może być zasilany przez kabel, który należy podłączyć do prądu lub może być to model bezprzewodowy, na baterie. W przypadku blenderów bezprzewodowych, nie musimy martwić się o odległość gniazdka od naszego miejsca pracy, ale są to urządzenia z reguły o słabszej mocy, wymagające częstego ładowania. Jeżeli decydujemy się na blender z kablem, zwróćmy uwagę na długość przewodu zasilającego. Kabel musi być na tyle długi, by umożliwiał swobodne korzystanie z blendera w danym miejscu.

Najlepszy blender, czyli jaki?

Dobry blender to takie urządzenie, które szybko i bezawaryjnie przygotuje nasze ulubione dania. W takim razie, jaki blender wybrać? To zależy od tego, czego oczekujemy od urządzenia! Weź pod uwagę, co chcesz w nim przygotowywać, jak często i dla ilu osób.

Koktajler plastikowy Botti Crema

Jeżeli interesuje Cię urządzenie do robienia koktajli i smoothie dla jednej osoby, wybierz blender z bidonem o pojemności ok. 0,5 litrów. Taki pojemnik posiada zakrętkę, dzięki czemu możesz zabrać go ze sobą do pracy, szkoły, na siłownię lub na spacer. Jeśli natomiast poszukujesz sprzętu, w którym zmiksujesz twarde, surowe lub mrożone warzywa, kostki lodu lub koktajle dla większej liczby osób, zainwestuj w dobry blender kielichowy, ale o większej pojemności (np. 1,5 l). Z kolei do przygotowywania kremowych zup, domowych sosów i mniejszych porcji, w zupełności wystarczy poręczny mikser-blender ręczny.

Ocena: 5.0/5.
Please wait...