Sól i pieprz to podstawowe przyprawy w kuchni. To właśnie one nadają każdej potrawie smaku i aromatu. Powinny być jednak mielone bezpośrednio przed przyprawieniem dania. A niezbędny do tego jest młynek do przypraw! Tylko jaki wybrać? Lepszy będzie tradycyjny młynek ręczny, czy może ten nowoczesny, elektryczny? Z mechanizmem stalowym czy ceramicznym? Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, o których dowiesz się z naszego poradnika.

Aromatyczne przyprawy to niezbędny element przyrządzanych potraw, które to właśnie dzięki nim zyskują wyjątkowy smak i zapach. By jeszcze bardziej wzmocnić wrażenia smakowe i zapachowe, sól i pieprz powinny być mielone bezpośrednio przed dodaniem ich do potrawy. Pomoże nam w tym prosty młynek do soli i pieprzu. Wystarczy parę razy zakręcić lub wcisnąć odpowiedni przycisk, by rozdrobnić kryształki soli czy ziarenka pieprzu. Proste, prawda? Więc czemu by tego nie wykorzystać w swojej kuchni? Jeśli zachęciłam Cię do zakupu młynka do przypraw, to poświęć jeszcze chwilę, by dowiedzieć się, jaki model wybrać. Młynek do pieprzu elektryczny, czy ręczny? Każde rozwiązanie ma swoje zalety, ale też i wady… Ciekawy jakie? Zapraszam do lektury.

Reklama

Tradycyjne młynki do przypraw ręczne

Ręczne młynki do pieprzu nazywane są także młynkami manualnymi lub mechanicznymi. Używane są w kuchniach już od wielu lat. Choć na rynku pojawiły się młynki z napędem elektrycznym, to nie zdołały one wyprzeć tych tradycyjnych akcesoriów. Współczesne młynki do przypraw ręczne przybierają różne formy. Jedne wyglądają jak te sprzed dekad, a drugich nie sposób odróżnić od nowoczesnych młynków elektrycznych. Tradycyjnie wykonywane z drewna, dzisiaj produkowane są także ze stali, szkła i tworzyw sztucznych (plastiku, akrylu, nylonu). Niektóre wyposażone są nawet w funkcję regulowania grubości mielenia. Trzeba jednak użyć nieco siły, by zmielić w nich przyprawy – zakręcić korbką czy górną częścią młynka. Mielą przyprawy wolniej, ale to również ich zaleta – ziarna nie tracą w ten sposób na jakości, zachowując pełnię aromatów.

Jakie młynki ręczne polecamy? Produkty z wyższej półki, takie jak legendarne młynki Peugeot, Zassenhaus, Fissler czy Wesco. A także tańsze opcje: Kinghoff, Valdinox, Florina i Tescoma.

Nowoczesny, elektryczny młynek do pieprzu i soli

Konkurencją dla tradycyjnych młynków manualnych są młynki elektryczne. To urządzenia z automatycznym mechanizmem mielenia. Wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk, by młynek sam zmielił ziarna pieprzu czy kryształki soli. Trzymamy przycisk tak długo, jak dużo przyprawy chcemy dodać. W przeciwieństwie do młynków ręcznych, te elektryczne nie wymagają użycia żadnej siły, a do ich obsługi wystarczy tylko jedna ręka. Większość modeli wyposażona jest w funkcję regulacji grubości mielenia. Automatyczne młynki do pieprzu i soli wykonywane są z tych samych materiałów, co młynki ręczne – drewna, stali, szkła i tworzyw sztucznych. Dzielimy je na:

 • młynki elektryczne żarnowe – do mielenia przypraw wykorzystywane są żarna, które pracują na podobnej zasadzie jak młynki ręczne. Co ważne, żarna nie obniżają jakości rozdrabnianych przypraw.
 • młynki elektryczne udarowe – żarna zastąpione są tutaj ostrzami. Przyprawy często miażdżone są na drobny pył, co może obniżać ich walory smakowe i zapachowe.

Na które młynki elektryczne warto zwrócić uwagę? I w tej kategorii nie ma mocnych na młynki Peugeot. Oprócz tego warto zainteresować się młynkami marki Kyocera, Adhoc, Ambition oraz Botti.

Rodzaje mechanizmów w młynkach

Na co zwrócić uwagę przy wyborze młynków do mielenia przypraw? Na ich wygląd, materiały wykonania, sposób działania, a także na… mechanizm mielący. Bo to właśnie on decyduje o jakości zmielonej soli i pieprzu. Obecnie w młynkach stosowane są dwa rodzaje mechanizmów:

 • Mechanizm ceramiczny – zapewnia doskonałą precyzję mielenia przypraw, dokładnie rozdrabnia ziarenka pieprzu i kryształki soli, a przy tym ich nie miażdży. W ten sposób przyprawy zachowują swój pierwotny, właściwy aromat i smak. Ceramiczny materiał jest całkowicie obojętny w kontakcie z żywnością, dlatego nie zmienia zapachu przypraw i sam go nie pochłania. Nie podlega również rdzewieniu, jest odporny i wytrzymały na różne uszkodzenia mechaniczne. Zaletą jest także cichy tryb pracy.
 • Mechanizm stalowy – to alternatywa dla mechanizmy ceramicznego. Choć młynek z takim mechanizmem działa nieco głośniej, to jednak charakteryzuje się podobną odpornością i wytrzymałością. Stal nierdzewna znana jest także se swoich właściwości antykorozyjnych.

Młynek ręczny czy elektryczny?

To w końcu, jaki młynek do przypraw lepiej spełni swoje zadanie? Ten ręczny, czy ten elektryczny? Przeanalizuj informacje zawarte w tabelce i sam zdecyduj, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze:

Młynki ręczne czy elektryczne

Rodzaj młynkaZaletyWady
Młynki do przypraw ręczne
 • tradycyjny wygląd, nadają wnętrzu retro charakteru
 • precyzyjne mielenie soli i pieprzu
 • wolne mielenie pozwala zachować wysoką jakość przypraw
 • bezawaryjne
 • zazwyczaj niższa cena
 • nie każdy młynek wyposażony jest w funkcję regulacji grubości mielenia
 • wymagają użycia siły
Młynki do przypraw elektryczne
 • szybkie mielenie przypraw
 • nie wymagają użycia siły
 • wyposażone w funkcję regulacji grubości mielenia
 • dostępny młynek grawitacyjny (wystarczy obrócić, by zaczął pracować)
 • zbyt szybkie mielenie może wpłynąć na utratę jakości ziaren (polecamy młynki wolnoobrotowe)
 • zasilane na baterie, awaryjne
  wyższa cena

Zastanawiając się nad wyborem młynka do pieprzu elektrycznego, czy ręcznego, musimy wziąć pod uwagę różne kwestie. Jak widzisz, każdy z typów ma swoje plusy, ale też i minusy. Tradycyjne młynki ręczne to świetne rozwiązanie do klasycznych kuchni tych osób, które cenią sobie wyjątkowy smak i aromat przypraw, nawet kosztem nieco większej pracy. Z kolei młynki elektryczne to świetne nowoczesne gadżety, przeznaczone dla tych osób, którzy poszukują kulinarnych ułatwień – wystarczy wcisnąć odpowiedzi przycisk, by młynek sam zmielił ziarenka pieprzu czy kryształki soli.

No votes yet.
Please wait...