Sprawia, że potrawy nabierają świetnego smaku, ale ma również szereg zalet dla naszego organizmu. Jedzenie cynamonu obniża ciśnienie, wspomaga odchudzanie, poprawia kondycję włosów i pomaga w dolegliwościach żołądkowych. Jakie jeszcze ma zalety, jak działa i wpływa na nasze zdrowie cynamon?

Cynamon to najpopularniejsza przyprawa z rodziny korzennych, która wykorzystywana jest na co dzień w naszych kuchniach. Trudno wyobrazić sobie kruchą szarlotkę czy aromatyczny ryż z przecierem jabłkowym bez jego dodatku. Przyprawiamy nim jednak nie tylko ciasta i słodkie desery – z powodzeniem wykorzystać go można bowiem także do dań mięsnych, szczególnie przyrządzanych na orientalną nutę. Znakomicie pasuje do kawy, herbaty czy pitnej czekolady. Warto sięgać po cynamon nie tylko ze względu na walory smakowe, ale też i korzystny wpływ na organizm.

Reklama

Cynamon – właściwości odżywcze

Oprócz swoich walorów smakowych, cynamon posiada również szereg właściwości odżywczych i leczniczych. Laski cynamonu bogate są w witaminę A, C, E, K, B6, a także kwas foliowy, tiaminę, niacynę, ryboflawinę. W cynamonie zawarte są również cenne minerały: wapń, magnez, żelazo, potas, fosfor, sód i cynk. Cała gama odżywczych składników sprawia, że cynamon to przyprawa na zdrowie!

Pojemnik do przypraw z dozownikiem


Zmielony cynamon najlepiej przechowywać w szklanym pojemniczku do przypraw – od razu z dozownikiem.

Na co pomaga cynamon? Na przeziębienie!

Nie bez przyczyny, gdy dopadnie nas przeziębienie, sięgamy po ciepłe mleko z dodatkiem miodu i szczypty cynamonu. Jest to bowiem przyprawa pomocna w walce z infekcjami. Przy przeziębieniu i zakażeniu dróg oddechowych warto stosować olejek cynamonowy, który zwalcza bakterie, wirusy i grzyby. Cynamon – jak wszystkie przyprawy korzenne – wyróżnia się działaniem rozgrzewającym, dobrze więc sięgać po niego w okresie jesienno-zimowym i zawsze wtedy, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na zachorowania.

Cynamon i jego właściwości zdrowotne – cynamon na odchudzanie

Z korzenną przyprawą powinny zaprzyjaźnić się osoby będące na diecie, ponieważ cynamon wykazuje właściwości odchudzające. Już pół łyżeczki cynamonu dziennie pomaga usuwać z organizmu nadmiar tłuszczu. Ponadto wspiera i reguluje gospodarkę węglowodanową naszego organizmu.

Jak działa cynamon na żołądek? Lek na biegunkę i zatrucia

Dobroczynny cynamon cejloński, a także olejek cynamonowy to sprzymierzeńcy w walce z dolegliwościami żołądkowymi. Przyprawa ta pomaga w prawidłowej pracy przewodu pokarmowego , dzięki czemu jest świetnym lekiem stosowanym przy biegunce, zatruciu pokarmowym, a nawet wrzodach żołądka.

Cynamon na cholesterol i na cukrzycę

Cynamon, a właściwie wyciąg z kory cynamonowca pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu oraz poziom glukozy u osób z cukrzycą typu II – obniża go. Dzięki temu działa przeciwmiażdżycowo, a także obniża ryzyko cukrzycy oraz chorób serca.

zaparzacz tłokowy do herbaty Tescoma


Herbata z dodatkiem cynamonu i innych przypraw ma działanie rozgrzewające.

Cudowny cynamon na obniżenie ciśnienia

Cynamon stosowany jest na nadciśnienie. W celu jego obniżenia możesz wypić szklankę kwaśnego mleka z dodatkiem dwóch łyżeczek cynamonu. Najpierw przygotuj mieszankę, odstaw na około godzinę i dopiero po upływie tego czasu wypij mleko. Ciśnienie powinno obniżyć się w ciągu paru minut.

Działanie cynamonu na organizm człowieka – ochrona funkcji mózgu

Najnowsze badania wskazują na to, że cynamon pomaga w ochronie naszego mózgu przed zburzeniami neurologicznymi. Chodzi tu przede wszystkim o takie choroby jak Alzheimer czy Parkinson. Zawarte w nim antyoksydanty spowalniają proces starzenia się całego organizmu, a w tym i mózgu.

Właściwości antynowotworowe cynamonu

W skład cynamonu wchodzi aldehyd cynamonowy, który posiada właściwości antynowotworowe. Naukowcy uważają, że właśnie dzięki temu składnikowi, cynamon jest w stanie pomóc nam w walce z rakiem jelita grubego. Pomaga w pozbyciu się toksyn z organizmu oraz chroni przed rakotwórczymi czynnikami.

Moździerz kuchenny Black Cat


Solidny moździerz do przypraw pomoże zmielić twarde laski cynamonu.

Cynamon – jakie ma właściwości stosowany na twarz i ciało?

Pozytywne właściwości cynamonu na skórę wykorzystuje się w kosmetyce – w postaci maseczek, kremów czy peelingów. Z jego dobroczynnych właściwości skorzystają osoby z cerą trądzikową, ponieważ cynamon wykazuje właściwości antybakteryjne. Rozjaśnia przebarwienia, wyrównuje koloryt skóry i likwiduje wypryski. Stosowany jako peeling do ciała pomaga w w walce z cellulitem, ujędrniając skórę.

Cynamon i jego działanie lecznicze na włosy

Stosowany w formie płukanki lub maski – cynamon pozytywnie wpływa na porost włosów. Polecany dla osób, które borykają się z nadmiernym wypadaniem i łamaniem się włosów, bowiem skutecznie wzmacnia kosmyki. Dodatkowo sprawia, że fryzura zyskuje blask i dodatkową objętość. Uwaga! Nadaje włosom rudawe refleksy!

Pojemniczki do przypraw Practic


Szklane pojemniczki do przypraw powinny znaleźć się w każdej kuchni.

Jak jeść cynamon?

Tę korzenną przyprawę można spożywać na wiele sposobów! Warto dodawać ją do porannej owsianki, mleka z miodem czy rozgrzewającej herbaty zaparzonej we french pressie. Doskonale komponuje się z jabłkami, dlatego nie zapomnij o dodatku cynamonu do szarlotki czy do pieczonego jabłka. Przeczytaj również o zdrowotnych właściwościach jabłek: Jakie witaminy i wartości odżywcze ma jabłko?

Dyspender do cynamonu i kakao WMF

Laski cynamonu warto zetrzeć na tarce wprost do potrawy lub użyć do ich zmielenia solidnego moździerza do kruszenia. Przyprawę w formie proszku przechowuj w słoiczkach do przypraw, by na długo zachowała swój aromat. Część zmielonego cynamonu możesz przysypać do specjalnego pojemniczka do posypywania kakao i oprószyć przyprawą mleczną pianę unoszącą się nad kawą lub dowolny deser.


Pieczone jabłko, szarlotka, deser, potrawa mięsna, rozgrzewający napój – niezależnie od tego, do czego dodajemy cynamon, nie zapominajmy, że to nie tylko wyjątkowy aromat, ale także składnik niezwykle korzystny dla naszego zdrowia.

Ocena: 3.5/5. Oddano 4 głosy.
Please wait...