Co powinno się znaleźć na wielkanocnym stole? Oprócz przeróżnych tradycyjnych potraw, także wielkanocna zastawa stołowa! Możesz zdecydować się na klasyczne, eleganckie naczynia lub wybrać takie w nowoczesnych, radosnym stylu. Podpowiadamy, jak odpowiednio nakryć stół na Wielkanoc, by niczego na nim nie zabrakło. Zobacz nasz mały poradnik i przygotuj wielkanocne, a zarazem bardzo wiosenne nakrycie świątecznego stołu.

Wielkanoc to najważniejsze święto w chrześcijańskiej kulturze, dlatego wymaga specjalnej, uroczystej oprawy. Podczas śniadania spożywanego w Niedzielę Wielkanocną przy stole gromadzi się cała rodzina, by wspólnie świętować zmartwychwstanie Jezusa. Podniosłe znaczenie Świąt Wielkanocnych podkreślają nie tylko wyjątkowe potrawy i odświętny strój zgromadzonych gości, ale również eleganckie nakrycie stołu wielkanocnego. Podstawą jest tu zastawa stołowa, uwzględniająca wszystkie potrzebne naczynia. Ale jeśli nie posiadasz pełnego zestawu, możesz samodzielnie skompletować płaskie i głębokie talerze, bulionówki, wazę do zupy, mleczniki i sosjerki, filiżanki, dzbanki, półmiski, salaterki, naczynia do jajek oraz inne elementy. Zobacz, co wybrać na wielkanocny stół i jak go odpowiednio przygotować do rodzinnego śniadania.

Reklama

Ustawienie stołu na Wielkanoc

Zanim zaczniesz planować, co postawić na stół wielkanocny, pomyśl o samym jego ustawieniu. Stół powinien znajdować się w miejscu, które nie będzie blokowało swobodnego siadania, wstawania i przechodzenia wśród gości. Istotne jest również ułożenie naczyń dla zasiadających przy stole osób. Dla każdego nakrycia zarezerwuj około 50-60 centymetrów, by siedzący obok siebie goście mogli swobodnie spożywać posiłek. Nie przesadzaj z dekoracjami – pamiętaj, że na wielkanocnym stole musi znaleźć się również miejsce dla tradycyjnych potraw, a w tym dla wazy z żurkiem, półmisków z białymi kiełbaskami, salaterek z sałatkami i talerzy z jajkami. Nie stawiaj także zbyt wysokich wazonów z kwiatami, tak aby nie zasłaniały twarzy gości.

Nie oznacza to jednak, że na stole nie mogą znaleźć się żadne dekoracje. Wręcz przeciwnie! Ozdoby powinny wnieść wiosenny, wielkanocny klimat do domu. A jak udekorować stół na Wielkanoc? Możesz na wiele sposobów. Wiele inspiracji i ciekawych pomysłów znajdziesz w artykule: Jak udekorować stół na Wielkanoc?


Nakrycie stołu na śniadanie wielkanocne

Obrus i bieżnik na wielkanocny stół

Co się kładzie na stół wielkanocny? Obowiązkowo elegancki obrus. Pamiętaj, że wymiary obrusu nie mogą być identyczne jak wymiary stołu. Obrus musi być zawsze trochę większy, by materiał zwisał z każdej strony stołu ok. 15-20 centymetrów. Ja jestem zwolenniczką klasycznych rozwiązań, dlatego zawsze wybieram czysty, biały obrus, na którym układam ewentualnie kolorowy bieżnik. Biały, beżowy lub kremowy materiał będzie szczególnie dobrym rozwiązaniem, gdy planujesz ustawić na stole wzorzystą zastawę stołową. Jeśli posiadana przez Ciebie zastawa jest prosta i jednokolorowa, nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać obrus w kolorowe wzory – zajączków, kurek, pisanek lub kurczaczków.

Jaki obrus wybrać na stół wielkanocny?

  • wzorzysta zastawa stołowa – jasny, prosty obrus
  • prosta, jednokolorowa zastawa stołowa – kolorowy, wzorzysty obrus

Pamiętaj również, że wybrany przez Ciebie obrus i zastawa stołowa będą decydowały o możliwościach dekoracji wielkanocnego stołu. Decydując się na klasykę i prostotę, możesz pozwolić sobie na więcej różnobarwnych dekoracji. Jeśli jednak na stole rozłożysz wzorzysty obrus lub wielobarwne naczynia, pamiętaj, by nie przesadzić ze świątecznymi ozdobami. W tym przypadku, warto zachować umiar, bo same naczynia stanowią niepowtarzalną dekorację. 😉

Serwetki wielkanocne i serwetnik

Co jeszcze powinno trafić na świąteczny stół wielkanocny? Z pewnością praktyczne serwetki wielkanocne. Ja najczęściej wykorzystuję te zwykłe, papierowe, które dostępne są w przeróżnych wzorach – z nadrukiem kurczaków, kolorowych pisanek, wiosennych kwiatów, zająców i wielu innych. Takie serwetki nie tylko są bardzo praktyczne, ale również niezwykle dekoracyjne. Przydadzą się do przetarcia ust, dłoni lub plamy pozostawionej na obrusie. Możesz zdecydować się także na bardziej eleganckie serwetki materiałowe, które rozłożone na kolanach gościa, uchronią go od plam na odświętnym stroju. Do serwetek papierowych niezbędny będzie serwetnik. Polecam szczególnie taki ceramiczny w kształcie wielkanocnego zająca!

Zastawa wielkanocna, czyli serwis obiadowy

Jeśli nie masz w swoim kuchennym wyposażeniu serwisu obiadowo-kawowego, to nadchodzące Święta Wielkanocne są doskonałą okazją, by taki brak nadrobić. Zapewniam, że przyda się podczas świąt, rodzinnych uroczystości i spotkań w większym gronie. Komplet naczyń w takim samym stylu będzie na pewno lepiej się prezentować niż różnorakie talerze, talerzyki, salaterki, bulionówki i inne naczynia. Zamiast kompletować serwis element po elemencie, możesz wybrać gotowy serwis obiadowy lub obiadowo-kawowy. Wykonany z ceramiki lub porcelany, stanie się główną ozdobą świątecznego stołu.

Wielkanocna zastawa stołowa może, ale nie musi składać się z:

  • płaskich talerzy obiadowych
  • głębokich talerzy obiadowych
  • talerzyków deserowych
  • bulionówek i miseczek
  • wazy do zupy
  • salaterek
  • półmisków
  • sosjerki
  • solniczki i pieprzniczki
  • maselniczki

Oczywiście wybrany przez Ciebie serwis może zawierać tylko część z powyższych elementów. Nie ma w tym nic złego, resztę naczyń być może już posiadasz lub wolisz dobrać oddzielnie. Pamiętaj, by wziąć pod uwagę także liczbę gości, którzy zasiądą do śniadania. Serwisy składają się z różnej liczby elementów i są przeznaczone najczęściej na 6, 8 lub 12 osób.

Polecam w szczególności serwisy obiadowe znanych polskich marek, takich jak: Porcelana Chodzież, Ceramika Tułowice czy Porcelana Karolina. Warto poszukać również w ofercie innych producentów i dostawców. Serwisy zachwycają jakością wykonania i delikatnymi zdobieniami: tłoczonymi wzorkami, polnymi makami, kwiatowymi motywami, złotymi obręczami lub retro wzorami. Aż trudno zdecydować się na jeden, konkretny zestaw naczyń. Pamiętaj, że nie jest to zakup, który wykorzystasz tylko raz do roku – przyda się przy każdym spotkaniu w liczniejszym gronie. Poniżej znajdziesz przykłady naczyń, które możesz skompletować osobno.

Kieliszki i talerze na jajka

Nakrycie stołu na Święta Wielkanocne powinno uwzględniać także naczynie przeznaczone na jajka. Jajko to chyba najpopularniejszy symbol Wielkanocy… Umieszczamy je w święconce, gotujemy na twardo i smarujemy majonezem, dodajemy do sałatki, malujemy i ozdabiamy dom pisankami. Jest to nie tylko symbol popularny, ale i bardzo ważny – oznacza nowe życie. Jajek nie może zatem zabraknąć na wielkanocnym stole, a co za tym idzie, nie może także zabraknąć naczyń do ich serwowania. Jeśli oferujesz swoim gościom zwykłe jajka ugotowane na twardo, zadbaj o kieliszki do jajek, najlepiej takie wykonane z ceramiki lub porcelany. Mogą być eleganckie, wzorzyste lub zabawne. Ważne, by dobrze komponowały się zresztą zastawy stołowej.

Z kolei połówki jajek z majonezem czy jajka faszerowane rozłóż na specjalnym talerzu do jajek. Masz do wyboru tańsze modele wykonane z plastiku, ale talerze wykonane z eleganckiej porcelany lub wzorzystej, bolesławieckiej ceramiki. Jest tyle opcji, że aż trudno zdecydować się na jedną.

Waza do wielkanocnego żurku

Co jeszcze powinieneś postawić na wielkanocny stół? Jeśli planujesz zaserwować gościom tradycyjny żur lub biały barszcz, nie obędzie się bez wazy do zupy. To naczynie, które warto mieć w swojej kuchni nie tylko od święta. Waza umożliwi wygodne serwowanie zupy w eleganckim stylu podczas świąt i dużych uroczystości rodzinnych. Niektóre serwisy obiadowe od razu wyposażone są w taki element, ale nie ma żadnego problemu z jego osobnym dokupieniem. Waza powinna być wyposażona w poręczne uchwyty, które umożliwiają łatwe przenoszenie naczynia z zawartością. Niezbędna jest również pokrywka, która utrzymuje ciepło dania na dłużej. Eleganckie wazy do zupy mogą być wykonane z porcelany lub ceramiki. Znajdzie się nawet naczynie kamionkowe. Możesz zdecydować się na klasyczną białą wazę, ewentualnie z delikatnymi zdobieniami lub wybrać bardzo wzorzyste naczynie z Ceramiki Bolesławiec, które będzie mocnym akcentem dekoracyjnym na wielkanocnym stole.

Pamiętaj, że domowy żur powinien być serwowany jako pierwsze danie, które rozpoczyna wielkanocne śniadania – oczywiście tuż po podzieleniu się jajkiem z wielkanocnej święconki. Waza do zupy to ważny element świątecznego nakrycia stołu, ale nie najważniejszy. Centralne miejsce na stole zajmuje koszyk lub półmisek z poświęconym pokarmem, a tuż obok niego możesz ustawić wazę. Jako gospodarz możesz rozlać żur do naczyń zgromadzonych gości, ale poproszenie ich o samodzielne nakładanie dania też nie będzie złamaniem zasad gościnności. Co ciekawe, dodatki do żuru w postaci ugotowanego jajka i kiełbasy, powinny być serwowane na osobnych naczyniach.

Głęboki talerz, miseczka czy bulionówka?

W niektórych domach króluje tradycyjny żur wielkanocny, a w innych barszcz biały. Obie te zupy możesz serwować w podobnych naczyniach, pytanie tylko w jakich? Bardzo efektownym sposobem na zaserwowanie żuru są miseczki chlebowe. Takie rozwiązanie jest często spotykane w restauracjach. Ale wśród tylu świątecznych przygotowań, z pewnością nie masz czasu, by bawić się w pieczenie chlebków i wydrążanie z nich środka. Nic nie szkodzi. W moim domu żurek rozlewany jest do głębokich talerzy, które stanowią część serwisu obiadowego. Eleganckie talerze to dobre rozwiązanie na odświętne przyjęcia. Sprawdzają się w szczególności przy serwowaniu zup z dodatkami. Ale żurek możesz rozlać również do zwykłych miseczek lub do bulionówek. Do bulionówek nalewa się jednak zupę „czystą”, a na osobnych talerzykach serwuje dodatki. Przy głębokich talerzach i miseczkach nie ma to takiego znaczenia.

Talerz obiadowy głęboki Juliette

W głębokim talerzu obiadowym możesz zaserwować zupę z dodatkami – rosół z makaronem, ale i żur z jajkiem i kiełbaską.

Półmiski i talerze do serwowania dań

Na wielkanocnym stole musi być także miejsce na półmiski z różnego rodzaju potrawami. Te duże talerze przydadzą się do serwowania domowych wędlin, pieczonych mięs, kaczki po staropolsku, jajek w majonezie, schabu ze śliwką, pasztetu, białej kiełbasy, a nawet kawałków ciast. Jak widzisz, są na tyle wszechstronne, że nie może zabraknąć ich podczas wielkanocnego śniadania i obiadu. W ofercie znajdziesz półmiski ceramiczne, porcelanowe, szklane, a nawet stalowe. Wybierz takie, które będą komponowały się zresztą naczyń na świątecznym stole. A zapewniam, że jest w czym wybierać! 😉

Również i pojedyncze talerze kupowane na sztuki, ustawione na stole wielkanocnym mogą pełnić funkcję zarówno ozdobną, jak i praktyczną. Takie z ciekawym nadrukiem będą cieszyły oczy gości, a przy okazji spełniały podobną funkcję jak półmiski. Możesz zaserwować na nich owoce, pomidorki koktajlowe, małe korniszonki, marynowaną paprykę lub inne dania i przekąski. Takie naczynia dostępne są w przeróżnych kształtach i wzorach. Znajdziesz nawet taki w kształcie wielkanocnej kurki lub z nadrukiem dumnego kogucika. Prawda, że piękne?

Salaterki do sałatek

Zastanów się także, w czym zaserwujesz przygotowane sałatki i inne dane. Do podawania tradycyjnej sałatki jarzynowej, a także innego rodzaju sałatek (nie tylko z majonezem) przydadzą się salaterki i miseczki. Do sałatek warstwowych, typu gyros, proponuję wybrać szklaną miskę, która ładnie wyeksponuje przyrządzone warstwy. Z kolei innego rodzaju sałatki możesz zaserwować w ceramicznych lub porcelanowych miseczkach, czystych lub zdobionych ciekawymi wzorkami. Takie miseczki przydadzą się także do podawania innych przekąsek – owoców, cukierków, orzechów…

Tradycyjna sosjerka

Sosjerki są bardzo często elementem całego serwisu obiadowego, ale możesz je oczywiście zakupić osobno. Naczynia te, jak sama nazwa wskazuje, służą do podawania sosu. Nie tylko podkreślą jego aromat, ale i uchronią obrus przed plamami. Sosjerki przybierają kształt łódki, posiadają wygodny uchwyt i obowiązkowo dziobek, który ułatwia polewanie sosu na danie. Mogą być wykonane z porcelany, ceramiki, szkła i stali. Możesz wybrać klasyczne, śnieżnobiałe naczynie utrzymane w eleganckim stylu lub zdecydować się na kolorową, wzorzystą sosjerkę. Nie wyobrażasz sobie innej formy na podanie aromatycznego sosu!

Sosjerka porcelanowa Chodzież Rita

Tradycyjna sosjerka porcelanowa z oferty marki Chodzież.

Maselnica i baranek z masła

A co jest podstawowym elementem śniadania? Oczywiście masło! Na tradycyjnym stole wielkanocnym możesz ustawić baranka wykonanego z masła, ale proponuję dołożyć również dodatkową kostkę masła w maselniczce. Szczególnie, jeśli przy świątecznym stole zgromadzi się liczna grupa gości. W wykonaniu maślanego baranka pomoże Ci drewniana forma do masła, z kolei w podaniu produktu w kostce – maselnica. Zamiast takiej zwykłej plastikowej, zdecyduj się na stylową maselniczkę, wykonaną z pięknej porcelany lub wysokiej jakości ceramiki. Najlepiej dopasuj jej stylu do innych naczyń, składających się na wielkanocną zastawę stołową.

Solniczka i pieprzniczka

Pamiętaj również o takich małych elementach jak solniczka i pieprzniczka. Niby niepozorne, ale przecież bardzo przydatne. Niezbędne do przyprawiania jajek, sałatek, żuru i innych potraw wielkanocnych. Każdy z gości doprawi danie wedle swojego uznania. Pamiętaj, że sól i pieprz mają również symboliczny wymiar. Sól ma właściwości oczyszczające i oznacza sedno życia i prawdy. Z kolei pieprz nawiązuje do gorzkich ziół dodawanych przez Żydów do sosu, upamiętniających ciężką pracę w Egipcie.

Przyprawniki mogą być ceramiczne, porcelanowe lub szklane. Proste lub zdobione ciekawymi wzorkami. W klasycznym kształcie walca lub przypominające wielkanocne zające. Również i one pomogą Ci w niebanalnej dekoracji świątecznego stołu.

Koszyk na chleb

Pełne nakrycie stołu na Wielkanoc powinno uwzględniać również koszyk na chleb. Bo chleba na stole zabraknąć nie może. To z jednej strony ważny symbol wielkanocny, odnoszący się do Chrystusa jako chleba życia, a z drugiej niezbędny dodatek do sałatek, kiełbasek, wędlin, schabu, jajek i żuru. Podaj go w koszyku na pieczywo, wykonanym z wikliny, tworzywa sztucznego lub poliestru. Koszyki na chleb są bardzo lekkie, dzięki czemu goście mogą z łatwością przekazywać pieczywo w koszyczku między sobą.

Koszyk na chleb Kury

Poliestrowy koszyk przeznaczony na chleb i inne pieczywo.


Jak przygotować wielkanocny stół na deser?

Zastawa wielkanocna do kawy i ciasta

Po dzieleniu się jajkiem i spożyciu śniadania, czas na kawę i słodkie co nieco. Na wielkanocnym stole nie brakuje przecież tradycyjnej baby oblanej lukrem, ozdobnego i wyjątkowo słodkiego mazurka czy klasycznego sernika. Wielkanocna zastawa stołowa powinna zatem uwzględniać naczynia przeznaczone do serwowania deseru i podawania kawy lub herbaty. Możesz od razu zdecydować się na pełny serwis kawowy lub samodzielnie skompletować jego elementy. Serwis kawowy powinien składać się z:

  • talerzyków deserowych
  • filiżanek ze spodkami
  • dzbanka
  • mlecznika
  • cukiernicy

Serwisy kawowe, podobnie jak serwisy obiadowe, składają się z różnej liczby elementów, dostosowanych do serwowania kawy dla 6-12 osób. Naczynia są najczęściej śnieżnobiałe, tylko delikatnie zdobione tłoczeniami, elementami kwiatowymi lub innymi wzorkami.

Talerzyki deserowe na ciasto

Płaskie talerzyki deserowe są niezbędne zawsze, kiedy na stole znajdują się różnego rodzaju ciasta. Mogą być oczywiście elementem większego kompletu, ale możesz je również dokupić osobno. Wykonane z porcelany, ceramiki lub szkła. Pozbawione zdobień lub wręcz przeciwnie – dekorowane ciekawymi motywami. Naczynia mogą być zdobione na całej swojej powierzchni lub tylko na zewnętrznej krawędzi, co tworzy dekoracyjną obręcz. Raz zakupione będą wykorzystywane podczas spotkań w gronie rodziny lub znajomych, których ugościsz na domowym cieście i aromatycznej kawie.

Komplet filiżanek do kawy

Podobnie jest z filiżankami. Są zazwyczaj elementem całego serwisu kawowego, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić je w oddzielnym komplecie. A zestawów filiżanek na pewno nie brakuje. Najpiękniej prezentują się te wykonane z eleganckiej porcelany, ale tym ceramicznym również nie można odmówić uroku. Jeśli posiadany przez Ciebie serwis obiadowy jest bardzo prosty, przy wyborze filiżanek możesz pozwolić sobie na nieco ekstrawagancji. Czekają na Ciebie filiżanki bogato zdobione kwiatowymi wzorami, dostępne w różnych kolorach. Nie brak także klasycznych, śnieżnobiałych filiżanek, które nie będą gryzły się zresztą elementów wielkanocnej zastawy stołowej.

Dzbanek nie tylko do kawy i herbaty

Kolejny ważny element zastawy stołowej – dzbanek. I chodzi tu o dzbanek do parzenia kawy i herbaty, ale również o naczynie do serwowania soków i podawania wody. Te przeznaczone do podawania gorących napojów wykonane są najczęściej z ceramiki lub porcelany. Mogą być zupełnie białe lub ciekawie zdobione. Niektóre z nich posiadają specjalny zaparzacz, który zapobiega unoszeniu się fusów na powierzchni herbaty. Z kolei te przeznaczone na soki i wodę, wykonane są ze szkła i dostępne w komplecie ze szklankami do zimnych napojów.

Cukiernica i mlecznik

Cukiernica i mlecznik to zgrana para, dlatego bardzo często oba te naczynia oferowane są w zestawie. Niezbędne wszędzie tam, gdzie zamierzasz serwować kawę (i herbatę). Mlecznik przypomina swoim wyglądem mały dzbanuszek, obowiązkowo wyposażony w wygodny uchwyt i dziobek, który ułatwia nalewanie mleka lub śmietanki do kawy. Z kolei cukiernica posiada najczęściej pokrywkę, a dodatkowo łyżeczkę do nasypywania odpowiedniej ilości cukru do napoju. Warto zadbać także o odpowiednie podanie gościom tak prostych produktów jak mleko i cukier. Przelane i przesypane do ozdobnych naczyń, staną się elegancką częścią świątecznego stołu.

Cukiernica i mlecznik porcelanowe Vialli Design

Cukiernica i mlecznik bardzo często występują w komplecie. Te dostępne są w ofercie Vialli Design. Elegancko!


Jak widzisz, nakrycie stołu wielkanocnego może przybierać różne formy. 🙂 Najważniejsze, by na świątecznym stole nie zabrakło podstawowych naczyń, które umożliwią podanie tradycyjnych potraw i zaserwowanie kawy i herbaty. Pamiętaj, że najważniejszy jest umiar – nie przesadzaj z kolorami, wzorami i dekoracjami. Nie musisz jednak decydować się wyłącznie na jasny obrus i białe naczynia. Chodzi o to, by znaleźć złoty środek. Wybierając wzorzysty obrus, podstaw na prostą zastawę  i odwrotnie.

Ocena: 5.0/5. Oddano 3 głosy.
Please wait...