Czy skórka kiwi jest jadalna, jak smakuje biała odmiana truskawki i jaki owoc najlepiej nawadnia organizm? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę o owocach – tych polskich i egzotycznych! Oprócz samych pytań, serwujemy też owocowe ciekawostki, o których być może nie miałeś pojęcia… Poznaj je wszystkie!

Owoce to nie tylko smaczna, ale i zdrowa przekąska. Warto, by stale gościły w naszej diecie pod różnymi postaciami – jedzone na surowo, w deserach, ciastach i owocowych sałatkach. Każdy owoc to niesamowity smak, a także mnóstwo witamin i minerałów! Korzystaj z dobroci owoców sezonowych, sięgaj po te egzotyczne i próbuj nowych smaków. Weź do ręki owocową przekąskę i przystąp do rozwiązania quizu o owocach! Powodzenia 🙂

Reklama

0%

1. Truskawka to tak naprawdę mieszaniec, powstały ze skrzyżowania dwóch gatunków:Correct! Wrong!

Truskawka, zwana poziomką ananasową lub poziomką wielkoowocową, jest mieszańcem dwóch gatunków poziomki – poziomki wirginijskiej z Ameryki Północnej i poziomki chilijskiej. Truskawka jest niskokaloryczna i bogata w cenne substancje: minerały i witaminy (w szczególnością witaminę C).

2. Do którego gatunku należy melon?Correct! Wrong!

Melon jest gatunkiem ogórka z jadalnym owocem! Ta jednoroczna roślina dyniowata w blisko 90% składa się z wody. Melony mają wyjątkowo mało kalorii, ale nie brak w nich sporych pokładów β-karotenu oraz kwasu asparaginowego. Jest świetnym owocem na orzeźwienie i nawodnienie organizmu w letnie dni.

3. Jak inaczej nazywa się pitaja – owoc pochodzący z Meksyku i Amer. Środkowej?Correct! Wrong!

Pitaja to inaczej smoczy owoc – mają czerwoną lub żółtą skórkę i biały miąższ. Rośliny te są owocami wielu gatunków kaktusa. Pochodzą z Meksyku i Ameryki Środkowej, ale uprawiane są również w wielu krajach azjatyckich. Co ciekawe, smoczy owoc kwitnie tylko w nocy, dlatego też nazywa się go „królową nocy” lub „księżycowym kwiatem”.

4. Najczęściej jadane przez nas banany mają żółtą skórkę. Inna odmiana bananów to:Correct! Wrong!

Inną odmianą banana są banany czerwone – o brunatnej skórce, mniejsze, grubsze i słodsze. Ich smak jest nieco delikatniejszy niż bananów żółtych. Są również bogatsze w witaminę C niż ich żółte odpowiedniki. Można je jeść na surowo, smażyć i zapiekać.

5. Które ze stwierdzeń jest FAŁSZYWE?Correct! Wrong!

Biała część, znajdująca się bezpośrednio pod grubą skórką pomarańczy, nie jest wcale trująca! Wręcz przeciwnie – kryje w sobie wiele cennych składników odżywczych, a w tym substancje pomagające przyswoić witaminę C, a także wit. z grupy B i wit. A. Warto zatem pozostawiać białą cienką skórkę, która pokrywa pomarańczę.

6. Który z owoców najlepiej nawadnia organizm?Correct! Wrong!

Arbuz niemal w 92% składa się z wody, ale nie brak w nim wielu witamin i minerałów. Nawadnia nasz organizm lepiej niż sama woda czy napoje izotoniczne! Dzięki tak dużej zawartości wody jest gatunkiem moczopędnym, polecanym w diecie osób chorych na nerki.

7. Słówko banan wywodzi się najprawdopodobniej od arabskiego „banan”, co oznacza:

Correct! Wrong!

Nazwa owoców bananowca zwyczajnego najpewniej wywodzi się albo z języka arabskiego, gdzie oznacza „palec”, albo z języka afrykańskiego, gdzie na rośliny te mówi się „banaana”.

8. Biała odmiana truskawki „pineberry” w swoim smaku przypomina:

By Cristian Nitti [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons
Correct! Wrong!

Biała truskawka „pineberry”, znana jako truskawka ananasowa, w swoim smaku przypomina ananasa. Jest doskonała do uprawy amatorskiej – w doniczkach na balkonie lub na działce. Truskawka jest początkowo zielona, a potem przyjmuje biały kolor z czerwonymi pestkami. Nazwa wywodzi się od angielskich słówek „pineapple” - ananas i „strawberry” - truskawka.

9. Durian, owoc o grubej zielonej skórce pokrytej kolcami, jest najbardziej znany z:

Correct! Wrong!

Durian to owoc pochodzący z tropikalnych obszarów Azji. Owoc ten jest najbardziej znany ze swojego dość intensywnego i bardzo nieprzyjemnego zapachu. Przez niektórych uważany za prawdziwy przysmak. Co ciekawe, w krajach, w których durian występuje często można spotkać tabliczki informujące o zakazie wnoszenia durianów do restauracji, hoteli, środków komunikacji miejskiej. Nie ma się co dziwić... 😉

10. Płaska brzoskwinia „Saturn” w sklepach oferowana jest pod nazwą:

Correct! Wrong!

Płaskoowocowe brzoskiwinie oferowane są w sklepach pod nazwą "UFO". Wywowdzą się z Chin, skąd przywędrowały do Anglii i USA. Obecnie uprawiane są w wielu krajach. W Polsce najpopularniejszą odmianą płaskich brzoskwiń jest odmiana „Saturn”. Owoc wyróżnia się słodkim smakiem.

11. Jak rosną ananasy?

Correct! Wrong!

Quiz: Co Ty wiesz o owocach? Ciekawostki!
Brawo!

Niezły z Ciebie ananas 😉 Znasz się na owocach jak nikt inny! Smacznego!
Całkiem dobrze!

Całkiem dobrze znasz się na owocowych tematach. Mam nadzieję, że po tym quizie będzie jeszcze lepiej 😉
Oj cienko...

Coś słabo... Ale nie przejmuj się - spróbuj jeszcze raz! ;D Będzie lepiej!