Jak dobrze znasz wróżby andrzejkowe i co tak naprawdę wiesz o andrzejkach? Przez co powinno przelewać się wosk, czyim patronem jest św. Andrzej, jaki jest męski odpowiednik andrzejek i po co ustawia się buty? Znasz odpowiedzi na te pytania? Sprawdź w naszym quizie!

Andrzejki to magiczny wieczór wróżb – okazja do zabawy i poznania swojej przyszłości 😉 Zanim nastanie ta magiczna noc, zapraszam do wzięcia udziału w nieco innej zabawie, by przekonać się jak dużo wiesz o andrzejkach – tradycji, zwyczajach i najpopularniejszych wróżbach. Koniecznie daj znać jak Ci poszło!

Reklama

0%

1. Kiedy w Polsce obchodzimy andrzejki?Correct! Wrong!

Andrzejki obchodzimy w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię świętego Andrzeja. Wtedy to odbywa się wieczór wróżb andrzejkowych.

2. Św. Andrzej uznawany był za patrona...Correct! Wrong!

Św. Andrzej uznawany był za patrona panien na wydaniu i niezamężnych dziewcząt, stąd ludowe powiedzenie: "Na św. Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja".

3. Jak nazywa się wieczór wróżb dla młodych mężczyzn, męski odpowiednik andrzejek, obchodzony z 24/25 listopada?Correct! Wrong!

Niegdyś wróżby andrzejkowe przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt. Młodzi mężczyźni obchodzili natomiast katarzynki - w nocy z 24/25 listopada, w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

4. Jaki charakter mają wróżby andrzejkowe?Correct! Wrong!

Wróżby andrzejkowe mają głównie charakter miłosny. Niegdyś miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla młodych, niezamężnych dziewcząt - zwiastowały rychłe zamążpójście, przepowiadały imię czy zawód przyszłego małżonka.

5. Jedną z popularniejszych wróżb andrzejkowych jest...Correct! Wrong!

Wylewanie wosku na zimną wodę to jedna z najpopularniejszych wróż andrzejkowych. Wróżymy z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia, który symbolizuje kształt sylwetki przyszłego wielbiciela.

6. Przez co powinno przelewać się wosk?Correct! Wrong!

By wróżba była silniejsza, wosk przelewamy przez ucho od klucza na zimną wodę.

7. Kto powinien wróżyć sobie w andrzejkowy wieczór?

Correct! Wrong!

Większość wróżb andrzejkowych, ze względu na swój matrymonialny charakter, przeznaczona jest dla panien i kawalerów. Jednak we współczesnych czasach w andrzejki mogą bawić się wszyscy. 🙂

8. Kartki z zapisanymi imionami chłopców lub dziewcząt...

Correct! Wrong!

Kartki z zapisanymi imionami chłopców lub dziewcząt przekłuwa się szpilką z drugiej, niezapisanej strony - przekłute imię to imię przyszłego małżonka/małżonki.

9. Wróżba z ustawianiem butów od ściany do progu ma wyłonić pannę, która...

Correct! Wrong!

Kolejna popularna wróżba to ustawianie butów jeden z drugim, od ściany do progu. Panna, której but jako pierwszy dotrze do progu ma pierwsza wyjść za mąż z wszystkich zgromadzonych dziewcząt.

10. Z obierek, którego owocu wróży się w andrzejkowy wieczór?

Correct! Wrong!

Do wróżenia z obierek wykorzystywany jest najczęściej jabłko. Najpierw obiera się jabłko tak, by uzyskać jak najdłuższy pasek, a później rzuca za plecy - skórka układa się w inicjał przyszłego męża lub żony.

Co wiesz o andrzejkach?
Brawo!

Bardzo dużo wiesz o andrzejkach - teraz czas na zabawę i wróżby! 😉
Nawet dobrze...

Ale zawsze mogło być lepiej! Mam nadzieję, że dowiedziałaś/eś się co nieco o andrzejkach 😉
Oj cienko...

Aż tak słabo znasz andrzejki? Nie wierzę! Spróbuj rozwiązać quiz jeszcze raz 🙂

Organizujesz tegoroczne andrzejki w swoim domu? Mam dla Ciebie kilka cennych porad: Jak zorganizować magiczne andrzejki w domku?