Nie ma nic lepszego niż pyszny, domowy rosół przygotowany według przepisu babci lub mamy. Jak ugotować dobry, klarowny rosół? Z pozoru prosta zupa kryje w sobie wiele tajemnic i tylko nieliczni potrafią wydobyć z niej najlepszy aromat. Danie, będące wywarem warzywnym na bazie mięsa, najczęściej drobiowego ma wielu zwolenników. Zupa gotowana powinna być w dużym garnku i na małym ogniu przez wiele godzin. Serwowana z makaronem typu nitki lub z własnoręcznie robionymi kluskami. Rosół szybko rozgrzewa i zaspokaja apetyt.

Jak zrobić klarowny rosół? Przepis na sukces

Pyszny, esencjonalny i klarowny rosół to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę w kuchni. Aby przygotować dobry rosół należy uszykować duży garnek i kierować się 4 zasadami:

Reklama

1Mięso zalewamy zimną wodą – nie należy wrzucać mięsa i warzyw do gotującej się już wody, ponieważ zamkniemy ich smak w środku. Produkty te uwalniają swój aromat podczas równomiernego podgrzewania. Dlatego pamiętajmy, zawsze zaczynamy od zimnej wody!

2Do rosołu nie wkładamy zamrożonego mięsa. Pamiętajmy o tym, żeby wyjąć je odpowiednio wcześnie, aby było całkowicie rozmrożone. Dzięki temu zapobiegniemy powstawaniu nadmiernej ilości szumowin na rosole. Jeśli mimo to, jednak niechciane zanieczyszczenia będą zbierać się powierzchni zupy, możemy wybrać je za pomocą szumówki. Czynność należy powtórzyć kilka razy.

Łyżka cedzakowa nylonowa


Szumówka, jak sama nazwa wskazuje, ułatwi zbieranie szumowin zbierających się na wierzchu wywaru.

3Rosół gotujemy kilka godzin – ta zupa nie lubi pośpiechu. Nie jesteśmy w stanie przygotować dobrego rosołu w godzinę czy dwie. Minimum to 3-4 godziny gotowania na bardzo małym ogniu. Tylko w ten sposób wydobędziemy wyjątkowy smak warzyw i mięsa.

4Dolewamy tylko wrzątek – podczas gotowania zupa wyparowuje. Pamiętajmy aby uzupełniać ją wrzątkiem, a nie zimną wodą z kranu.

No dobrze, a co zrobić jeśli gotujemy zupę naprawdę długo i według wszystkich zaleceń, a ona nadal jest mętna? Na pewno nie wolno jej wylewać! Wszystko można jeszcze uratować. Jak sklarować rosół? 

Garnek emaliowany z pokrywką SILESIA RYBNIK


Duży garnek to podstawa smacznego rosołu!

Klarowanie rosołu białkiem

Wyjmujemy z rosołu warzywa i mięso. Ubijamy pianę z białek i mieszamy ją z odtłuszczonym wywarem. Gotujemy na małym ogniu, cały czas mieszając. Czekamy aż wywar się zagotuje, a białko zetnie. Zestawiamy garnek z ognia na kilkanaście minut. W tym czasie wszystkie zanieczyszczenia opadną na dno garnka, a wywar można przelać przez sitko do innego naczynia.

Klarowanie rosołu cebulą

Cebula to podstawowy dodatek, o którym nie możemy zapomnieć podczas robienia rosołu. Warzywo to dodajemy do wywaru w całości, w łupinie. Wcześniej jednak należy ją opiec w piekarniku lub opalić płomieni. Sprawia ona, że rosół jest klarowny, ale i ma bardziej żółty kolor oraz bardziej wyrazisty smak.

Jak i w czym podać rosół?

Zobacz produkty: Talerz głęboki Juliette, 2, Bulionówka Chodzież

Jeśli już wiemy, jak się robi i jak rosół oraz jak w razie potrzeby wyklarować rosół z kury, to  pamiętajmy, że bardzo ważne jest jego odpowiednie podanie. Czystą zupę, czyli sam bulion bez żadnych dodatków serwujemy w bulionówce, dzięki czemu będzie wyglądał nie tylko apetycznie, ale i elegancko. Klasyczna, gustowna zastawa dodaje charakteru i wyrafinowanego wyglądu potrawom, dzięki czemu z pewnością zachwycimy zaproszonych gości oraz domowników. Z kolei taki tradycyjny rosół z makaronem, marchewką i pietruszką zaserwujmy w głębokim talerzu obiadowym.

Ocena: 3.1/5.
Please wait...