Czy drób jest zdrowy i warto go włączać do swojej diety? Bez wątpienia tak! Mięso drobiowe posiada cenne wartości odżywcze, a przy tym jest lekkostrawne, szybkie do przyrządzenia i smaczne. Potrawy z drobiu mogą być przygotowywane na różne sposoby – gotowane, smażone, pieczone, grillowane i duszone. Zobacz, która z nich najbardziej Ci odpowiada.

Mięso z kurczaka lub indyka powszechnie uchodzi za lekkostrawne i zdrowe. To prawda – drób bez wątpienia stanowi rodzaj mięsa, po który powinniśmy sięgać najczęściej. Przygotowany na różne sposoby może okazać się podstawą wielu rozmaitych potraw, nie powinien więc się nam nudzić w codziennej diecie. Warto wiedzieć, że największym producentem mięsa drobiowego w Europie pozostaje właśnie Polska.

Reklama

Czy drób jest zdrowy? Wartość odżywcza mięsa drobiowego

 Mięso z drobiu to znakomite źródło pełnowartościowego białka, co istotne jest dla wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci w okresie rozwojowym czy dla sportowców.  Najwięcej białka dostarczy nam kurza lub indycza pierś. Jakie jeszcze wartości zdrowotne ma drób?

  • Ogromną zaletą mięsa drobiowego jest także niska zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych – dominują w nim bowiem nienasycone kwasy tłuszczowe, które posiadają niezwykle korzystny wpływ na funkcjonowanie układu krążenia, a także pomagają zapobiegać np. miażdżycy.
  • Jednocześnie drób wyróżnia niska kaloryczność, dzięki czemu często wykorzystywany jest w komponowaniu diet odchudzających.
  • Spożywając mięso drobiowe dostarczamy sobie także cennych witamin z grupy B (kluczowych dla organizmu w procesie budowy oraz regeneracji komórkowej) czy witaminy A (odpowiedzialnej za dobry wzrok oraz kondycję skóry). Ponadto drób stanowi bardzo dobre źródło cynku, który działa wspomagająco na układ immunologiczny, a także witaminy PP, która obniża poziom cholesterolu i przeciwdziała chorobom serca.
  • Drób (zwłaszcza mięso indycze) bogaty jest także w tryptofan, czyli składnik, który odpowiedzialny jest za produkcję serotoniny – hormonu szczęścia. Nie tylko poprawia nastrój, redukuje stres, ale także pomaga zwalczać problemy z zasypianiem.

Podstawka do pieczenia kurczaka Nordic

Mięso drobiowe i kalorie

Kurza czy indycza pierś z kurczaka jest często składnikiem wielu diet. Docenia się to, że mięso drobiowe jest źródłem pełnowartościowego białka, ale również jest niskokaloryczne.

Wartość energetyczna drobiu to ok. 272 kalorie na 100 gram mięsa.

Potrawy z drobiu, czyli różne sposoby na kurczaka

Zarówno kurczak, jak i indyk może być podobnie przygotowywany. To znaczy, że możesz drób ugotować, usmażyć, ugrillować, upiec lub poddusić. W każdej postaci będzie smaczną propozycją na obiad. Z dodatkiem warzyw, ryżu, kaszy czy ziemniaków na pewno nasyci Cię na długo i dostarczy cennych wartości odżywczych.

Lekkostrawne potrawy z drobiu gotowanego (kurczaka i indyka)

Potrawy z drobiu gotowanego są przede wszystkim lekkostrawne i mniej kaloryczne niż w wersji smażonej. Możesz po prostu ugotować pierś z kurczaka lub indyka w warzywnym bulionie. W takiej formie jest doskonałym posiłkiem dla osób na diecie oraz dzieci. Wystarczy, że włożysz do garnka surowe filety, przyprawisz je solą, czosnkiem, majerankiem, a także posypiesz cebulką. Zalej mięso warzywnym bulionem, dorzuć listki laurowe i gotuj na małym ogniu. W zależności od wielkości kawałków, drób powinien gotować się w bulionie około 20 minut.

Dania z drobiu mogą być również gotowane w garnku do gotowania na parze – przyprawione solą i aromatycznymi ziołami. Zachowają swoje cenne wartości odżywcze (nie straci ich w wodzie) i nie ma obawy, że się rozgotują. Mięso zachowa swoją jędrność. Czas gotowania podobny jak w bulionie. Sprawdź jak gotować na parze, by przygotować prawdziwe smakołyki. Na parze możesz od razu przygotować resztę składników na obiad – kaszę lub ryż oraz warzywa.

Złociste potrawy z drobiu pieczonego

Złocisty kurczak, który jest chrupiący z zewnątrz, ale soczysty wewnątrz to zdecydowanie prawdziwy przysmak da całej rodziny. Idealny na codzienny obiad oraz na bardziej uroczyste kolacje. W naczyniu do zapiekania możesz przygotować pieczone piersi z kurczaka lub indyka, a także zapiekane udka i skrzydełka. Warto od razu upiec kurczaka w całości. Pomoże Ci w tym stojak do pieczenia kurczaka, dzięki któremu mięso będzie równomiernie wypieczone. To dobry i prosty sposób na złocistego kurczaka z piekarnika.

Potrawy z drobiu mogą być pieczone także w specjalnym rękawie do pieczenia. W porcjowaniu mięsa drobiowego pomogą Ci stalowe nożyce do drobiu. Do środka rękawa, oprócz mięsa, warto włożyć także kawałki warzyw (marchewki, cebuli, czosnku, pietruszki), by mięso mogło przejść ich aromatem. Pieczona, słodka marchewka będzie również smaczną przekąską. Nie zapomnij także o dodatku aromatycznych ziół oraz kawałka masła, by kurczak czy indyk nie przykleił się do folii, ale ładnie się zarumienił.

Tradycyjne potrawy smażone z drobiu

Smażenie to dość popularny sposób przygotowywania mięsa. Na pewno dobrze znasz kotlety w panierce, nuggetsy, a także smażone kawałki kurczaka dodawane do dań z ryżem. Potrawy z drobiu smażonego na tradycyjnej patelni są bez wątpienia smaczne, ale też i najbardziej kaloryczne. A to dlatego, że do ich smażenia potrzeba sporej ilości tłuszczu, który szczególnie chętnie wchłania się w panierkę.

Dobrą alternatywą dla tradycyjnego smażenia jest grillowanie mięsa na patelni grillowej. Posiada ona nieprzywierającą powierzchnię z rowkami, w które spływa wytapiający się tłuszcz, dzięki czemu nie wchłania się w mięso. Dodatkowo, żłobienia te sprawiają, że drób przypieka się jak na tradycyjnym grillu – wygląda naprawdę apetycznie. Można przygotowywać na niej potrawy z użyciem tylko niewielkiej ilości tłuszczu.

Dania z drobiu duszonego

Duszenie potraw to połączenie smażenia z gotowaniem. Najpierw delikatnie podsmaża się drób na patelni, by później zalać je wodą, winem czy bulionem, by stworzyć sos i gotować na małym ogniu, pod przykryciem. W taki sposób przygotujesz pyszną potrawkę z kurczaka, duszonego kurczaka z warzywami lub w mleczku kokosowym, udka w sosie własnym lub słodko-kwaśnym, a nawet gulasz drobiowy.

Pamiętaj, by najpierw lekko podsmażyć mięso na patelni, dzięki czemu zatrzyma w sobie soki i nie stanie się wysuszone. Kolejny etap to długie duszenie drobiu (zalanego wodą, bulionem, winem czy mlekiem), dzięki czemu staje się miękkie i przesiąknięte dodanymi składnikami. Nie żałuj zatem aromatycznych przypraw i ziół. Najlepiej dusić mięso wraz z warzywami, które pomogą stworzyć pyszny sos.


Potrawy z filetów kurczaka czy indyka, a także innych części mięsa drobiowego nie są trudne w przygotowaniu, a mogą być dobrym pomysłem na szybki i pożywny obiad. Możesz gotować kurczaka w całości lub zdecydować się tylko na filety, udka czy skrzydełka.

Ocena: 5.0/5. Oddano 1 głos.
Please wait...