Kiedy kupujemy nowy czajnik, mamy nadzieję, że będzie to inwestycja na długi czas. Niestety nawet na najlepszym i najdroższym naczyniu osadza się kamień. Jak odkamienić czajnik elektryczny, stalowy, szklany lub emaliowany? Czy kamień z czajnika jest szkodliwy? Dziś mam dla Was sprawdzony przeze mnie sposób na kamień w czajniku, a nawet 6 sposobów!

Przed podjęciem jakichkolwiek czynności związanych z odkamienianiem, należy koniecznie zapoznać się z zaleceniami producenta. Oprócz dostępnego w wielu sklepach odkamieniacza, który świetnie usuwa kamień w czajniku, możemy wypróbować też znane od lat domowe sposoby.

Reklama

1 Jak odkamienić czajnik octem?

Podstawowym domowym sposobem usuwania kamienia jest użycie octu. Roztwór rozcieńczamy z wodą w proporcjach pół na pół, zagotowujemy i odstawiamy na ok. 1 godzinę. Konieczne jest jednak późniejsze kilkakrotne przegotowanie wody, aby pozbyć się charakterystycznego octowego zapachu. Ten sposób świetnie sprawdza się w przypadku sporego osadu, także do czajników szklanych, w których osad jest znacznie szybciej widoczny niż w innych.

Czajnik elektryczny szklany Galler


Szklane czajniki świetnie się prezentują, ale trzeba je regularnie odkamieniać – osad z kamienia jest na nich bardzo widoczny.

2 Jak skutecznie usunąć kamień z czajnika obierkami od ziemniaków?

Kolejnym naturalnym i domowym sposobem na usunięcie kamienia z czajnika jest także gotowanie wody, do której dodajemy łupiny ziemniaków. Dla zwiększenia efektywności tej metody warto czynność powtórzyć kilka razy, pamiętając o wymianie łupin na świeże. Ta metoda znana i wykorzystywana jest już od wielu pokoleń.

3 Jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym?

Jeśli decydujemy się na wykorzystanie kwasku cytrynowego, dodajemy go w proporcji 5 łyżeczek na pełen czajnik wody. Roztwór można zostawić w czajniku nawet na całą noc, po czym również trzeba przegotować i wylać wodę przynajmniej 2-3 razy. Kwasek cytrynowy świetnie sprawdza się w przypadku czajnika stalowego, ale może okazać się dobrym rozwiązaniem również przy innych czajnikach.

Czajnik ze stali nierdzewnej Nuovo


Kwasek cytrynowy świetnie sprawdza się do odkamieniania czajnika stalowego, ale może okazać się dobrym rozwiązaniem również przy innych czajnikach.

4 Kamień z czajnika –  jak usunąć go coca-colą?

Innym, praktycznym pomysłem na odkamienianie, którego nie znały nasze babcie, jest wlanie do czajnika szklanki coca-coli i uzupełnienie go wodą. Dla lepszego efektu można dodać odrobinę sody oczyszczonej. Jest to jeden z delikatniejszych sposobów usuwania kamienia – dobrze poradzi sobie w szczególności z niewielkim osadem w czajniku ceramicznym, który wymaga ostrożniejszego traktowania niż naczynia stalowe.

5 Jak odkamienić czajnik sodą oczyszczoną?

Innym, równie skutecznym sposobem na kamień w czajniku jest soda oczyszczona. Wystarczy dwie łyżki produktu wsypać do czajnika i odstawić na kilkanaście minut. To bardzo szybki sposób, ale ma jednak jedną wadę. Soda posiada charakterystyczny zapach, który jest intensywnie wyczuwalny, dlatego czajnik należy dokładnie umyć kilka razy. Soda świetnie sprawdza się do odkamieniania czajników elektrycznych, docierając do każdego zakamarka, również przy grzałce.

6 Jak usunąć kamień w czajniku sokiem z cytryny?

Ostatni już sposób na kamień w czajniku to sok wyciśnięty z cytryny. Szklankę płynu należy wlać do naczynia i odstawić na około godzinę. Po tym czasie czajnik należy dokładnie umyć. Jeśli nie uzyskamy satysfakcjonującego nas rezultatu, możemy także natrzeć ścianki i dno czajnika pokrojoną w ćwiartki cytryną. Sposób ten jest również znany od pokoleń i używany przez nasze babcie do czajników emaliowanych i nie tylko.


Wiecie już, jak usunąć kamień z czajnika octem, kwaskiem cytrynowym, sodą oczyszczoną i innymi sposobami. Niezależnie od tego, co wybierzecie, pamiętajcie o dokładnym umyciu czajnika po odkamienianiu. Dajcie znać, czym Wy pokonujecie kamień w czajniku – czy jest to ocet, a może kwasek cytrynowy? A może znacie jeszcze inne triki?

Ocena: 4.1/5. Oddano 42 głosy.
Please wait...