Gotowanie na parze to prosty sposób na przyrządzenie pysznego, ale i wyjątkowo zdrowego posiłku. Jak dobrze gotować na parze, by potrawy były zawsze smaczne i aromatyczne? Z pomocą przychodzą proste wskazówki, które pozwolą szybko zaprzyjaźnić się z parowarem. Zobacz, jakie zalety ma gotowanie na parze, jaki parowar wybrać i jak gotować na parze nawet bez parownika!

Nadchodząca wiosna niesie ze sobą nie tylko więcej słońca i ciepła, ale i chęć zmian! Zaczynamy wiosenne porządki w domu, ale również skupiamy się na swoim zdrowiu. Wiosna to idealna pora roku, by włączyć do swojej diety jeszcze więcej lekkich, warzywnych posiłków, które będą zarówno zdrowe, jak i apetyczne. Specjalny parowar pozwoli przyrządził dietetyczne wersje obiadów! Odkąd sama stałam się posiadaczką parownika, nie mogę się bez niego obejść. To świetna alternatywa dla ciężkostrawnego smażenia i tradycyjnego gotowania, które pozbawia potrawy wartości odżywczych. Czas na zmianę! Zobacz, jak zacząć swoją przygodę z taką formą gotowania! ?

Reklama

Zalety gotowania na parze. Dlaczego warto?

Gotowanie na parze ma praktycznie same zalety! To bardzo zdrowy sposób przygotowywania posiłków, które są nie tylko smaczne, ale i zachowują swoje cenne wartości odżywcze. Potrawy z parowaru nie ociekają ciężkostrawnym tłuszczem, ani nie są rozgotowane. Są za to jędrne i sprężyste, a dodatek aromatycznych przypraw i świeżych ziół sprawia, że są wyjątkowo smakowite. Odpowiedni garnek do gotowania na parze odkryje przed Tobą wszystkie zalety:

Stalowy garnek do gotowania na parze Alvaro


Klasyczny garnek do gotowania na parze wykonany ze stali nierdzewnej posiada najczęściej kilka poziomów, dzięki czemu szybko przygotujemy cały obiad!

  • W parowarze ugotujesz niemal wszystko! Co takiego można gotować na parze, w parowarze? Warzywa, mięso, ryby i owoce morza, a nawet kaszę, ryż i makaron.
  • Gotowane produkty zachowują większość swoich witamin i składników odżywczych. Jeśli gotujemy tradycyjną metodą, wiele z tych cennych substancji zostaje w wodzie, w której gotowała się potrawa.
  • Dania nie są rozgotowane, ale pozostają jędrne i świeże oraz zachowują swój naturalny kolor. Wyglądają o wiele bardziej apetycznie!
  • Zrezygnowanie ze smażenia sprawia, że potrawy gotowane na parze nie nasiąkają tłuszczem, dzięki czemu są zdrowsze i mniej kaloryczne.
  • Nie musisz martwić się o przypalenie potraw.
  • Oszczędność czasu i energii (naszej i kuchenki!). Dobry parowar elektryczny lub garnek parowy posiada kilka pięter, a na każdym poziomie możesz gotować inny składnik. Za jednym zamachem przygotujesz ziemniaki, inne warzywa oraz mięso – pyszny obiad na parze gotowy!
  • Możliwość podgrzewania posiłków na parze przy zachowaniu ich dobrego smaku.

Parowar elektryczny czy garnek do gotowania na parze, czyli jaki parowar kupić?

Aby przygotowywać smaczne i zdrowe posiłki, niezbędny będzie odpowiedni przyrząd do gotowania na parze. Możesz przebierać nie tylko w markach, ale i w typach samych garnków! Oprócz tych klasycznych naczyń, do wyboru masz urządzenia elektryczne, pojemniki wykonane z bambusa oraz przeznaczone do użytkowania w kuchence mikrofalowej. Mała ściągawka powinna pomóc w wyborze idealnego parownika:

  • Klasyczny garnek do parowania – czyli parowar na gaz lub inną kuchenkę. Swoim wyglądem przypomina tradycyjny stalowy garnek, ale może być wykonany również z ceramiki i szkła tak jak garnek do gotowania na parze Pyrex. Zazwyczaj kilkupoziomowy, ze specjalnymi wkładami, umożliwiającymi przenikanie pary wodnej do potrawy.
Szklany garnek do gotowania na parze Pyrex


Garnki do parowania wykonane są z różnych materiałów. Mogą mieć ceramiczną podstawę ze szklanymi pojemnikami.

  • Parowar elektrycznyto urządzenie, które nie wymaga użycia kuchenki, dzięki czemu zaoszczędzimy na niej trochę przestrzeni. Do jego działania potrzebny jest jednak prąd. Posiada czasomierz, który umożliwia odliczenie odpowiedniego czasu na przyrządzenie potrawy. Elektryczny parowar również może być metalowy lub szklany.
  • Parownik bambusowy do gotowania na parze – wykonany z naturalnego bambusa i złożony z kilku pojemników. Musi zostać umieszczony w garnku lub woku z wodą. Doskonały do przygotowywania dań kuchni azjatyckiej.
Parownik bambusowy okrągły


Parownik wykonany z naturalnego bambusa jest idealny do przygotowywania dań kuchni azjatyckiej na parze.

  • Pojemnik do gotowania na parze w mikrofali – zazwyczaj wykonany z tworzywa sztucznego, silikonu lub szkła. Naczynie o mniejszej pojemności, idealne do przyrządzania posiłków w kilka minut lub rozmrażania produktów w kuchence mikrofalowej.
  • Sitko do gotowania na parze lub inna wkładka do parowaniadobre rozwiązanie dla tych, którzy nie posiadają jeszcze specjalnego parownika, ale chcą gotować na parze! Wystarczy umieścić stalowe sitko lub silikonową wkładkę w garnku i położyć na niej wybrane produkty – nie będą stykać się z wodą, ale unosząca się para wodna zrobi swoje.

W wyborze odpowiedniego garnka do gotowania na parze pomoże Ci artykuł: Elektryczny parowar czy garnek do gotowania na parze? 

Gotujemy na parze! Jak gotować w specjalnym garnku na parze?

Tradycyjny garnek parowar składa się z kilku poziomów. Podstawę stanowi dolna część, do której wlewa się wodę, a górna wyposażona jest w specjalne sitko i pokrywkę, która zatrzymuje parę wodną w obrębie garnka. Większe garnki przeznaczone do gotowania na parze wyposażone są nawet w 2 lub 3 takie sitka! Zasady gotowania na parze są bardzo proste. Wystarczy, że dolne naczynie napełnisz odpowiednią ilością wody (ok. 2-3 cm), tak by nie stykała się z umieszczonym nad nią sitem. W górnej części umieść produkty, które chcesz przygotować. Na każdym poziomie możesz ułożyć inne składniki. Szczelnie nakryj naczynie pokrywą i rozpocznij gotowanie! Kilka praktycznych wskazówek podpowie Ci jak dobrze gotować w parowarze:

  • Czas gotowania danych składników na parze licz dopiero od momentu zagotowania się wody w dolnej części. Zmniejsz ogień, by woda nie wrzała zbyt mocno.
  • Pamiętaj o odpowiedniej ilości wody. Nie może być jej zbyt dużo, by nie dotykała umieszczonego nad nią sita, ani zbyt mało, by nie doprowadzić do przypalenia garnka.
  • Gotowanie w parowarze pozwala przyrządzić smaczne potrawy bez dodatku soli. Para wydobywa z nich prawdziwy smak i aromat! Jeśli nie możesz obejść się bez solenia, dodaj szczyptę soli dopiero po ugotowaniu warzyw czy innych produktów.
  • Jeżeli chcesz wzmocnić smak przygotowywanych dań, do gotującej się wody w dolnym pojemniku, dodaj świeże lub suszone zioła. To, co akurat gotujesz przejdzie niezwykłym aromatem majeranku, oregano czy ziół prowansalskich.
  • Rezygnacja ze smażenia mięsa, ryb czy warzyw na rzecz przygotowywania ich na parze na pewno wiąże się z innym smakiem gotowych dań. Dlatego warto zaprzyjaźnić się z naturalnymi przyprawami! Zrezygnuj z nadmiaru soli i sztucznych wzmacniaczy smaku.
Parowar emaliowany Elo


Emaliowany garnek do gotowania na parze będzie nie tylko bardzo praktycznym naczyniem, ale wkomponuje się w aranżacje kuchenne w stylu retro.

  • Mięso i ryby przypraw już na kilka godzin przed parowaniem, by zdążyły przejść ich zapachem i smakiem. Możesz je również zamarynować i pozostawić w lodówce na całą noc.
  • Jeśli masz w zanadrzu trochę bulionu domowej roboty, to pora go wykorzystać. Wlej go zamiast wody do dolnej części naczynia. Warzywa czy mięso staną się jeszcze bardziej apetyczne!
  • Kolejność układania produktów nie pozostaje bez znaczenia. Garnki z kilkoma poziomami pozwalają przygotować cały obiad za jednym zamachem, ale zwróć uwagę, na jakim poziomie układasz dane składniki. Im niższy poziom, tym gotowanie jest znacznie szybsze. Dlatego na górze ułóż te produkty, które stają się gotowe szybciej niż inne. Dzięki temu wyrównasz czasy przyrządzania posiłków.
  • Uważaj, by nie rozgotować warzyw! Gotują się znacznie szybciej niż inne produkty, dlatego co jakiś czas sprawdzaj stopień ich ugotowania poprzez nakłuwanie widelcem. Specjalny parownik jest idealny do przygotowania warzyw, ponieważ sprawia, że stają się chrupkie i jędrne.
  • By produkty nie przywarły do wkładki czy sitka, możesz ułożyć na ich dnie liść kapusty pekińskiej. To prosty, ale skuteczny sposób!
  • Jeśli chcesz przygotować mrożone mięso lub rybę na parze, musisz je najpierw rozmrozić. Z kolei warzywa mogą być gotowane na parze zarówno w wersji surowej, jak i mrożonej.
  • Jak szybko zrobić warzywa i mięso na parze? Pokrój je na mniejsze kawałki, dzięki czemu skrócisz czas ich gotowania na parze w garnku. Zdecyduj się również na rybne filety, zamiast przyrządzania ryb w całości.

Jak gotować na parze bez parowaru?

Gotowanie na parze bez specjalnego parowaru jest jak najbardziej możliwe! Zanim zaopatrzyłam się w kilkupoziomowy garnek, korzystałam z prostego stalowego sitka do gotowania parowego. Może być to również silikonowy wkład do gotowania na parze. Jak używać takich gadżetów? Wystarczy umieścić je na garnku z wodą, a na jego powierzchni ułożyć wybrane produkty spożywcze. Wkłady nie stykają się z wodą, przez co potrawy przygotowywane są na parze. Niestety, nie możesz utworzyć kilku poziomów, by przygotować wszystkie składniki potrzebne na obiad. Jednak na sam start przygody z gotowaniem na parze takie sitko jest idealne! ?

Sitko do gotowania na parze Topfann

Proste sitko do gotowania na parze pozwala przygotować zdrowy posiłek bez parowaru! Wystarczy umieścić je na zwykłym garnku.

Klasyczny garnek do gotowania na parze sprawdzi się jako parowar na kuchenkę gazową, elektryczną, ale i każdą inną. Jeżeli nie chcesz, by naczynie zajmowało miejsce na kuchence, możesz zdecydować się na jego elektryczną wersję z odmierzaniem czasu. Pamiętaj, że do wyboru masz jeszcze inne naczynia i akcesoria! Możesz zacząć swoją przygodę od samego wkładu do gotowania parowego, by przekonać się, że taka metoda przyrządzania posiłków całkowicie Ci odpowiada. Poznałeś już praktyczne porady jak gotować na parze, więc czas, by je przetestować!

Zobacz małą ściągawkę jak długo należy gotować warzywa na parze:

Jak gotować warzywa na parze - infografika

Ocena: 4.5/5.
Please wait...