Kolorowy makaron to gwarancja smacznych, efektownych dań. Ale czy wiesz, jak uzyskuje się dane kolory makaronów i które z nich można przygotować samemu w domu? Chętnie podpowiem Wam, jak zrobić kolorowy makaron w domu.

Dania z makaronem są bardzo popularne i lubiane wśród dzieci i dorosłych. Każdy choć raz w życiu jadł spaghetti lub makaron w zupie pomidorowej! A czy każdy z Was jadł już kolorowy makaron? Czy wiecie, że dostępne są różne odcienie tego produktu? Zielony, czerwony, czarny, żółty, brązowy, a możesz szary – makaron ma wiele barw!

Reklama

Kolorowy makaron – nie tylko dla dzieci!

Za poszczególne kolory makaronu odpowiedzialne są barwniki. Najzdrowsze są oczywiście te naturalne. W warunkach domowych możecie przygotować aż 5 kolorów makaronu.
jak zrobić kolorowy makaron infografika

Jak zrobić zielony, czerwony lub żółty makaron? To proste!

Przygotujcie składniki według swojego sprawdzonego przepisu na zwykły makaron. Zacznijcie dodawać je tak jak zawsze. Aby uzyskać wybrany kolor makaronu należy przed rozpoczęciem ugniatania ciasta dodać odpowiedni barwnik.

Aby makaron miał zielony kolor należy dodać do niego parzoną pietruszkę, bazylię lub liście szpinaku. Zieleninę pokrój dokładnie siekaczem do ziół.

siekacz do ziół joseph joseph


Makaron barwiony pietruszką uwielbiają szczególnie dzieci!

Czerwony kolor uzyskasz dodając drobno pokrojone lub przetarte pomidory, a także czerwoną paprykę. Użyj przecieraka do warzyw – im dokładniej rozdrobnisz pomidory, tym ładniejszy będzie kolor makaronu. Świetnie w roli czerwonego barwnika sprawdzają się także puree lub sok z buraków.

Intensywny żółty odcień makaronu gwarantuje dodanie szafranu do wyrabianego ciasta.

przecierak do warzyw i owoców


Pomidory przetrzesz w przecieraku do owoców i warzyw.

Brązowy lub szary makaron – jak zrobić?

W przypadku tych dwóch rodzajów makaronu, kolor zależy od rodzaju użytej mąki.

Przy produkcji brązowego makaronu wystarczy wykorzystać mąkę razową z pełnego przemiału. Nie tylko zyska on ciekawszy kolor, ale i będzie zdecydowanie zdrowszy. Mimo, że jego przygotowanie jest dość czasochłonne, naprawdę warto spróbować zrobić go samemu. Mąka razowa ma zdecydowanie więcej wartości odżywczych i zawiera dużo witamin, a także składników mineralnych. Jeśli nie jesteście przekonani, przeczytajcie koniecznie artykuł o tym, która mąka jest najzdrowsza.

Szary makaron natomiast powstaje w wyniku użycia mąki gryczanej. Produkuje się go głównie w Japonii. Ale mąka dostępna jest w większości polskich sklepów, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować do w domu.

pojemnik na mąkę ceramiczny florina


Pamiętaj o szczelnym pojemniku na mąkę – dłużej będzie przydatna do spożycia!

Czarny makaron – z czego i jak zrobić?

No właśnie, czy możliwe jest przygotowanie domowego makaronu w czarnym kolorze? Jeśli chcecie wykorzystać jednie naturalne składniki, to niestety nie. Czarny makaron barwiony jest atramentem z kałamarnicy. Mięczak ten wydobywa z siebie płyn w momencie kiedy się boi. To właśnie ta ciecz jest używana do barwienia produktów spożywczych na czarno. Niestety w Polsce ten atrament jest niedostępny. Ale nic straconego, czarny makaron znajdziecie w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych.

Łyżka do makaronu Nylon


Specjalna łyżka do makaronu ułatwi nakładanie ugotowanego makaronu na talerze.

Powyższe sposoby barwienia makaronu są w 100% naturalne i zdrowe. Jeśli jednak bardzo zależy Wam na przygotowaniu oryginalnego dania, a nie macie dostępu do niektórych z wymienionych barwników, możecie kupić ich chemiczne odpowiedniki, które pozwalają na szybkie uzyskanie każdego koloru.

Ocena: 5.0/5. Oddano 2 głosy.
Please wait...