Choć pierwsza kawiarka ciśnieniowa przeznaczona była do użytkowania na gazie, to dzisiaj dostępne są modele kafeterek dostosowane do działania na różnych typach kuchenek. Ale jaka kawiarka na indukcję będzie najlepszym wyborem i jak jej używać? Zobacz przegląd polecanych kawiarek indukcyjnych, dostosowanych do działania na klasycznych i nowoczesnych kuchenkach.

Co to w ogóle jest ta kawiarka? To taki mały czajniczek ciśnieniowy przeznaczony do parzenia espresso, na bazie którego można przygotować inne rodzaje kaw. Kawiarka została zaprojektowana w 1933 roku we Włoszech. Od tego czasu stanowi doskonałą alternatywę dla profesjonalnych ekspresów do kawy, pozwalając zaparzyć w domowych warunkach aromatyczną kawę rodem z włoskiej kawiarni. Kawiarka znana jest też jako kafeterka, kafetiera, makinetka, kupres i czajniczek moka. Pierwszy model został wykonany z aluminium i wyróżniał się kanciastym kształtem. Obecnie dostępne są nie tylko modele aluminiowe, ale również stalowe, porcelanowe, działające na różnych kuchenkach, a także podłączane do prądu.

Reklama

Kawiarka a płyta indukcyjna

Płyta indukcyjna to nowoczesny typ kuchenki, który wymaga stosowania odpowiednich naczyń. Działanie takiej płyty opiera się na zjawisku indukcji (wytwarzaniu pola elektromagnetycznego). Pod taflą kuchenki kryją się płaskie cewki, które mogą współpracować jedynie z naczyniami wykonanymi z materiałów ferromagnetycznych. Naczynia te mogą być wykonane z nich w całości lub posiadać specjalny dysk w dnie, mający bezpośrednią styczność z polem indukcyjnym. Klasyczne kawiarki aluminiowe, te o kanciastych kształtach, zazwyczaj nie są przeznaczone na indukcję. Nadają się jedynie do użytkowania na kuchence gazowej, elektrycznej i ewentualnie ceramicznej. Zatem jaka kawiarka na indukcję będzie odpowiednia? Kawiarki indukcja szukaj przede wszystkim wśród nowoczesnych modeli stalowych, wyróżniających się obłymi kształtami.

Kawiarka na indukcję

Jak rozpoznać kawiarkę na indukcję?

  • Kawiarka całkowicie wykonana ze stali nierdzewnej, obłe kształty
  • Kawiarka porcelanowa z dolnym stalowym zbiornikiem
  • Kawiarka z aluminiową kanciastą górą i stalowym dołem

Kawiarka na indukcję – jak używać?

Jak każda kafeterka, tak i kawiarka indukcyjna, składa się z trzech podstawowych elementów: dolnej części na wodę, sitka na zmielone ziarna kawy i górnej części na gotową kawę. Wszystkie kawiarki powinny posiadać również zaworek bezpieczeństwa oraz uszczelkę, które zapewniają właściwą pracę urządzenia i bezpieczeństwo podczas użytkowania produktu. Pamiętajmy, że uszczelkę należy wymienić na nową, gdy ta obecna się zużyje.

Działanie kawiarki do kawy opiera się na ciśnieniu. Pod wpływem wysokiej temperatury w dolnym zbiorniku wytwarza się ciśnienie. Woda zaczyna wrzeć, a ciśnienie wypycha ją do góry. Woda przechodzi przez sitko ze zmielonymi ziarnami kawy i trafia do górnego zbiornika, gdzie zbiera się w postaci espresso. Wszystko trwa parę minut. Na koniec zdejmujemy kawiarkę z kuchenki i rozlewamy espresso do filiżanek. Ot, cała filozofia!

Jak zatem używać kawiarki na indukcję?

  1. Rozkręć kawiarkę. Do dolnego zbiornika wlej zimną lub podgrzaną wodą poniżej zaworu bezpieczeństwa.
  2. Na zbiornik z wodą nałóż sitko i wypełnij je zmielonymi ziarnami kawy. Nie uklepuj, możesz jedynie delikatnie stuknąć o blat sitkiem.
  3. Przykręć górną część kawiarki.
  4. Ustaw kawiarkę na płycie indukcyjnej i zacznij podgrzewać. Po chwili woda powinna zacząć wrzeć, a w górnym zbiorniku pojawiać się zaparzone espresso.
  5. Gdy usłyszysz bulgotanie, zestaw kawiarkę z indukcji.
  6. Rozlej gotowe espresso do filiżanek lub przygotuj na jego bazie inny rodzaj kawy.
Parzenie kawy w kawiarce indukcyjnej nie różni się niczym od parzenia w kawiarce na gaz. Zarówno jedne, jak i drugie kafeterki składają się z tych samych części. I takie same kroki należy podjąć, by zaparzyć włoskie espresso w różnych kawiarkach.

Kawiarki na indukcję Bialetti

Pierwsza kawiarka została zaprojektowana na zlecenie Alfonso Bialetti. Dzisiaj marka Bialetti to lider w produkcji kafeterek! W ofercie marki znajdziemy klasyczne aluminiowe czajniczki, które swoim wyglądem przypominają pierwowzór, ale dostępne są także kawiarki stalowe. Te pierwsze zadziałają tylko na gazie, kuchence elektrycznej i ewentualnie ceramicznej. Z kolei na indukcji zadziałają tylko modele ze stali nierdzewnej.

Kawiarki Bialetti na indukcję

1. Bialetti Venus, 2. Bialetti Class Mat, 3. Bialetti Musa, 4. Bialetti Kitty.

Jaką kawiarkę na indukcję z oferty Bialetti wybrać? Najpopularniejsza kafetiera Bialetti na indukcję to model Bialetti Venus. Dostępny w różnych pojemnościach na 2, 4, 6, a nawet 10 filiżanek espresso. Kafeterka jest prosta, ale elegancka. Bez problemu zadziała na kuchence indukcyjnej. Na górnym zbiorniku, podobnie jak na wszystkich makinetkach tejże marki, widnieje charakterystyczne logo – wąsaty Włoch z uniesioną ręką, który jakby wołał “Jedno espresso, poproszę!”

Kolejne miejsce w rankingu popularności kawiarek tej włoskiej marki zajmuje kawiarka Bialetti Class Mat. Stalowa, błyszcząca i bardziej pękata. Na uwagę zasługuje również ciekawie przymocowany uchwyt i wypukła pokrywka. Inne popularne modele, które łączy materiał wykonania (stal nierdzewna), obłe kształty i dostosowanie do indukcji to: Bialetti Musa i Bialetti Kitty.

Kawiarki GAT na indukcję

G.A.T. to kolejna włoska marka, w której ofercie znajdziemy stalowe kawiarki. Popularna kawiarka GAT Lady Inox przypomina nieco wyżej wspomniane modele Bialetti, choć oczywiście dopatrzymy się tu różnic. W modelu Lady Inox mamy pokrywkę z ciekawym uchwytem w kształcie ziarenka kawy. Naprawdę świetnie to wygląda!

Nieco bardziej oryginalnie prezentuje się model GAT Regina z rozkloszowaną podstawą, stożkową pokrywką, wystającym dziobkiem i uchwytem wykonanym z tworzywa imitującego drewno. Mimo iż nie ma klasycznych kanciastych kształtów, to i tak prezentuje się jak czajniczek w stylu retro.

Kawiarki na indukcję GAT

1. GAT Lady Inox, 2. GAT Regina

Stalowe kawiarki Gefu

Choć marka Gefu nie ma włoskich korzeni, a niemieckie, to i tak może zaoferować nam wysokiej jakości kawiarki. Wśród kawiarek ze stali nierdzewnej na uwagę zasługują w szczególności dwa modele. Pierwszy, Gefu Emilio, swoim kształtem nawiązujący do kawiarek Bialetti Musa. A drugi, Gefu Nando, w którym wszystkie elementy, nawet uchwyt, zostały wykonane ze stali nierdzewnej, dzięki czemu kawiarka nadaje się do mycia w zmywarce. A to bardzo ważne!

Kawiarki na indukcję GEFU

1. Gefu Emilio, 2. Gefu Nando

Kawiarki porcelanowe Cilio

W ofercie marki Cilio znajdziemy proste kawiarki ze stali nierdzewnej, ale na szczególną uwagę zasługują kafeterki porcelanowe! Jak to się dzieje, że działają na indukcji? Otóż z porcelany wykonany jest tylko górny zbiornik na kawę, a dolna część, mająca styczność z polem grzewczym wyprodukowana została ze stali nierdzewnej. Model Cilio Aladino wygląda jak bajkowa lampa Aladyna, z kolei kawiarka Cilio Nicole przypomina elegancki imbryk do kawy i herbaty. Kawiarki porcelanowe nie pochłaniają żadnych zapachów i nie zmieniają smaku kawy. Są jednak narażone na stłuczenie i mają znacznie wyższą cenę niż ich stalowe odpowiedniki. Nie można im jednak odmówić pięknego wyglądu!

Kawiarki na indukcję Cilio

1. Cilio Aladino, 2. Cilio Nicole

Kawiarki na indukcję innych znanych marek

Kawiarki stalowe dostosowane do działania na indukcji znajdują się w ofercie wielu różnych producentów. Warto wspomnieć także o kawiarkach Pedrini Steel Moka w ciekawym kształcie czy nowoczesnych Giannini Restyling. Uwagę przykuwają również kawiarki Tescoma Monte Carlo i Kela Latina. Z tańszych – Domotti Vel oraz Florina Lungo.

Aluminiowe kawiarki na indukcję

Jeśli zależy Ci na klasycznych, kanciastym kształcie kawiarki, a chcesz używać jej na płycie indukcyjnej, to możesz wybrać model Bialetti Moka Induction. Taka kawiarka łączy zalety kawiarek aluminiowych (kanciasty kształt i różne wersje kolorystyczne) i kawiarek stalowych (dostosowanie do indukcji, błysk) . Jak to możliwe​? Jej górny zbiorniczek na zaparzoną kawę został wykonany z aluminium, z kolei ten dolny ze stali. Dzięki temu kawiarka zadziała na każdym typie kuchenki, a ponadto dostępna jest w różnych wersjach kolorystycznych – szara, czarna, czerwona lub złota.

Jaka kawiarka na idukcję?


Kawiarka Bialetti Moka Induction łączy w sobie zalety modeli aluminiowych (kanciasty zbiorniczek) i modeli stalowych (dostosowanie do indukcji).


Czas na małe podsumowanie. Jaka kawiarka na indukcję będzie odpowiednia? Przede wszystkim dostosowana do działania na płycie indukcyjnej! Producent powinien podawać taką informację. Klasyczne aluminiowe kawiarki w znacznej większości przeznaczone są do użytkowania wyłącznie na gazie, kuchence elektrycznej i ewentualnie ceramicznej. Kawiarki na indukcję to przede wszystkim kawiarki ze stali nierdzewnej (srebrne, gładkie ścianki), choć znajdziemy też modele łączone – górny zbiornik z porcelany, a dolny ze stali lub górny z aluminium i dolny ze stali.

Ocena: 3.7/5.
Please wait...