Mam wiele ukochanych przepisów. Zarówno z Internetu, jak i takie przekazywane już od kilku pokoleń. I tu jest pewien problem. Dla mojej prababci nie istniało pojęcie miary w kuchni, a jedynie szczypta czy odrobina. Dlatego właśnie przelicznik kuchenny to grafika, która wisi na lodówce w mojej kuchni od zawsze. Na jego podstawie przygotowałam dziś dla Was małą ściągę 🙂

Większość przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie zawiera niezbyt precyzyjne informacje, a jedynie hasła pokroju „weź garść tego, szczyptę tamtego, odrobinę jeszcze czegoś innego”. Było to związane między innymi z niedostępnością pewnych towarów, z dość ubogim zapleczem kuchennym, obyczajami kulinarnymi i standardami smakowymi. W dawnych czasach podstawą było rodzinę wyżywić, wykarmić, a nie liczyć kalorie, czy pilnować diety. Gospodynie domowe raczej nie gotowały, a po prostu czarowały w kuchni!

Reklama

Przelicznik kulinarny

Kuchenny przelicznik miar i wag

Czy wiecie, że pierwsze przepisy powstały wtedy, kiedy powstała pierwsza książka stricte kucharska, a więc u schyłku XVI wieku? Przepisy przybierały kształt instrukcji, jak krok po kroku przygotować daną potrawę. Zbudowane były z trzech podstawowych, charakterystycznych elementów kompozycyjnych, a więc nagłówka będącego nazwą danej potrawy, zestawu składników niezbędnych do jej przyrządzenia oraz sposobu przygotowania opisanego krok po kroku. Dzisiaj te przepisy są modyfikowane, wzbogacane o dodatkowe składniki, nierzadko zawierające też adnotację o ilości zawartych kalorii i alergenów.

Miarki Kuchenne plastikowe Joseph Joseph


Ile gram ma łyżeczka, a ile szklanka?

Wyróżniamy dwa typy współczesnych przepisów – te bazujące na szklankach, łyżkach i łyżeczkach, które pozwalają na trochę pomysłowości i kreatywności w kuchni! Oraz te, które przede wszystkim opierają się na gramach i mililitrach – trudniejsze dla osób nieposiadających wagi kuchennej. W przypadku tych drugich warto mieć w kuchni pod ręką przelicznik miar objętości i wag, aby nie musieć wykonywać skomplikowanych obliczeń i zastanawiać się, ile gramów ma szklanka cukru lub ile mililitrów ma łyżka oleju! Pamiętaj, że miary i waga niektórych produktów mogą ulec zmianie! Na przykład szklanka mąki jest lżejsza od szklanki cukru, a łyżeczka oleju ma więcej gramów niż łyżeczka cukru pudru.

Poniżej znajdziesz przelicznik miar i wag w kuchni, uwzględniający jedne z najczęściej wykorzystywanych produktów. Miej jednak na uwadze, że są to dane przybliżone – wszystko zależy od tego, czy będzie to łyżka płaska, czy czubata i jak wysoka jest Twoja szklanka….

ProduktŁyżeczkaŁyżka stołowaSzklanka
Cukier5 g13 g220 g
Cukier puder4 g10 g170 g
Cynamon4 g10 g170 g
Kasza manna4 g12 g170 g
Kakao3 g8 g130 g
Sól7 g19 g 300 g
Bułka tarta3 g9 g150 g
Mleko, woda, bulion
5 g15 g250 g
Olej5 g14 g230 g
Mak3 g10 g160 g
Mąka pszenna3 g10 g160 g
Mąka graham3 g10 g160 g
Mąka ziemniaczana4 g12 g190 g
Masło, margaryna5 g15 g250 g
Śmietana kremówka 30%
6 g16 g260 g
Śmietana 18%4 g14 g230 g
Płatki owsiane2 g7 g110 g
Wiórki kokosowe3 g10 g180 g
Kasza jęczmienna3 g11 g180 g
Kasza gryczana4 g12 g190 g
Ryż (suchy)4 g14 g230 g

Wagi i miarki kuchenne

Wiadomo, że łyżka łyżce nierówna, tak samo jak szklanka szklance. Jeśli zależy Ci na szybszych i dokładniejszych pomiarach, możesz posiłkować się wagą kuchenną. Do wyboru masz tradycyjne wagi mechaniczne, a także bardziej nowoczesne – elektroniczne. Niektóre wagi elektroniczne posiadają dodatkowe funkcje, a w tym funkcję tarowania, która umożliwia odliczenie wagi pojemnika/opakowania, podając wagę samego produktu. Taka funkcja pomaga odmierzyć przede wszystkim produkty sypkie i płynne, które wcześniej musimy umieścić w pojemniku, jeśli waga nie posiada miski.

Niezastąpione podczas pieczenia i gotowania okazują są również miarki kuchenne. Pozwalają precyzyjnie odmierzyć gramy, mililitry, a nawet uncje potrzebnych produktów. Zdarzyło się Wam spotkać przepisy kulinarne z podanymi składnikami w uncjach? Wiecie, ile gramów ma uncja? Jedna uncja to dokładnie 28,35 grama. Ale kto z nas ma głowę do takich obliczeń, kiedy trzeba wyrobić ciasto i roztopić czekoladę w kąpieli wodnej? Miarki kuchenne znajdziemy pod różnymi postaciami. Mogą być to dzbanki z lejkiem i skalą lub zestaw łyżeczek o różnych pojemnościach.


Mam nadzieję, że przygotowana przeze mnie ściąga pomoże Wam dokonywać kolejnych eksperymentów kulinarnych i że dla wszystkich będzie już jasne, ile gramów najczęściej stosowanych produktów zmieścimy w jednej łyżeczce, łyżce lub szklance. 🙂

Ocena: 4.3/5.
Please wait...