Zestawy garnków i innych naczyń emaliowanych coraz częściej goszczą w naszych kuchniach. Pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i estetyczną – wnoszą do kuchni klimat z dawnych lat. Garnki, rondle, kubki czy pokrywki emaliowane to polskie produkty, które zasługują na uwagę. Ręczny charakter produkcji sprawia, że naczynia mogą posiadać pewne cechy, takie jak smugi, przebarwienia, pęcherzyki i nierówności. Poznaj ich dokładną klasyfikację gatunkową.

Naczynia emaliowane gościły już w kuchniach naszych mam, a nawet babć. Stosunkowo niedrogie i łatwo dostępne okazują się dobrym wyborem na wyposażenie kuchni. W dzisiejszych czasach emaliowane garnki uchodzą za praktyczną ozdobę kuchni w stylu retro. Jednokolorowe lub z przeróżnymi motywami wnoszą do wnętrza niezwykły klimat. Pokryte warstwą emalii, która jest odporna na wysokie temperatury, a także jest wolna od szkodliwych substancji. Co jeszcze przemawia za wybraniem właśnie takich garnków i innych naczyń?

Emaliowane naczynia – zalety:

  • Gładka i szczelna powłoka jest higieniczna, ponieważ zapobiega gromadzeniu się bakterii w naczyniu.
  • Emalia jest wytrzymała na działanie wysokich temperatur, a także na gwałtowne zmiany temperatury (z zimnego do ciepłego i na odwrót).
  • Dobre garnki emaliowane nie reagują na detergenty, są odporne na ścieranie i rdzewienie.
  • Powłoka emaliowana jest odporna na działanie promieni UV, dzięki czemu naczynia zachowują swój kolor na długie lata.
  • Emalia nie zawiera żadnych szkodliwych substancji – polecana jest dla dzieci i alergików.

Garnki emaliowane oferowane w kompletach, a także inne naczynia, takie jak patelnia i rondel emaliowany oraz miski, talerze i czajniki emaliowane dostępne są w ofercie wielu polskich producentów. Polskie produkty to gwarancja wysokiej jakości, ale również możliwość wyboru spośród wielu wzorów i rozmiarów.

Więcej o naczyniach emaliowanych i ich zastosowaniu przeczytasz w artykule: Kuchnia w stylu retro – naczynia emaliowane z duszą.

Zestaw garnków emaliowanych Silesia Rybnik

Polskie garnki i naczynia emaliowane znajdziemy w ofercie:

Polskie garnuszki i inne naczynia pokryte emalią produkowane są ręcznie, a manualny charakter produkcji sprawia, że każdy wyrób jest całkowicie unikatowy i niepowtarzalny. Z tego powodu naczynia mogą posiadać charakterystyczne dla ręcznego procesu produkcji cechy, które nie są określane jako mankamenty. Poniżej znajdują się przykładowe wyznaczniki, które kwalifikują naczynia emaliowane do I lub II gatunku (w przypadku II gatunku są to już wady, ale nie mają one wpływu na jakość użytkowania produktów).

Naczynia emaliowane: I gatunek – przykładowe cechy

1. Smugi i przebarwienia – powstałe w wyniku ściekania emalii przed jej wyschnięciem:

2. Pęcherzyki przy uchwytach i wystających częściach naczyń, np. dziobkach, lejkach, uszach,powstające naturalnie w procesie produkcji naczynia pokrywanego warstwą emalii:

Dzbanek emaliowany Garneczki3. Nierówno nałożona warstwa emalii na brzegach naczyń i uchwytach związana bezpośrednio z ręcznym wykańczaniem naczyń:

4. Odsłonięta emalia podstawowa na brzegach uchwytów, uszu, łączeń – również związana z ręczną produkcją naczyń:
Czajniczek emaliowany Garneczki5. Nierówności emalii (np. wybrzuszenia) – powstające całkowicie naturalnie w procesie produkcji:

Dzbanek emaliowany GarneczkiWszystkie wymienione powyżej mankamenty nie wpływają na jakość i możliwości użytkowania naczyń, nie są ich wadami, a jedynie nieodłącznym elementem produktów wytwarzanych manualnie. Naczynie posiadające powyższe cechy są zawsze zakwalifikowane jako naczynia I gatunku i nie stanowią podstawy do reklamacji.

Naczynia pokryte emalią: II gatunek – przykładowe cechy

Naczynia zakwalifikowane jako II gatunek wyróżniają się innym typem wad, które prezentują poniższe przykłady.

1. Odpryśnięcia emalii – w wyniku uderzenia, obicia. Produkt taki może być użytkowany pod warunkiem, że odprysk nie będzie miał kontaktu z żywnością (nie znajduje się na wewnętrznej stronie naczynia):

2. Zardzewiałe elementy, które są nie pokryte emalią:

Pokrywka emaliowana Garneczki3. Ubicie i ubytki w emalii – mogą być wynikiem uderzenia podczas transportu:

Każde naczynie emaliowane – zarówno reprezentujące I, jak i II gatunek – to produkt o unikatowym charakterze, który z pewnością doskonale wpasuje się w przestrzeń klimatycznych wnętrz z duszą.

Ocena: 5.0/5. Oddano 2 głosy.
Please wait...