Zdarza się to nawet najlepszym – chwila nieuwagi i czujemy swąd przypalającej się potrawy. Jeżeli zareagujemy odpowiednio szybko, straty będą niewielkie. Czasem jednak danie może już zdążyć się bardzo przypalić, tworząc trudną do usunięcia skorupę na dnie naszego ulubionego garnka. Wiecie jak wyczyścić mocno przypalony garnek emaliowany lub stalowy? Oto moje sprawdzone sposoby!

1Przypalony garnek – jak wyczyścić go solą?

W przypadku przypalania garnka, a w szczególności emaliowanego, w pierwszej kolejności wykorzystuję sposób z solą kuchenną. Napełniam garnek wodą z dużą ilością soli odstawiam naczynie na kilkanaście godzin (a nawet więcej, jeżeli stopień przypalenia jest bardzo duży). Po upływie tego czasu, wodę z solą zagotowuję, co sprawia, że przypalona warstwa łatwo odchodzi od dna naczynia. Nie próbuj zeskrobywać ostrymi narzędziami spalonych resztek potrawy przed namoczeniem, ponieważ możesz zarysować i uszkodzić powłokę garnka. Pozostałości spalenizny na dnie lepiej usunąć przy pomocy zmywaków nasączonych płynem do mycia naczyń. Jeżeli nadal nie jesteś zadowolony z efektu czyszczenia, do delikatnego usuwania przypalonych resztek możesz wykorzystać np. drewnianą łopatkę.Drewniany czerpak sól

Reklama

2Sposób na przypalony garnek – coca cola

Kolejnym sposobem na przypalony garnek jest coca-cola! Napój znany jest nie tylko ze swoich właściwości odrdzewiających, ale również ułatwiających rozpuszczenie przypalonej warstwy. Colę gotuję w garnku kilka minut i po przestudzeniu garnka doczyszczam go zwykłym zmywakiem do naczyń.

3Przypalony garnek – czyszczenie tabletkami do zmywarki

Inna sprawdzona i bardzo efektywna metoda na przypalony garnek polega na rozpuszczeniu w wodzie dwóch dobrych tabletek do zmywarki i pozostawieniu roztworu na noc. Oczywiście sposób nie nadaje się do wykorzystania w przypadku garnków, które nie są przeznaczone do użytku w zmywarce (składniki zawarte w tabletkach mogą negatywnie wpłynąć na naczynia).

4Soda – pomocna na przypalony garnek

Ostatni domowy sposób, który mogę polecić, to dokładne zasypanie przypalonego garnka sodą oczyszczoną i uzupełnienie go niewielką ilością wody. Po zagotowaniu wody, należy delikatnie usunąć resztki, tak jak w przypadku pozostałych sposobów. Pamiętaj – żadnych ostrych narzędzi! Dozwolone są ewentualnie drewniane lub plastikowe przybory. 🙂Garnek emaliowany Domotti


Przypalanie garnków najczęściej zdarzało mi się podczas gotowania mleka. Jeśli i Wy tak macie, polecam zakup garnka z płaszczem wodnym, który ustrzeże Was przed tego typu wpadkami, głośno alarmując zagotowanie się mleka. Każdemu jednak przydarzyć się może chwila nieuwagi… Ale od teraz, wiesz już, co pomaga na przypalony garnek i czym umyć naczynie. Domowe sposoby sprawdzą się na różnych rodzajach garnków!

Ocena: 5.0/5. Oddano 1 głos.
Please wait...