Odpowiednie przechowywanie kawy ziarnistej i mielonej sprawia, że ziarna kawowca na dłużej zachowują swój niepowtarzalny smak i aromat. Jak i w czym właściwie przechowywać ziarna kawy? Jaki pojemnik na kawę wybrać? Metalową puszkę, szklany słój czy ceramiczny lub próżniowy pojemnik? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Filiżanka świeżo zmielonej, aromatycznej kawy sprawia, że poranek staje się od razu piękniejszy. Uwielbiam zaczynać dzień właśnie od filiżanki lub kubka tego pobudzającego napoju. Ale w czasie popołudniowym również nim nie pogardzę! Dobra kawa, pita w rozsądnych ilościach, potrafi uprzyjemnić każdą chwilę. 🙂 Ale żeby zachwycała swoim aromatem i smakiem, musi być odpowiednio przechowywana. Zapomnijcie o mieleniu ziaren na zapas, trzymaniu kawy w lodówce lub ustawianiu słoiczka w nasłonecznionym miejscu! To jedne z głównych grzechów… Zatem jak odpowiednio przechowywać kawę w ziarnach i mieloną? Mam dla Ciebie parę przydatnych wskazówek!

Reklama


Kawa ziarnista czy mielona?

Kawa mielona to z pewnością wygoda użytkowania. Taka kawa jest zawsze gotowa do spożycia. Wystarczy, że wsypiemy jej odpowiednią porcję do kubka i zalejemy wodą. Ale coś za coś. Zmielone ziarna kawy szybko tracą swój smak i aromat – już po godzinie od zmielenia. Natomiast kawa ziarnista zachowuje swoje właściwości do kilku tygodni od daty palenia. Aby cieszyć się tym prawdziwym, pełnym aromatem kawy, warto kupić tę w ziarnach i zaopatrzyć się w dobry młynek do kawy, ręczny lub elektryczny.

Zarówno ręczne, jak i elektryczne młynki do kawy mają swoje zalety i wady. Jaki najlepiej wybrać, by dobrze spełniał swoje zadanie? W wyborze pomoże Ci artykuł: Młynek do kawy – ręczny czy elektryczny?

Najlepiej kupować małe porcje świeżo palonych ziaren kawy i mielić ziarna bezpośrednio przed parzeniem napoju. I to tylko tyle, ile akurat potrzeba. Na pewno nie więcej! Poza tym, mielone ziarna kawy uwalniają swoje najlepsze aromaty, wypełniając cały dom niezwykłym zapachem. Tych parę chwil spędzonych na mieleniu jest naprawdę warte takich przyjemności. 🙂 Uwielbiam to!

A jak zaparzyć doskonałą kawę? Po instrukcję zapraszam do artykułu: 8 sposobów na idealnie zaparzoną kawę. Dowiesz się z niego, jak parzyć kawę we włoskiej kawiarce, ekspresie przelewowym, prostym dripperze, a nawet w aeropressie.


Kawa przechowywana w lodówce – tak czy nie?

No zdecydowanie nie! Przechowywanie kawy w lodówce, wbrew krążącym opiniom, nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze, niska temperatura z jednej strony spowalnia procesy metaboliczne, które zachodzą w ziarnach kawowca, ale z drugiej niszczy olejki eteryczne, kluczowe dla tego niezwykłego aromatu kawy. Po drugie, kawa włożona do lodówki szybko wilgotnieje, a wilgoć jest jednym z jej wrogów. I po trzecie, ziarna kawy łatwo przechodzą innymi zapachami, dlatego z całą pewnością wchłoną zapach cebuli, wędliny i innych produktów. Co ciekawe, to właśnie ziarenka kawy rozsypywane są na małych talerzykach w perfumerii – by chłonęły zapachy przeróżnych, rozpylanych perfum. Zatem uwierz, kawa do lodówki to zły pomysł.


Właściwe przechowywanie kawy ziarnistej i mielonej

No to jak najlepiej przechowywać kawę po otwarciu opakowania? Kawa będzie czuła się dobrze w temperaturze pokojowej. Nie wkładaj jej do lodówki, ale też nie wystawiaj w nasłonecznione miejsce, ani w pobliżu kuchenki, piekarnika i grzejnika. Poza tym, kawa jest ciemno i sucholubna. Jej główni wrogowie to: nadmiar powietrza i wilgoci, światło, zbyt wysoka i zbyt niska temperatura. Od nich jak najdalej!

Idealne miejsce do przechowywania kawy jest zatem:
 • ciemne,
 • suche,
 • nieco chłodne (temperatura pokojowa, ale nie lodówka),
 • bez dostępu powietrza.

Odpowiedni pojemnik na kawę

Jak i w czym może być przechowywana kawa, by na długo zachowała swoje niezwykłe nuty smakowe? Pamiętaj, że lepiej jest kupować całe ziarna kawy i mielić je dopiero przed parzeniem. Ale, by zachwycały bogactwem swojego aromatu, trzeba zadbać również o ich właściwe przechowywanie. Warunki, jakie lubi kawa już znasz. Teraz czas wybrać odpowiedni pojemnik do kawy. Kawę możesz przechowywać w tym samym opakowaniu, w którym została zakupiona. Opakowania (torebki) na kawę powinny być dostosowane do zachowania jej niepowtarzalnego aromatu. Po otwarciu, trzeba spiąć je szczelnie klamrą i dodatkowo przełożyć do szczelnego pojemnika – metalowej puszki, ceramicznego lub szklanego słoja. Tak napełnione naczynie, włóż do kuchennej szafki, gdzie nie będą dochodziły promienie słoneczne.

Bardzo ważne, by pojemniki na kawę były szczelne, co uchroni ziarna kawowca przed szkodliwym działaniem powietrza i wilgoci.

Metalowa puszka do przechowywania kawy

Puszki do kawy wykonane z metalu są lekkie i nie ma obawy o ich stłuczenie. Ponadto, występują w wielu kształtach, wzorach i kolorach. Mogą być to proste puszki z napisem, ale również naczynia w stylu retro, które staną się ozdobą kuchni w odpowiedniej aranżacji. Po taką puszkę, aż przyjemnie sięgać! Pamiętaj jednak, by ustawić ją w zacienionym miejscu, do którego nie będą docierać promienie słoneczne. Metalowe pojemniki mogą jednak negatywnie wpływać na smak kawy, dlatego kawa ziarnista lub mielona umieszczona w puszce, powinna mieć dodatkowo swoje oryginalne opakowanie, by nie stykać się bezpośrednio z metalem.

Szklany słoik na kawę

Czy szklany słoik i kawa to zgrany duet? Tak, ale pod warunkiem, że napełniony ziarnami słoik schowasz w kuchennej szafce. Słoiki do kawy wykonane są z naturalnych materiałów, dlatego nie będą wydzielały żadnych sztucznych zapachów, które psują aromat kawy. Zamknięcie typu twist, weck lub gumowa uszczelka zapewniają szczelność i chronią przed dostępem powietrza i wilgoci. Kawa w przezroczystym słoiku bardzo ładnie się prezentuje, ale nie dopuść do tego, by promienie słoneczne zepsuły jej smak. Słoiki do kawy schowaj do szafek, bez dostępu do światła. Podobnie jak w przypadku ceramicznych pojemników, napełnij je po brzegi, lub włóż do nich kawę w oryginalnym opakowaniu. Szkło może mieć klasyczną, białą barwę, ale może być również lekko zielone, niebieskie lub czerwone.

Jeśli kupujesz kawę mieloną, nie przesypuj jej bezpośrednio do pojemnika, ale pozostaw w oryginalnym opakowaniu, zabezpiecz klamrą i dopiero w takiej postaci umieść w słoju lub puszce. W przypadku kawy w ziarnach, napełnij pojemnik po brzegi, by ograniczyć dostęp powietrza.

Pojemnik ceramiczny na kawę

Ceramiczny pojemnik na kawę, w przeciwieństwie do tych metalowych i z tworzyw sztucznych, jest odporny na przenikanie się zapachów – nie pochłania, ani sam ich nie wydziela. Dzięki temu, ziarna kawy zachowają swój naturalny aromat. Możesz wsypać ziarna kawy bezpośrednio do takiego pojemnika, ale zasyp go po brzegi – im mniej miejsca na powietrze, tym lepiej. W przeciwnym razie, pozostaw kawę w oryginalnym opakowaniu i przełóż w takiej formie do ceramicznego pojemnika. Produkty wyróżniają się prostotą wykonania i to w całej tej prostocie tkwi właśnie ich piękno. Dostępne z ceramiczną lub drewnianą pokrywką. Z oznaczeniem „Kawa” lub ozdobnym tłoczeniem.

 

Pojemnik próżniowy na kawę

A dla nieco bardziej wymagających proponuję… Próżniowy pojemnik na kawę! Niektóre modele zostały wyposażone w pompkę, która umożliwia usunięcie powietrza z wnętrza. A jak wiemy, powietrze jest jednym z głównym wrogów dobrej kawy! Wytworzone podciśnienie sprawia, że przechowywane wewnątrz pojemnika produkty na długo zachowują swoją świeżość. Nadają się nie tylko do przechowywania aromatycznej kawy, ale i herbaty, orzechów, suszonych owoców, ciastek i innego typu żywności. Pojemnik na kawę próżniowy będzie zatem dobrym rozwiązaniem zarówno do kawy w ziarnach, jak i tej mielonej. Zapewni im niezwykłą trwałość aromatu, bez konieczności trzymania ziaren w oryginalnych torebkach.


Jak przechowywać kawę? Podsumowanie

Prawidłowe przechowywanie kawy sprowadza się do kilku najważniejszych punktów:

Przechowywanie kawy - wskazówki
 1. Wybieraj kawę ziarnistą i miel ziarna kawowca bezpośrednio przed parzeniem.
 2. Przechowuj kawę w odpowiednich warunkach: bez dostępu powietrza, wilgoci, ciepła i światła.
 3. Pojemnik na kawę powinien być szczelny. Najlepiej schować go do szafki.
 4. Pojemniki wykonane ze szkła i ceramiki są najbardziej odporne na zapachy – nie pochłaniają obcych, ani nie wydzielają swoich zapachów.
 5. Jeśli kupujesz kawę zmieloną, pozostaw ją w oryginalnym opakowaniu i zabezpiecz torebkę klamrą. Dodatkowo włóż opakowanie do pojemnika, by zapewnić większą szczelność.
 6. Jeśli wsypujesz kawę bezpośrednio do pojemnika, to wypełnij go po brzegi, by pozostawić jak najmniej miejsca na powietrze. W innym wypadku, użyj pojemników próżniowych z pompką.
 7. Pod żadnym pozorem nie przechowuj kawy w lodówce – zbyt niska temperatura niszczy naturalne oleje eteryczne, czyli kawowy aromat.

Weź sobie do serca wszystkie te punkty, by cieszyć się zawsze smaczną i aromatyczną kawą!

Ocena: 5.0/5.
Please wait...